Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата ще изкупува гори за рекордните 2 млн. лв. в изборната 2021 година

Горските предприятия ще стигнат до повече собственици, защото максималната площ за изкупуване се намалява от 50 на 30 дка

0 коментара
Държавата ще изкупува гори за рекордните 2 млн. лв. в изборната 2021 година

Държавата се готви да изкупува гори от частни собственици за рекордните 2 млн. лв в изборната 2021 г. Сумата е двойно по-голяма от 2020 г., когато да целта бяха разходвани 1 млн. лв. Преди това, през 2016 г., бе проведена още една кампания по изкупуване на частни гори за 735 000 лв.

Важен детайл е, че сега се въвежда ново правило - един собственик или група от собственици на гора, да могат да продават терени до 30 дка в една процедура. Досега този "таван" бе 50 дка, т.е. държавата се кани да достигне до повече собственици, първо увеличавайки двойно парите за изкупуване и второ, намалявайки "тавана" за площта на имота.

Съмненията

Още при стартиране на схемата през 2016 г. в публичното пространство се появиха съмнения, че изкупуването се прави с предизборни цели за предстоящите тогава парламентарни избори през 2017-а година. Ударната сума, заложена за 2021 година, и обявяването ѝ два месеца преди изборите, очаквано поражда нови подобни съмнения. 

"Стартирането на кампанията преди изборите вероятно крие и предизборен елемент. Но като цяло частниците имат по-голям интерес да изсичат гората, така че идеята да ги вземе държавата, която се прилага от няколко години насам, не е лоша. Разбира се, трябва да има ясни гаранции за ефективен контрол от горските и недопускане на незаконна сеч в придобитите гори", коментира пред Mediapool природозащитникът Стефан Аврамов. Един от големите проблеми обаче е, че държавния контрол за сечта в горите е със сериозни пропуски. Допусканата от държавата нелегална сеч е със застрашителни размери. Последен анализ от октомври м.г. показва, че 600 000 кубика, или всеки десети кубик от официалния дърводобив годишно, се добива по престъпен начин.

"При всички положения има предизборен елемент. Едва ли кампанията се обявява случайно точно сега. Но от друга страна е хубаво държавата да изкупи тези гори, особено ако са стари или попадат в НАТУРА зони, защото така ще им осигури по-добра защита", коментира пред Mediapool Вера Стаевска от природозащитния проект "Зелени закони".

Природозащитникът Тома Белев, който е и общински съветник от "Демократична България" в София, заяви, че тази инициатива е акция на съветника по горите на земеделския министър Десислава Танева - Георги Костов. Белев вярва, че идеята на Костов е безкористна и цели опазване на горите. Още през 2016 г. Георги Костов, тогава в качеството си на зам.-министър на земеделието, защити схемата с опит за намаляване на нелегалния дърводобив. "Имаме данни, че над 80% от констатираните незаконни практики са в недържавните гори, особено в частни малки парцели", аргументира се той.

Друга част от периодичните критики са доколко добър стопанин на горите е държавата, която в предходни години допусна порочни заменки, чрез които апетитни терени край брега на морето бяха буквално подарени на определени бизнесмени срещу  разпокъсани масиви във вътрешността на страната. След наказателна процедура от Брюксел и след години размотаване, Министерство на земеделието изчисли, че чрез тези сделки държавата е ощетена с 80 млн. лв.  

Разпродажбата стартира от 4 февруари

Кампанията за ново изкупуване ще стартира от 4 февруари 2021 г. Купувач отново ще са 6-те държавни горски предприятия. От Министерство на земеделието посочват, че целта е към държавните гори да бъдат присъединени "малки горски имоти, които не могат да бъдат обслужвани и поддържани в добро състояние от настоящите им собственици". Изкупуването ще става по пазарни цени.

"Общата площ на поземлените имоти, които могат да бъдат предложени от един и същ собственик или едни и същи съсобственици за закупуване от държавно предприятие, не може да надхвърля 30 дка в рамките на една процедура", гласят още новите правила.

За първи път в процедурата ще бъдат допускани и имоти с площ под 1 дка, в случай, че такава е площта на имота при възстановяване на собствеността на собствениците му.

В правилата се посочва, че държавните горски предприятия няма да закупуват поземлени имоти в горски територии, които са били предмет на покупко-продажба през последните 2 години или замяна.

"С оглед намаляване на финансовата и административна тежест, за собствениците се облекчава процедурата за представяне на документи. Заявления от собственици или упълномощени от собствениците лица могат да се подават до 7 май 2021 г., както на място в съответното държавно предприятие и държавно горско стопанство по местонахождение на имотите, така и чрез пощата или куриер", добавят от министерство на земеделието.

Поради големия брой подавани заявления, се удължават сроковете за разглеждане на документите, оценяване на имотите, както и за изготвянето на оценки от правоспособни оценители.

До момента по схемата са финализирани сделки за закупуване на общо 459 имота с обща площ 2819 дка. Тяхната обща стойност е 1.735 млн. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.