Държавата планира да налее още пари в силно закъсалата ТЕЦ "Марица Изток 2", която в момента работи благодарение само на финансовите инжекции, осигурявани от собственика ѝ – "Българския енергиен холдинг" (БЕХ), за закупуване на парникови квоти, с които да покрива собствените си вредни емисии. Отделно въглищната централа, който е сред най-замърсяващите в Европа, получава цялата възможна политическа подкрепа у нас, за да не попадне в обхвата на влизащите в сила от 2021 г. нови европейски екоизисквания. Дружеството е получило от екоминистерството безсрочно изключение от спазването на завишените норми за очистване на изхвърляните при работа газове. Дерогацията обаче се обжалва пред административния съд в София.
Това стана ясно от думите на енергийния министър Теменужка Петкова по време на петъчния парламентарен контрол.
В отговор на въпрос на БСП депутата Красимир Янков за запазването на работните места в района на "Марица Изток", Петкова припомни, че и през 2018 г. енергийното министерство и БЕХ са подпомогнали закупуването на въглеродни емисии за ТЕЦ "Марица изток 2", за да може тя да продължи да работи. "Сега предстои да се нотифицира Европейската комисия с искане за увеличаване на капитала на ТЕЦ "Марица изток" 2, което е важна стъпка за продължаването на работата на централата", каза Петкова.
С колко може да се вдигне капиталът на топлоцентралата тепърва щяло да се обсъжда, допълниха от ведомството по-късно в отговор на въпрос на Mediapool.
Ходът с новото наливане на пари в държавната въглищна централа не е неочакван и според специалисти е единственият възможен да се поддържа все още по някакъв начин предприятието, което за деветте месеца на 2018 г. отчете загуба над 265 млн. лв., но това не му попречи да откаже солиден договор за осигуряване на студен резерв за системата за над 20 млн. лв. в полза на ТЕЦ "Варна", контролирана от почетния лидер на ДПС Ахмед Доган.
Дружеството с капитал от близо 90 млн. лв. има заеми за 1.2 млрд. лв., половината от които са предоставени от компанията майка БЕХ. Тези данни бяха преди енергийният холдинг да купи за трета поредна година въглеродните квоти, за да не бъде санкционирана централата за замърсяване на околната среда над разрешеното ѝ..Това струваше на БЕХ още 324 млн. лв., извадени в края на декември 2018 г., но не стана ясно дали също са оформени като вътрешен заем.
Това означава, че въглищната централа е декапитализирана и заплашена от несъстоятелност. Тъй като тя е държавно предприятие в затруднено положение, увеличение на капитала може да стане само с разрешението на Европейската комисия, иначе би се сметнало за неправомерна държавна помощ.
Вдигането на капитала на ТЕЦ "Марица Изток 2" обаче не решава проблемите с връщането на огромните заеми, за които няма яснота как ще бъдат обслужвани.
Паралелно на опитите за финансовото спасяване на държавната централа, върви и административното осигуряване дейността ѝ, за да не попадне под ударите на европейските изискванията за намаляване на изхвърляните серен двуокис, азотен окис, живак и фини прахови частици от 2021 г. Тъй като правилата допускат предоставяне на изключение от заложените тавани на замърсяване, когато постигането им ще има тежки социални и икономически последици, ТЕЦ "Марица Изток 2" вече е получила от Изпълнителната агенция по околна среда безсрочна дерогация. Макар още шест въглищни централи да са подали документи за получаване на такава отстъпка, някои от тях преди държавната, първа тя е получила дерогация. Решението обаче се обжалва от екоорганизации пред административния съд, стана ясно от думите на Петкова.
Тя за пореден път обясни колко важни за енергийната сигурност на България са централите от Маришкия басейн и въобще въглищните централи, които произвеждат 46 на сто електроенергията у нас, а през зимата делът им стига 60 процента. "Маришкият басейн е сърцето на българската енергетика", заяви Петкова и отново посочи, че въглищните запаси у нас са достатъчни за 60 години напред.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
8 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Енергетиката е изключително сладък сектор за всички управляващи, понеже там се въртят огромни суми. Затова нямат никакъв интерес нещата да се случват по правилния начин, те имат интерес да продължават да крадат и да получават огромни рушвети. Парадоксалното е, че за да продължават да крадат трябва да са на власт, което пък означава тока да е евтин, и в крайна сметка се натрупват задължения, които ще трябва да бъдат покрити от бюджета, т.е. от джоба на народа. Но няма страшно, продължавайте да гласувате за същите и да си плащате данъците.
Доказано е, че Държавата не е в състояние да управлява и четвърт централа. Като цяло Тецовете са капиталоемки производствени структури и най доброто решение е потенциален собственик, който да си прави добре сметките.
Освен това "Марица изток 2" е основен източник на електроенергия за населението. За да плаща централата парниковите си квоти, цената на произвежданата от нея електроенергия трябва да се вдигне значително, а оттам ще се вдигне и цената, която ще плащаме всички ние. Тогава глупаците, които сега плюят по централата, първи ще почнат да вият против високите цени на електроенергията.Сега всички ругаят "американските" централи. Но те си плащат квотите като попове и това е една от причините за високата цена на произвежданата от тях електроенергия.
Натрупани задължения за 1 милиард и 200 милиона лева? Държавата ще намерили най сетне купувач за тази "печеливша" мощност. Четирите малки чернобилски реактора на Козлодуй за сега са само консервирани, защото още не сме намерили фирма да ги нареже и погребе в бъдещото ядрено гробище.
И без бай Тошо - по байтошовски! А Кремиковци кога ще възродят, та да се отворят още работни места за миньори и леяри?
Всяка година 800 млн частни Марица 1и 3. ВЕИ-та 1,5 млрд/год Малки ВЕЦ-300 млн/год. Ковачки 300 млн. Стиропорено саниране -1 млрд/год. В сравнение с всичко това, парите за Марица 2 са нищожни! Но всичко гореизброено е частно! А Марица 2-държавна!
Всяка година държавната НЕК налива над 800 млн в частните Марица 1 и 3! Koето надписва цената на потребителите! Нарязахме 1-4 реакторна Колзодуй, видими резилтати! Благодарим ти, демокрацiо!
Ще трябва да налее - не марсианци или уругвайци перманентно обезкървяват въглищно-енергийния комплекс! Добре знаем откъде идва газът по тръбите, петролът за рафинерията край Бургас и ядреното гориво за козлодуйската централа - от едно и също място... Само бедните марици работят с българска суровина. Кой захранва дивите атаки срещу тях? Кой спекулира с екологични доводи, за да компрометира енергийното сърце на татковината ни в очите на българските граждани? Ако затрият мариците, ще имаме ли поне някаква енергийна независимост и реална национална сигурност? Струва ми се, че на въпросите ми може да отговорят, без да се замислят, стотици български петокласници...