Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата ще строи нови стадиони на футболните клубове в София

63 коментара
Държавата ще строи нови стадиони на футболните клубове в София

Държавата се кани да построи стадиони на софийските футболни клубове с публични средства. Това става ясно от интервю на премиера Бойко Борисов за вестник "7 дни спорт". Източниците на финансиране ще са два – данъчно облагане на онлайн залаганията и продажба на неизползвани имоти, които са публична държавна собственост.

В последните месеци премиерът периодично лансираше идеята за изграждане на нов национален стадион, като само местонахождението му се сменяше – първоначално в близост до летището, после – на терена сегашния стадион "Локомотив" в квартал "Надежда".

От интервюто му личи, че идеята се е развила и сега вместо за един се говори за четири или пет стадиона. Те ще бъдат изградени едновременно и по всички изисквания на УЕФА и ФИФА, като всичките ще са в София.

В отговор на възклицанието "Вие се шегувате?" на интервюиращия го главен редактор на "7 дни спорт" Юлий Москов, Борисов отговаря: "Да ви приличам на човек, който се шегува със сериозни неща? Ще изградим нови стадиони на мястото на сегашните "Българска армия", "Герена", "Локомотив", "Славия" и "Академик". И на всеки един от тези стадиони ще може да играе и националният отбор, и всеки български или чуждестранен отбор. Ще бъдат европейски стадиони".

Стадионите щели да се строят бързо и без да се пипа "и един лев от парите на пенсионерите, на държавните служители или на болниците".

За целта най-напред се предвижда въвеждането на акциз върху онлайн залаганията. Идеята била обсъдена на среща във вторник с шефовете на четирите големи софийски клуба. Питан бил даже и Брюксел, който дал "зелена улица".

"До октомври ще приемем нов закон за хазарта в интернет. Ще наложим акциз в размер на 16%. От тях 10% ще отиват директно във футбола. Специалистите доказват, че в интернет годишно се правят залагания за минимум 300 - 350 млн. евро. Може да се окажат и много повече, да даде Бог. Това означава всяка година по 35 млн. евро за футболните клубове. Ами тези пари са повече от сегашните бюджети на всички отбори в България", обяснява Борисов в интервюто си.

Освен с въпросните 35 милиона бъдещи данъчни приходи, които държавата ще раздава на футболните клубове, строителството на новите стадиони щяло да се финансира и чрез продажба на неизползваните стадиони "Раковски", "Септември" и "Юнак".

"Ще разчистим едни пущинаци"

"Ще разчистим едни пущинаци, които стоят в централните части на София от 25 години и така ще си стоят, ако не предприемем нещо. Те са публична държавна собственост, предназначена изключително за спорт. Това ще го променим, няма да е "изключително" за спорт. После ще ги продадем. В публичен търг, при явни и открити процедури и т.н. С парите, които ще получим от тези продажби, ще направим тези стадиони, които споменах. А фирмите, които ще купят "Раковски" и останалите обекти, ще направят на тях каквото трябва за един модерен европейски град. Така ще решим два проблема едновременно - за стадионите и за пущинаците", обяснява намеренията си премиерът.

За хората в кв. "Лозенец" и "Иван Вазов" въпросният "пущинак" стадион "Раковски" е единственото по-голямо място, където биха могли да спортуват.

Собственикът на "Левски" Тодор Батков имаше големи апетити към стадион "Раковски". Той поиска терена от държавата, за да построи нов клубен стадион там. Неговото желание се подкрепяше от феновете на тима, които искат от държавата компенсация за отнемането на старото им игрище, върху което бе построен националния стадион.

Ще прехвърлим безвъзмездно стадионите на клубовете

В сряда Министерския съвет реши да предостави за срок до 20 години на собствениците на ЦСКА в лицето на "Титан" правото безвъзмездно да ползват стадион "Българска армия" и спортната база на Панчарево.

В интервюто си обаче премиерът отива по-далеч: "Може би трябва да им ги прехвърлим напълно като тяхна собственост. Да, вярно, държавна помощ е и ако не се работи по въпроса, в Брюксел ще скочат и ще ни спрат. Но ако се работи, ако се обясни, че имаме две възможности - да имаме футбол или да нямаме, може да се постигне резултат. Това наистина е за по-нататък, но трябва да го мислим как да стане. Защото това е пътят, друг няма."

Законодателна рамка на ЕС забранява на държавата да подпомага пряко частни акционерни дружества, каквито са футболните клубове. Парите биха могли да бъдат давани на БФС по схемата на спортния тотализатор. Всяка седмица тотото превежда 21% постъпленията директно в Министерството на младежта и спорта, което от своя страна ги преразпределя целево на спортните федерации.

Ще обясним на Брюксел, че трябва да имаме футбол

Сегашният Закон за физическото възпитание и спорта не предвижда подобна възможност, защото това са площи отредени изключително за спорт. По действащото законодателство правителството може да отдава стадионите за безвъзмездно ползване за период до 20 години с опцията за удължаване на срока с още 10 години.

Борисов признава, че ако държавата предостави безвъзмездно стадионите на клубовете, това ще представлява забранена държавна помощ.

"Да, вярно, държавна помощ е и ако не се работи по въпроса, в Брюксел ще скочат и ще ни спрат. Но ако се работи, ако се обясни, че имаме две възможности - да имаме футбол или да нямаме, може да се постигне резултат. Това наистина е за по-нататък, но трябва да го мислим как да стане. Защото това е пътят, друг няма", обяснява Борисов.

Предизборен популизъм

Този изненадващ ход на Борисов със стадионите може да се приеме най-вече като предизборно заиграване с президентите на основните два футболни клуба – "Левски" и ЦСКА с надеждата да се осигури електорален потенциал.

Според неофициални източници на Mediapool и преди се е стигало до неформални разговори за осигуряване на електорална подкрепа сред запалянковците срещу услуги за определени футболни клубове.

Идеите на Борисов са скандално неясни по отношение на продажбата на терените "Раковски", "Септември" и "Юнак". Дори в държавния бюджет да постъпят пари, те няма как да бъдат дадени на частни акционерни дружества, каквито са футболните клубове.

Още повече, парите няма как да бъдат инвестирани в стадиони, които те вече ще притежават като своя частна собственост. Европейската комисия няма как да не сметне едно безвъзмездно прехвърляне на изключително скъпи терени в София на футболните клубове.

Загубата на контрола върху собствеността на съоръженията ще направи държавата безсилна, ако бизнесмените решат да строят бизнесцентър вместо нов стадион на мястото на някое от съоръженията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

63 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #63

    Това само демонстрира цялостната Софизация на страната или пълна централна власт.

  2. Torie
    #62
  3. муспи
    #61
  4. Mooning
    #60
  5. БРАВО!
    #59
  6. комунистан
    #58
  7. N
    #57
  8. ха-ха-ха
    #56
  9. Гоце
    #55
  10. С
    #54

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.