Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата управлява зле публичните сфери, енергетиката и жп транспорта

0 коментара

Системата на публичните разходи в България все още не е ефективна и доказателство за това е фактът, че 33% от всички разходи отиват за социални плащания. Това се казва в доклада на Световната банка “България: Въпроси на публичните разходи и насоки за реформа”, който бе представен днес в Министерския съвет.

Въпреки напредъка на страната от 1997 г. насам, страната продължава да е изправена пред редица предизвикателства - бедност, безработица, отрицателен демографски прираст, ниски инвестиции, управлението и поддържането на макроикономическата стабилност.

Най-големите разходи в България отиват за образование и здравеопазване, отбрана и сигурност, за енергетика и поддържане на жп транспорта.

До голяма степен количеството изливани средства е в резултат от неефективно управление, се казва в доклада, на чиято презентация присъстваха министрите Милен Велчев и Милко Ковачев.

Експертите на банката смятат, че правителството трябва да действа на много фронтове, както от 1997 г. насам, но да стесни целите си, за да бъдат по-реалистични приоритетите.

До 1997 г. България е била една от страните с най-слабо развиваща се икономика в Централна и Източна Европа, като десетилетието преди това се е характеризирало с огромни заеми, неустойчива политика на стабилизация и бавни структурни реформи, се казва в доклада на банката. В годините от 1997 г. насам, страната постига значителен напредък по отношение на дългосрочната макроикономическа стабилност.

Според експертите на банката икономическата програма на сегашното правителство е изпълнима, ако реформите бъдат продължени и изпълнени.

В доклада обаче се посочват и рисковете пред страната, свързани с бедността, безработицата и бавните реформи в редица области.

В тази връзка специално се отбелязват сферите на образованието и здравеопазването, които получиха критики от страна и на Международния валутен фонд.

Според експертите на Световната банка образованието в България е с твърде централизирано управление, а ресурсите се разпределят неправилно. Има излишен капацитет от учители, смятат от банката, анализирайки последните две години. Спешно трябва да се обърне внимание на проблема с достъпа до образование, предупреждават експертите.

Кайл Питърс от Световната банка обърна внимание на факта, че няма ясна система за оценка на качеството на предоставяното образование. В доклада се казва, че е налице силна централизация на управлението на образователната система и сложна формула за разпределяне на разходите между държавата и общините, която е различна всяка година и съдържа редица недостатъци.

Световната банка предлага да се премине към по-прост начин на финансиране на база брой ученици с конкретна ставка за ученик при всяко образователно ниво.

Друго предложение е

да се намалят държавните разходи за висше образование чрез увеличаване на таксите

като в същото време се повиши и качеството.

По отношение на здравеопазването се прави констатацията, че се влошава здравният статус на населението, здравните услуги са скъпи и често нерегламентирани, а медицинското обслужване става по тромава система и е често недостъпно за определена категория българи.

От банката препоръчват

да се наблюдават по-внимателно разходите за лекарите

защото се наблюдава тяхното нарастване, за сметка на недостатъчните средства за поддръжка и инвестиции.

Друг приоритет е решаване на проблемите, които произтичат от непълното използване на базата и влошаване на качеството на оборудването.

Министърът на здравеопазването Божидар Финков каза, че проектите за подпомагане на болничната помощ от страна на Световната банка все още не са обезпечени финансово. Финков имаше предвид, че банката още не е дала положителен отговор, включващ конкретни суми, на неговото предложение да се преформулират някои от проектите, договорени с предишния кабинет.

Според оценката на банката,

в енергетиката потъват огромни разходи и затова е спешно час по-скоро да се разчупи монополът.

От банката отново напомнят, че цените на електроенергията за бита още не са се изравнили с производствените си разходи, което пречи на стабилизацията на сектора.

При изравняването на цените със себестойността обаче трябва да се обръща специално внимание за най-бедните българи, предупреждават от Световната банка, чийто екип помагаше на енергийното и социалното министерства да измислят схема за енергийно подпомагане на социално слабите.

Световната банка настоява да се отложат скъпо струващи инвестиции в енергетиката

докато се постигне напредък в либерализацията на реформите, който да позволява инвеститорите (особено онези, които инвестират в мощности за износ) да бъдат в състояние да поемат по-голяма част от пазарния риск.

Според банката повече от десетилетие секторът изпитва недостиг от инвестиции заради държавната собственост и контрол върху важните енергийни ресурси. Затова всички вложения зависели от държавна подкрепа под формата на гаранции на заеми и отпускане на бюджетни средства.

Оценката на банката за БДЖ - друг от секторите, гълтащ най-много държавни разходи, е крайно отрицателна. Според експертите от Вашингтон,

държавните железници все още работят на принципите на социалистическото предприятие.

Дефицитът достига 124 млн.лв. през миналата година или 21% от общите разходи.Слабите резултати се дължат на ниските пътнически тарифи и ниската производителност.

Световната банка препоръчва драстично съкращаване на нерентабилните услуги, повишаване на тарифите и съкращаване на работна ръка в БДЖ.

Последната мярка е окачествена като най-важната за подобряване финансовото състояние на железниците.

Според транспортното министерство, спадът на товарите и на пътниците заради икономическия срив след промените през 1989 г. бил основна причина за тежкото положение на БДЖ. Това стана ясно от думите на заместник-министърът на транспорта и съобщенията Красимира Мартинова по време на обсъждането.

Според данните на банката,

през миналата година доходът на глава от населението в България е само 1560 щ.долара, което е едва 31% от средния за Европейския съюз.

От друга страна, също през миналата година безработицата в страната е една от най-високите в региона - 17,5 на сто. От Световната банка специално отбелязват, че близо половината от останалите без работа са в групата на дългосрочно безработните - тоест повече от 1 година не работят. Пенсиите представляват най-голямата категория на разходи за социална защита, с дял от 9,1% от БВП.

Според доклада на банката, програмите за социална защита обхващат широк кръг от населението, като

през 2001 г. 80% от българите са получили поне един вид обезщетение.

Заместник-министърът на труда и социалната политика Радослав Бозаджиев съобщи, че министерството си поставя за цел да продължи ограничаването на кръга от хора, които имат неправомерен достъп до социални средства и социални помощи.

По думите му трябва да има национална програма за преместване на социалните помощи към заетост и да се увеличи социалната защита, като се увеличи прагът на гарантирания минимален доход.

От Световната банка отбелязват, че дълго време инвестициите в България са пренебрегвани и едва в последните години се забелязва ръст. Като процент от БВП те обаче все още са доста под равнището за страните от региона, където са близо 30 процента.

По отношение на държавното управление в доклада на банката се казва, че слабото институционално управление е довело до ограничаване на инвестициите и влошаване на стопанската среда. Правителството е предприело сериозни стъпки за подобряване на управлението, но все още са необходими по-нататъшни усилия за преодоляване на слабостите в капацитета на администрацията, които се срещат при повечето управленски равнища.

Въпреки че България отбелязва напредък в постигане на макроикономическа стабилност, през следващите години страната почти сигурно ще се изправи пред големи дефицити по текущата сметка на платежния баланс, прогнозират още експертите на банката.

Те подчертават

необходимостта макроикономическата стабилност да се запази

тъй като е задължително условие за постигане на значителен прираст на чуждестранните инвестиции, необходими за увеличаване на капиталовите потоци и намаляване на бремето на външния дълг.

Според доклада фискалното стабилизиране на страната е станало възможно предимно чрез увеличаване на приходите, а не чрез намаляване на разходите.

Правителството трябва да допусне повече частни инвеститори в публичните сектори

на здравеопазването, образованието и пенсионното осигуряване, за да оптимизира и собствените си разходи в тези сфери. Това препоръчаха експертите по време на обсъждането на доклада. Не се използват възможностите за частно участие в тези три сектора, заяви Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии. По думите му, в тях се наблюдавал следният парадокс - колкото повече бюджетни средства се отпускат, толкова повече поскъпват техните услуги, за които плаща потребителят.

Тази теза бе подкрепена и от Лъчезар Богданов от Института по пазарна икономика. Той също препоръча правителството да намали разходите си, като предприеме структурни реформи и даде път на частните инвеститори в публичните услуги. По думите му, това е и един от стимулите за преминаване от сегашната ситуация на финансова стабилност към икономически растеж.

По време на дискусията финансовият министър Милен Велчев заяви, че според него реформите в здравеопазването и образованието са необходими, но срещали съпротива от социалните партньори на правителството и от медиите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.