Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата я няма

0 коментара

Баналната досега констатация, че престъпността превзема България, придобива нови измерения на фона на разрастващото се напрежение в управляващата коалиция и липсата на каквито и да е политически алтернативи за овладяване на ситуацията.

От година насам шефовете на МВР обясняват убийствата на малки и големи бандити и стрелбите из столицата с разчистване на сметки и подялба на територии, сякаш за да успокоят гражданите, че процесът на преразпределение един ден ще приключи, а междувременно престъпниците взаимно ще се изтребят.

В същото време вече и за децата е ясно, че престъпниците действат все по-нагло, все по-безнаказано и че властите няма как да не знаят какви точно нелегални бизнеси си делят мутрите.

Ясно е също така, че тези дейности не могат да процъфтяват без политическо покровителство и че блокажът на властта да се разправи с престъпността не идва толкова от слабостта на законите, а от липсата на воля за решаване на проблема. Размерът на бедствието е от такива мащаби, че не може да бъде овладян с обичайни средства на полицейско сплашване, отнемане на лиценз за охранителна дейност и т.н.

В подобни ситуации се изисква мобилизация на цялата държавна машина - правителство, парламент, президент, съдебни органи - които да действат в една посока и с обща цел. Проблемът обаче е, че в момента няма държава.

Правителството и самото вътрешно министерство, което има ключова роля за изпълнение на политиката в борбата с престъпността, са блокирани от вътрешни противоречия и борба за надмощие на политически и икономически лобита.

Коалиционният партньор в кабинета Ахмед Доган притиска премиера с исканията за контрол над еврофондовете и правителствени смени. Все повече депутати от НДСВ също искат смени на министри и твърдят, че биха подкрепили вот на недоверие срещу правителството. Опозиционният клуб в НДСВ "Новото време" настоя за оставката на вътрешния министър дни след като ОДС излезе със същото искане. В същото време Доган и вътрешният министър са поискали от премиера да освободи главния секретар на МВР Бойко Борисов, според източници от правителството. От лидера на нововремци дойде и идеята да се върне бившият вътрешен министър Богомил Бонев - вероятно защото се справи добре навремето, като насочи мутрите към легални дейности и ги предупреди да се скрият и да не се набиват на очи.

На този фон премиерът заяви пред парламента, че престъпността всъщност заплашва най-вече самите престъпници - изявление, което по своята наглост и абсурдност граничи с призивите на главния секретар отпреди месец гражданите да напускат заведения, ако там се появят видни босове с охраната си.

Критичността на ситуацията се допълва от факта, че в момента няма и опозиционна сила, която да предлага смислени алтернативи за решение на проблема. Оставката на вътрешния министър е почти задължително действие на фона на лавонообразно нарастващите проблеми с престъпността, но в крайна сметка и нов министър няма да се справи със задачата, ако няма зад гърба си подкрепата на премиера, правителството и на всички институции.

Показателно е, че нито един политик или политическа сила не посмя да назове нещата с истинските им имена, казвайки какво точно се случва и как точно Самоковеца, Маргина и останалите могат да бъдат спрени.

Може би на никой в момента не му изнася да си навлича гнева на силовите групировки и едрия бизнес, които все повече командват парада и на политиката, и на бизнеса и не се знае дали утре на днешната опозиция няма да се налага да влиза в сделки с тях.

Едва ли ще станем и свидетели на деня, в който и президентът ще излезе от позиционната битка с правителството и мнозинството и ще ангажира институцията с някаква смислена дейност.

И тъй като един от най-сериозните проблеми в борбата с престъпността са съмненията за това на чия страна е прокуратурата, националноотговорно би било да се спре с пожелателните призиви за единодействие на правораздавателните органи и дежурното смъмряне на парламента, а тези органи да бъдат притиснати от всички страни за решаване на конкретните проблеми.

Ето защо настоящата ситуация е тест и изпитание - най-вече за властимащите, но и за опозиционните политически сили, които най-сетне трябва да покажат на дело какво разбират под принципност, конструктивност, прозрачност, честност и всичко останало, което говорят по предизборните си кампании.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.