Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата ударно погна незаконните строежи... проверявайки палатки

Инспекциите се правят по списък на Националната асоциация "Българско Черноморие"

6 коментара
Плаж Корал. Снимка: Мария Милкова

Ударни проверки на свободно къмпингуващи по плажовете Корал и Кара дере предприе Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) в края на юли. Резултатът бе единични актове за запален огън, което е забранено в тези местности.

Медийният отзвук обаче бе многократно по-драматичен, благодарение на репортажите на кореспондентските екипи на БНТ, бТВ, Нова телевизия и ТВ7. Те директно посочваха разпъналите палатки по крайбрежието като закононарушители, които извършват незаконна сеч, безразборно разхвърлят боклуци и "сеят зарази", ходейки до тоалетна в гората.

Всички тези твърдения са базирани не на резултатите от проверките на ИАГ, а на нееднократно разпространяваните опорни точки от Националната асоциация "Българско Черноморие" (НАБЧ), обединяваща интересите на инвеститори и по-едри собственици на земи по крайбрежието.

Става въпрос за констатации на "мащабен проект" на въпросната организация, които са оповестени още на 1 септември 2014 г. в сайта на НАБЧ. За достоверността на "изследването" не може да гарантира нито една държавна институция, тъй като такава не е взела участие в него, а то е направено от "доброволци" на асоциацията.

НАБЧ обвинява къмпингуващите за "хиляди отсечени дървета" и "скари с кебапчета"

"Псевдоеколози, които уж се борят за опазването на българското Черноморие унищожават безмилостно последните девствени плажове. Цялото крайбрежие от Дуранкулак до Резово е превърнато в смрадливо бунище. Установихме, че картината е страшна. Върху дюните, плажните ивици и до тях са изникнали над 20 незаконни къмпинги, които бълват опасни зарази. В момента в тях къмпингуват или по-точно дивакуват над 5000 активни природозащитници. Това са същите "еколози", които непрекъснато протестират под диригентската палка на "зелените олигарси" и техните съратници. Тези хора с манипулирано съзнание от "зеления октопод" имитират любов към природата и вдигат през месец протести, с които уж защитават Черноморието от застрояване. Популярните лица от телевизионните екрани, които са готови да легнат пред багерите, всъщност са най-големите палачи на природата. Тези псевдоеколози са превърнали Черноморието ни в гигантски катун, обвит в непоносима смрад. Така наречените диви къмпинги тънат в тонове боклуци, произведени от "природолюбителите". Отсечени са хиляди дървета за нощни огньове и скари с кебапчета", твърди НАБЧ в съобщение на сайта си.

В него се казва още, че "около 5000 човека бяха завзели частни, общински и държавни земи и в противоречие на всякакви законови и нормативни актове на воля унищожаваха и заразяваха природата по Черноморието". Не се пояснява обаче как точно е извършено преброяването, кой и по какъв начин е констатирал въпросната "страшна картина". Не е уточнено и че в българското законодателство няма забрана за свободно къмпингуване. Забранено е единствено паленето на огън в защитени територии.

Единствените подзаконови нормативни актове, които забраняват плажуването на палатка, са наредбите за обществения ред, които някои от морските общини приемат, за да попълнят тази "дупка" в закона, облагодетелстваща хората, които не желаят да спят в хотелски комплекси или на квартири.

Според ВАС наредба, ограничаваща къмпингуването, противоречи на конституцията

Подобна наредба, издадена от община Несебър, окончателно бе отменена през 2010 г. от Върховния административен съд (ВАС) с аргумента, че е противоконституционна, тъй като недопустимо ограничава правото на свободно придвижване на български граждани.

"Това право е гарантирано от чл.35 на Конституцията на РБ и може да бъде ограничено само със закон и то само за посочените в разпоредбата цели, а именно за защита на националната сигурност, народното здраве и правата и свободите на други граждани. Желанието на група собственици на неурбанизирани поземлени имоти в местността "Иракли" да ограничат достъпа на хора, автомобили и палатки до морския плаж не може да бъде причина за приемане на правна норма (общо правило за поведение, което се прилага към неограничен кръг от субекти, има нееднократно действие, а териториалното му действие се разпростира по отношение на цялата община), регламентираща състав на административно нарушение, с което се забранява разполагането на палатки и/или каравани извън туристическите обекти, категоризирани като къмпинг. Освен това за да бъде едно деяние обявено за административно нарушение, то следва да нарушава обществения ред на държавно управление и да разкрива някаква степен на обществена опасност, аргумент от чл. 6, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). В този смисъл общинският съвет не е изложил никакви мотиви към проекта за изменение и допълнение на чл. 34 от Наредба № 1. Защитата на частно- правни интереси на ограничен кръг от хора не може да бъде основание за налагане на подобна забрана и въздигането и за административно нарушение", категоричен е ВАС по този казус.

Решението на съда обаче не е тълкувателно, следователно не е валидно за останалите общини. Все пак може да послужи като съществуваща вече съдебна практика при евентуално бъдещо атакуване на подобни наредби.

Твърденията на инвеститорите задвижват мащабна атака на МЗХ срещу палатките

Именно заради липсата на закон, забраняващ разполагането на палатки по крайбрежието, както и заради уязвимостта на общинските наредби по този въпрос, когато се атакуват в съда, от Националната асоциация "Българско Черноморие" предприемат друг подход, за да защитят интересите на членовете си. Те предизвикват мащабни проверки на Министерството на земеделието и храните (МЗХ), маскирани под претекст, че преследват... незаконното строителство по морския бряг.

На 20 септември 2014 г. зам.-министърът на земеделието и храните Георги Костов представя пред екологични организации предприетите мерки за по-ефективно управление на горите, като една от тях е кметовете да бъдат задължително уведомявани за планираната сеч и информацията да е публична. Действия срещу свободно къмпингуващите изобщо не се споменават в съобщението до медиите по този повод.

Въпреки това на следващия ден от НАБЧ разпращат своя информация до регионалните медии, в която изведнъж се споменава намерение на държавните институции за "пълна забрана на дивото къмпингуване".

"Остава въпросът в какво качество НАБЧ е взела участие в срещата на министерството с екологични организации и докога институциите и медиите ще си затварят очите и легитимират псевдо граждански организации и псевдо граждански инициативи", коментират по този повод от Гражданска инициатива "Да спасим Кара дере".

Властите се фокусират върху къмпингите, пренебрегвайки незаконното строителство

Следват опити от страна на няколко екологични организации да провокират МЗХ и ИАГ да се разграничат от твърденията на асоциацията – чрез изпращане на множество писма. Реакция от институциите не последва. На 2 октомври м.г. обаче природозащитниците получават писмо за предстоящо извършване на проверки на горски ивици, съседни на плажове, на базата на "зачестили сигнали за незаконни къмпинги".

"В отговор, "Да спасим Кара дере" изразява готовност да вземе участие в проверката със свои представители, както и да взима участие в бъдещите инициативи по темата. Кореспонденцията спира до тук – официално уведомление от ИАГ за конкретна проверка, за каквото има намерения в първоначалното писмо, така и не е изпратено", информират от инициативата.

Повече от половин година по-късно – на 26 юни т.г., единствено Българската фондация "Биоразнообразие" (БФБ) и НАБЧ, получават писма от ИАГ с искане двете организации да изпратят предложения за конкретни райони/обекти, които желаят да бъдат проверени в рамките на тематични проверки срещу "незаконно строителство по Черноморското крайбрежие".

"С писмо с вх. №ИАГ-24424/14.07.2015 г. НАБЧ изпраща списък с места, където хора практикуват свободно къмпингуване. С писмо от 22 юли 2015 г. БФБ изпраща аргументирано предложение за проверка на незаконни строителни обекти в Странджа, Иракли и община Несебър. Проверката е осъществена през последната седмица на юли 2015 г. само и единствено по списъка на НАБЧ! Списъкът с незаконни строежи на БФБ не е проверен. Нощните проверки са извършени по арогантен и стресиращ за хората начин – като към престъпници, без никакво правно основание", добавят от "Да спасим Кара дере".

Официалният протокол от въпросните проверки, широко и драматично отразени от заведените от НАБЧ на място кореспондентски екипи на БНТ, бТВ, Нова телевизия и ТВ7, предстои да бъде изготвен.

"Резултатът от проверките на незаконното застрояване става описание на местата с разположени палатки. На 30 юли 2015 г. ИАГ публикува на сайта си съобщение до медиите, което не само, че е некоректно (терминът "незаконно къмпингуване" е грешен от правна гледна точка и изваден от контекст), а и е изцяло в духа на поръчковите прессъобщения на въпросната т. нар. Асоциация. Заповедта на Изпълнителния директор на ИАГ за проверките, цитирана в гореспоменатия Протокол, не е показвана или изпращана на заинтересованите страни, липсва и на сайта на агенцията, където по принцип се публикуват всички документи.

Резултатът от същите проверки на МОСВ, разпратен в съобщение до медиите на 31 юли 2015 г. е, че не са открити нарушения, поставени са информационни табели за защитените зони", обобщават от природозащитната организация.

Тодор Георгиев от НАБЧ: Къмпингуващите създават "успоредни на циганските гета"

В отговор на изнесените от "Да запазим Кара дере" данни членът на УС на Националната асоциация "Българско Черноморие" Тодор Георгиев категорично отрече във вторник организацията да има нещо общо с планирането и извършването на въпросните проверки.

Независимо че колегата му Димитър Канариев неотлъчно следваше екипите на ИАГ, появявайки се във всеки телевизионен репортаж, за да обвини къмпингуващите, че "крадат" частни и общински парцели.

"От една година по всички институции ние пускаме сигнали. Има страх от хора, които са приели, че ползването на чуждото е нормално в нашата държава, страх от хора, приели, че те са гурувците на опазването на околната среда и т.н. Много отдавна е поставено условието в нашата държава да се създадат нови, успоредни на циганските, гета. Има хора, които искат да ходят безплатно на море, тази част тръгва нанякъде и прави каквото си иска", обобщи на свой ред Тодор Георгиев пред БНР.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Поли
    #6

    За какви "хора" става въпрос!? Ако имаше подобни борбени хора в България, на този хал ли ще сме. Това са си обикновени хора, които или нямат пари или наистина обичат по-примитивно ползване на морето. За какви "бунтари", за какви пет лева се говори!

  2. asigma
    #5

    плажове с екзотични (корал) и "ориенталски" (кара дере) имена. "плажове" но без канали, без душ, това е морски пясъчен бряг.

  3. И какво от това
    #4

    \"кемпери, танкове и самолети\" -така се изказа някой чиновник тия дни, на отговор що затворили път, който наскоро от РПМрежа стнал \"общински. Някови строежи, някви пачки, някви инвИститури с протекции, някъв бетон, няква територия, някъв хаос, няква корупция, някви безразлични или протектиращи цялото това безобразие управляващи! Каквото и да си говорим,става въпрос за пари, за много пари! 100 пъти по-добре "незаконно" къмпингуващи, от колото законно БЕТОНИРАЩИ! Сиктир!

  4. Интересна подробност е че "доброволци" на асоциацията предлагат "изследване" което не може да бъде потвърдено: ..."В момента ... къмпингуват или по-точно дивакуват над 5000 активни природозащитници"... Веднага да ги назначат в ДАНС или най-малко в НСО !!!

  5. Няма никакво съмнение, че маса от свободно къмпингуващите по плажовете замърсяват нехайно природата. Триадата на самозванците от НАБЧ е доста пресилена и нагла. Да проверяват хотелите ...

  6. безпартийна
    #1

    Според Тодор Георгиев от НАБЧ не може току-така да се ходи безплатно на море, имайки предвид, че трябва да му се плаща. На него или на собствениците на бетонните мастодонти по брега. Крайно време е тези от НАБЧ да бъдат озаптени, иначе хората с тояги ще ги погнат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.