Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата става акционер в Корпоративна банка, отваря я на 21 юли

17 коментара
Държавата става акционер в Корпоративна банка, отваря я на 21 юли

Българската народна банка (БНБ) постави под надзор и банка "Креди Агрикол", която е дъщерна на Корпоративна търговска банка (КТБ), срещу която бяха взети същите мерки от централния трезор в петък и сметките ѝ бяха блокирани, след като се оказа, че предишния ден масирани тегления на пари от банката са застрашили дейността ѝ. Освен това банковият регулатор е решил заедно с правителството да предприеме действия за увеличаване на ликвидността на поставената под надзора на БНБ финансова институция. Целта е на 21 юли в 9 часа да отворят всички клонове на банката, чийто основен акционер е Цветан Василев, който от седмици е във война с депутата от ДПС и неуспял шеф на ДАНС Делян Пеевски.

Оздравяването на банката, на чиито акционери бе отнето разпореждането с активите, ще стане като държавната Българска банка за развитие (ББР) и Фондът за гарантиране на влоговете в България (ФГВБ) се включат в увеличаване на капитала на финансовата институция и на практика станат акционери в нея, става ясно от прессъобщение на БНБ в неделя.

Развитието на нещата по сходен начин, бе прогнозирано от депутата от ГЕРБ и бивш председател на бюджетната парламентарна комисия в предишния парламент Менда Стоянова. По-рано през деня тя коментира пред БНР, че вариантът е Фондът за гарантиране на влоговете да стане акционер в КТБ чрез принудително увеличаване на капитала, включително като лиши досегашните акционери от право да участват в него.

Действията на БНБ на практика дават отговор на обявената оферта от единия от акционерите в банката – руската "Внештогрбанк" (ВТБ), която държи пряко под 10 на сто и чрез свое дружество други около 30 процента, да придобие по-голям дял в банката, която до петък се контролираше от дружеството "Бромак" на Цветан Василев. Така засега ВТБ остава без права в КТБ.

ББР и ФГВБ ще осигурят необходимата ликвидна подкрепа на банковата група, за да се удовлетворят в пълния размер задълженията ѝ към нейните клиенти, заявяват от Централната банка. Не е ясно засега колко пари трябва да осигурят двете финансови институции и какви дялове съответно ще им донесат те.

Вероятно това ще се разбере след като независим външен оценител по поръчка на квесторите извърши анализ на на активите и пасивите на на банковата група, което трябва да стане до десет дни, според съобщението на БНБ. В него се посочва, че ще бъдат предприети действия за отписване на капитала на акционерите на банковата група и отнемане на техните права в съответствие с предвидените от закона процедури.

Решението за увеличаване на капитала трябва да се реши проблема с недостига на ликвидност и в дъщерната на КТБ бивша банка "Креди Агрикол – България", която бе прекръстена наскоро на банка "Виктория" и за неин шеф бе назначена дъщерята на Цветан Василев – Радосвета Василева. Сега Василева и останалите членове на на управителния и на надзорния съвет на "Креди Агрикол България" са отстранени, а за квестори са назначени Станислав Георгиев Лютов и Елена Здравкова Костадинчев. Така дъщерното дружество на КТБ също затваря врати, но намеренията на БНБ са и неговите офиси да започнат работа на 21 юли в 9 часа.

От БНБ изрично подчертават, че недостигът на ликвидност в банковата група КТБ е изолиран случай от цялата банкова система и не е свързан с функционирането на останалата част от банковия сектор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Himler
    #17

    Нека Цацаров излезе и каже защо прокурорите му не проверяват кой стои зад тези атаки? Нали прокурорите му правиха проверка защо Плевенлиев си пиел кафето, защо Цветан Василев посмял да каже някои истини за Пеевски.. Защо например не арестуват Барекоглу? Нали той наруши закона за изборите, той беше един от манипулаторите... Защо ДАНС не разкрие троловете на правителството? Нати троловете -- тези полухора полуживотни тровят форумите за жълти стотинки... Ако заради кукловодите падне борда, то много по-добре е да дойдат турците и да ни окупират... Ако Турция ни окупира, то ще ни управляват умни турци, а не некарни турци и полуграмотните им български слуги...

  2. Kruger
    #16

    А къде (и защо?) спа БНБ банков надзор, и то при положение, че става въпрос за банка с акционери местни политически тарикати, руски капитал и омански фонд, когато:
    - в кредитния им портфейл експозицията към свързани лица/фирми (практически, не формално) е в пъти над законово позволения %
    - депозитните лихви са по-високи от всички други (като на пирамидите едно време)
    - провизиите им за лоши кредити са 2% при средно 17% при всички други
    - има врътки за попълване на капитал/локвидност с продажба на

  3. В и К
    #15
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #14
  5. anonimka
    #13

    Малко закъсняла и доста вяла реакция по мое мнение и на БНБ и на държавата, която трябваше да реагира още, когато прокуратурата бе използвана като политическа бухалка срещу КТБ. От подобни изпълнения, както се вижда в крайна сметка печелят политиците.

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #12
  7. listopad
    #11

    Все си мисля, че надзора ще падне много по-рано, но това все пак е тяхно решение. Най-важното е банката да си стъпи на краката.

  8. j0rrr0
    #10

    Държавата в момента си прави ПР на гърба на КТБ. Банката за развитие нито има ресурса, нито мераци да се нагърби с подобно нещо, по-скоро чуждите инвеститори ще поемат инициативата.

  9. milen_stanchev
    #9

    Българските медии до голяма степен също имат вина за тази ситуация, защото истерията , която създадоха, бе една от причините хората да посегнат да спестяванията си .

  10. milen_stanchev
    #8

    Пеевски е виновен за всичко това . Вижда се вече, че Василев не е трябвало изобщо да му се доверява, но както каза той "аз съм готов да изпия моята горчива чаша" .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.