Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата ще поема до 90 % от санирането на панелни сгради

42 коментара
Държавата ще поема до 90 % от санирането на панелни сгради
Обмисля се схема, по която държавата да поеме до 90 на сто от необходимите средства за санирането на панелни сгради, като средствата за това ще дойдат от планираната търговия на парникови газове, които България има право да продаде на други страни по механизма за зелени инвестиции от Протокола от Киото. Това съобщи в четвъртък министърът на околната среда и водите Нона Караджова, отчитайки стоте дни работа на ръководеното от нея ведомство.

Страната ни разполага с около 200 хил. предписани емисионни въглеродни единици, които може да продаде извън предоставените ѝ количества за разпределяне на предприятията по националния план за парниковите квоти и резерва за нови инсталации, обясни зам.-министърът Евдокия Манева. Схемата за продажба на цялото количество ще е ясна до 2-3 месеца, след което вече ще се проведат преговори с държави, които имат интерес да закупят квотите. Досега интерес е проявявала Япония, възможна е появата и на други купувачи, но в момента на пазара на въглеродни газове има затишие.

Заради това и страната ни може да получи по-малко от планираните около 1 млрд. евро, каза Караджова. Тя обаче не пожела да се ангажира със срок за реализация на парниковата сделка. Отсега не може да се каже и кога ще стартира схемата за подпомагане на собствениците на панелни жилища при въвеждането на енергоефективни мерки, за да се намали потреблението на енергия и оттам да падне общото излъчване на вредните газове.

Разглеждат се няколко варианта за разпределяне на приходите от парниковата търговия, които няма да отидат само за панелки, но и за възобновяеми енергийни проекти. Едната възможност е парите от СО2 - квотите да постъпят в Националния доверителен екофонд и през него да се подпомагат мерките за саниране. Другата е да се разработи схема през банки, които ще се изберат с конкурс, и на принципа на кредитирането да получат държавната помощ.

В момента няколко банки работят по подобна схема, отпускайки кредити за смяна на дограма или външна изолация на жилищата, след което на заемополучателя му се приспада минимален процент от общия кредит, който се погасява от енергийни фондове.

Според Караджова в бъдещата схема самоучастието на собствениците, които искат да си санират сградите, ще е сведено до 10 процента от общата сума за прилагането на енергоефективните мерки. Така много от хората вече ще намерят начини да се сдружат и да санират цялата сграда, а не само отделни апартаменти.

Тъй като обаче в повечето стари панелки някои от собственици вече са приложили енергоефективни мерки, а други не, ще се наложи оценка от фирма, която и да разпредели после справедливо каква част от самоучастието да се разпредели между отделните собственици на жилища, коментират експерти.

Преди десетина дни министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев изчисли, че с парите от парниковите газове може да се финансира санирането на 720 хиляди панелни жилища. Общо панелните сгради в България са около 100 хиляди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. naiven
    #43

    Yavno nyakoi nash ima business za sanirane i aktivno shte usvoi parite. Uj golemi eksperti doidoha navsyakade, s ochiltza, kakto kaza nachalnikat im, a ot golemi po-golemi gluposti rasyat - koi izchisli kolko struvat emisiite, po kakvi formuli - pazarat opredelya tzenata, a pazar nyama, nie mojem da si izchislyavame kakvoto si iskame, kato nyama koi da kupi, nishto ne struva.

  2. бос
    #42

    много обичам да ми се обещава!!!!

  3. майкъл
    #41

    т. нар. "саниране" -то бе направено в Германия с НАЛЕТИ МНОГО МИЛИОНИ - И С АКЪЛ!изисква се не само ИЗОЛАЦИЯ-ами полагане на УКРЕПИТЕЛНИ ШАЙБИ, нови ЩРАНГОВЕ ВиК, Ел. Инсталации.. ..да видите как изглеждат в бившето ГДР соц- уродите сега- удобни, кокетни блокчета, чисти, блестят!ЗАБРАВЕТЕ, НАИВНИЦИ-нека говорим за нещо друго!

  4. Nemeca
    #40

    Само че разликата е че блоковете в Германия са санирани от частни инвеститори които са закупили блоковете от Германия. Там никой не е можел да си купи апартамент по време на социализма и след падането на стената целия блок е станал собственост на един инвеститор. В негов интерес е да санира за да има наематели. А в България понеже всичките 80 апартамента в панелката са на различни хора няма как да стане така че с тези заплати в България хората да могат да си санират сами. Но все пак не е честно спрямо хората които са събрали пари и са се преместили в нов апартамент или вече са санирали стария.

  5. Але&Со
    #39

    топлината "бяга" през прозорците. Толкова много, че топлоизолацията на стените почти няма смисъл. Хората не знаят това и ръсят пари на алпинисти да им мажат стените. Първо слагайте К-стъкло, после всичко останало.

  6. Хер Флик
    #38

    Терминът "САНИРАНЕ" включва освен полагане на изолация и подмяна на всички системи - електро, топло, водо и пр., почистване и хидроизолации на всички фуги, съединения...

  7. реално
    #37

    Оставащите само 10% лично участи вече Плевнелиев ни каза,че за 80 кв.м е "само" 10 000 лв.!!!!!!!!!!!Спирам до тук! Поредните празни приказки на Правителството!Помислете и Япония колко е готова реално да ни купи квотите?Като сами експертите на Нона казват,че пазарът на квоти е в затишие...поне още 5 години.А да не говорим,че нямаме един свестен закон който да регулира тази дейност - сега абсолютно всичко е НЕЗАКОННО И КАТО САНИРАНЕ И КАТО УСВОЯВАНЕ НА БАЛКОНИТЕ!Това как ще разреши МРРБ?

  8. pitasht
    #36

    Ne moga da povyarvam, che expert ot Svetovnata banka izpolzva dumata "IZPUKALI" - a amerikanski tova zvuchi SVRUHprofesionalno, moje bi (EDVA LI NE).Ma Chovekut e ot pravitelstvoto na BB, jivee v Boyana - ZNACHI vsichko moje!

  9. колев
    #35

    Това може да бъде първи реален опит за саниране на сгради. През лятото видях в Бургас един вход в краен квартал саниран цялостно, включително с площите пред блока.Идеята е разумна, много полезна и за първи път изглежда осъществима.Хайда да не оплюваме моментално всичко.

  10. архитект
    #34

    Съгласен съм, че външната изолация апартамент по апартамент в повечето от същестуващите днес "панелки" е термично абсурдна, грозна до немай-къде и абсолютно противозаконна - закон има, само, че тези, които трябва да следят за спазването му така си седят на ушите от десетилетия, че вече им е станало меко и удобно.Друг е въпросът, че близо половината (не знам някой да има точна цифра по въпроса) от сградния фонд, за който си говорим, е КОНСТРУКТИВНО ЗАСТРАШЕН и ОПАСЕН т.е. преди да сменяме щрангове,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.