Държавата не вижда причини да се откаже от златната си акция в "Българската телекомуникационна компания" (БТК), която ѝ позволяваше да блокира решения на собственика на компанията. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Георги Тодоров пред БНР в сряда.
Собственикът на 99.74 на сто от БТК – "Вива Телеком България", свика на 16 септември общо събрание на акционерите с предложение привилегированата държавна акция да стане обикновена поименна, а дружеството да бъде свалено от борсовата търговия. Освен това се очаква на държавата да бъдат платени 154.4 млн. лв., срещу което правителството ще се откаже от всякакви свои финансови претенции около приватизацията на телекома и ще вдигне наложените запори върху имоти на БТК, които още предишният собственик искаше да продаде.
"Държавата не може до безкрайност и завинаги да държи тази златна акция", заяви Тодоров. Според него няма проблем за преобразуването на акцията, ако собственикът на БТК е изпълнил всички свои ангажименти по сключения в началото на 2005 г. приватизационен договор. Смисълът на инструмента привилегирована акция е да гарантира за определен период от време, че дружеството няма да промени своя предмет на договор, че няма да предприема действия, които да са в ущърб на държавата, коментира заместник-транспортният министър.
Той посочи, че при изтичане на петгодишен срок след приватизацияата на БТК купувачът ѝ има право да поиска обезсилването на златната държавна акция.
"Ние с оглед отново защита на държавния интерес за общото събрание на 16 септември, ще искаме окончателно потвърждение от страна на приватизиращия орган - Агенция за приватизацията и приватизационен контрол (АПСК), по отношение на това дали са изпълнени абсолютно всички ангажименти, които е поел купувачът. Тъй като вече имаме едно такова писмо за изпълнението на тези ангижименти, ще направим преглед отново на приватизационния договор. Ако всичко е изпълнено, не виждам някаква пречка сериозна, която да възпрепятства преобразуването на тази привилегирована акция в обикновена" посочи Тодоров.
По думите му транспортното министерство, което дължи златната акция в БТК, очаква окончателното становище на АПСК за изпълнението на приватизационния договор, уреждането на запорите върху имотите и водените дела, за да се реши за окончателното излизане на държавата от телекома.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Аз пък не виждам проблем - по-добре държавата да вземе сега 150 милиона. БТК отдавна не е монополист, за да пазим някаква златна акция. Проблемът, ако го има, е морален - сега БТК е собственост на Василев.
та защо не може държавата да държи тази акция и за напред?! какъв е проблема? може би ктб се кани да прави далавери?! бойкот на ктб-бтк!
Целия номер е да се хариже БТК на Цветановчо от ЦКБ.
Никакво отказване от златната акция! Тя има стратегически защитна функция.
Даа ... хубава схема - нема що - приватизатора 'точи' яко, а заради златната 'ясла' държавата дължи източеното ... Ей браво Жорко - още кат приватизирахте БТК си знаехте, че така ще бъде ...
Окрадоха тъпата паплач до последната стотинка и ни вопъл ни стон. Ебах ти робската измет. Ае а си пална пурата.