Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата ще стимулира научните публикации с 12 млн. лв.

4 коментара
Държавата ще стимулира научните публикации с 12 млн. лв.

Държавата отпуска 12 млн. лв., за да стимулира научните организации и висшите училища да повишат броя на научните публикации в авторитетни международни научни издания. Това предвижда приетата от Министерския съвет нова Национална програма "Стимулиране на публикационната активност в авторитетни международни научни списания и отворения достъп до научна информация".

България е сред страните с ниски нива на публикуване в престижни научни издания. Това налага да се въведе инструмент, който да насърчава изследователите да публикуват. Така ще се повиши качеството на научноизследователската дейност в страната, ще се ускори международната интеграция на българската научноизследователска общност, като се засили видимостта на резултатите от дейността ѝ (научни публикации и патенти) в световно признатите бази данни.

Програмата допълва и усилията на страната ни за изпълнение на препоръката на ЕК държавите членки да гарантират, че в най-кратки срокове е осигурен свободен достъп до научни публикации и резултати от научни изследвания, финансирани с публични средства.

За финансиране по националната програма могат да кандидатстват висшите училища и научните организации с програмна акредитация за образователна и научна степен "доктор" от Националната агенция по оценяване и акредитация и разполагащи с профил в Българския портал за отворена наука BPOS.

На изследователите ще бъде предоставено допълнително възнаграждение, награди или други финансови стимули за авторство на научни публикации в списания, реферирани или индексирани в световните бази данни Web of Science или Scopus, обвързано със споделяне на научни резултати в BPOS и в институционални или международни хранилища.

Очакваните резултати са повишаване броя на научните публикации с български автори в реферираните списания.

Това ще се отрази положително върху рейтинга на висшите училища и научните организации в международните научни класации и ще повиши ангажираността на българските учени към инициативата за отворената наука и възприемането ѝ като стандартна практика от научноизследователската общност.

Програмата ще се изпълнява 42 месеца. Необходимо условие за участие е научните организации и висшите училища да имат и прилагат вътрешни механизми и правила за стимулиране на публикуването на материали на научноизследователските си колективи, както и на отворения достъп до научна информация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мислимотор
    #4

    Крайно време. Предполагам, че съществена част ще е определена за използване на услугите на професионални редактори на научни статии на английски език. Когато статията не е излъскана с елегантен стил и език, дори да иде реч за теоретичана физика, заработват предразсъдъците на англоезичните рецензенти и удрят сатъра. Хем с кеф. Точно тия дни попаднах на ето тези спецове https://www.lexacademic.com/about/ покрай краткото излагане на мисията им тук: https://dailynous.com/2021/10/13/levelling-the-linguistic-playing-field-within-academic-philosophy-guest-post/

  2. Н
    #3

    Съгласна съм да има разработки и практически полезни неща, например фотоволтаиците и агро сектора - наука и практика.
    Който се интересува от темата как фотоволтаиците могат да защитят растенията/овощни градини, а в перспектива и други култури/ ,при естремни суши и т.н. може да си намери информация в германските сайтове за научни новости.
    Това са правилно инвестирани пари в условията на климатичните промени.
    А какво ме интересува например дали можел да се отглежда касис на Марс и т.н.- доста забавни

  3. рептилиан
    #2

    Много бе, Николай! Ти колко взе когато България беше с пъти по-бедна.

  4. ktn
    #1

    Много хубава инициатива. Но има опасност шефовете да обират парите за свои публикации и за обикновените учени да е по-трудно. Някои списания искат по 2-3 хиляди евро за статия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.