Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавен институт ще прави биодизел и брикети от тютюн

12 коментара
Държавен институт ще прави биодизел и брикети от тютюн

Върху проект за оползотворяване на тютюневите стебла след събиране на реколтата и на неизползваните семена и листа от културата работи държавният Институт по тютюна и тютюневите издалия. Възможностите са от стеблата да се правят екобрикети за отопление, от семената да се произвежда биодизел и шрот за изхранване на животни, а от листата – естествени пестициди, вместо съобщиха в сряда от Министерството на земеделието и храните, което е принципал на института.

Един от световните тютюневи концерни е готов да предостави на института безплатно машина за производство на екобрикети, които са много търсени на световния пазар, посочва директорът на научното звено доц. Христо Бозуков. Ако проектът е успешен, схемата може да действа във всички тютюнопроизводителни райони в страната, посочи той.

 

В момента от тютюна се добиват годишно близо 120 хиляди тона отпадна биомаса. От тях стеблата, от които може да се произвежда алтернативното гориво, са около 85-90 хиляди тона, което ще спести изсичането на голямо количество от горите за отопление, изчисляват от института.

 

За едно домакинство през зимата за огрев са нужни средно 10 кубика дърва. Това означава, че при 90 хиляди тона биомаса, 9 хил. семейства ще могат да ползват за огрев брикети от тютюневи стебла, смята Бозуков.

 

Друг много ценен, но неизползваем засега енергиен източник са семената на тютюна. Те съдържат 30-35 % мазнини, което ги прави отличен източник за биодизел. Ежегодно при тютюнопроизводството се добива голямо количество семена, които също не се оползотворяват, посочват от агроведомството.

 

Останалата биомаса от семената, т.нар. шрот, след извличане на маслото, може да се гранулира. Високото ѝ белтъчно съдържание я прави много добра храна за животните, разяснява шефът на Института по тютюна и тютюневите изделия. От другите зелени части - листа, филизи и др. се добива биоетанол, приготвят се препарати за растителна защита, ползват се в производство на лимонена и ябълчена киселина. Те намират приложение в медицината и хранителната промишленост, както и в парфюмерията и козметиката, продължава Бозуков.

 

Тютюневите листа освен хранителните вещества, съдържат алкалоида никотин, който след разграждането на листата в почвата действа като естествен пестицид, допълва се в съобщението. Оползотворяването на цялата биомаса на тютюна ще осигури от една страна допълнителен доход на производителите, а от друга ще подпомогне националната икономика, коментира Бозуков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    това е доbра новина. само дано да се ваведе барзо, внимателно и безпроблемно в практиката.

  2. Анонимен
    #11

    Така вече няма да се излиза навън, а ще се застава до печката и тихо ще се инхалира.. И верно! С марихуана, вечерите ще станат по- спокойни! Понеже ни е много напрегната нацията е от жизненоважно значение да се легализира тревата, за да настъпи всеобщо успокоение.

  3. Анонимен
    #10

    А като направят екобрикети от индийски коноп каква веселба ще настане и как ще се харчат, не е истина :-)

  4. Анонимен
    #9

    Супер новина. Най-после БАН ще може да се самоиздържа а предвидените за тях пари ще се пренасочат за пенсии и образование.

  5. Анонимен
    #8

    Едни могат да копат, могат и да не копат. Други могат да отглеждат тютюн, могат и да не отглеждат тютюн.

  6. Анонимен
    #7

    животните имат много добро обоняние,за разлика от хората, и те едва ли ще се излъжат да ядат нещо с гадна миризма, т.е. така наречения ШРОТ.Моето предложение е вместо нашите търговци да внасят клечки от сандалово дърво или бамбук за ароматизатори на въздуха по разни партита,Да правят пресовани ароматизатори от тютюневи листа,които да не могат да се пушат, за утешение на пушачите които ходят на обществени места.

  7. Анонимен
    #6

    Ще!

  8. Анонимен
    #5

    господин "номер едно" е много прав.Никой производител на папироси не иска наситените с никотин български тютюни за които са платени милиони левчета.Поне да се оползотворят за нещо полезно.

  9. поп Грую
    #4

    Учените-тутунджии да вземат първо да прочетат какви са изискванията за състава на мазнините ,за да се произвежда икономически изгодно биодизел от тях. Засега рапицата е без конкурент ,по отношение на количеството естерифициращи се мастни киселини със метанол и съответно произведения от тях биодизел. Иначе ,могат да минат по кръчмите и да съберат старото олио и пак ще направят биодизел.Тази акция ще има и хуманен характер,защото ще спасят стомасите на ресторантските клиенти от гастрити и язви.

  10. Анонимен
    #3

    Страхотен български език. Брикетите ли ще правят институт, или институтът ще прави брикети? :)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.