Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държави от ЕС по неофициален дипломатически канал оказват натиск върху Северна Корея

3 коментара

Франция и Великобритания лобират пред Вашингтон да намали напрежението след най-мощния ядрен опит на Северна Корея преди месец, а държави от Европейския съюз, които имат посолства в Пхенян, пряко оказват натиск върху севернокорейците.

 

Група от седем страни от ЕС - Чехия, Швеция, Полша, Румъния, България, Великобритания и Германия - е провела поне две формални срещи със севернокорейски служители в Пхенян през септември, предаде Ройтерс, като се позова на дипломати от ЕС.

Те обаче са били разочаровани, защото достъпът на високо ниво, който са получили в Пхенян миналата година, е отпаднал и сега на срещите присъстват само външнополитически служители от среден ранг.

"Имаше усещане, че всъщност не стигаме доникъде, защото те изпратиха тези началници на отдели", каза дипломат в Брюксел, запознат със срещите, определени като "много сериозни". "Те искат да разговарят със САЩ", отбеляза той.

Белият дом отхвърля възможността за подобни разговори. САЩ нямат посолство в Пхенян и разчитат на Швеция за извършване на консулски дейности, особено когато западни граждани имат неприятности в КНДР.

Северна Корея е разгневена от разширяването на санкциите на ЕС. Според дипломати от ЕС това може да се отрази върху усилията на общността да помогне чрез посредничество за уреждане на ядрената криза, а Брюксел подготвя още мерки срещу Северна Корея.

Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини казва, че общността е готова да посредничи в преговори, насочени към замразяване на севернокорейските ракетни и ядрени програми.

Същевременно обаче ЕС иска петролно ембарго срещу КНДР и се надява други страни да последват този пример.

Срещите със севернокорейски служители, провеждани обикновено в посолството на някоя европейска страна, са били съсредоточени върху освобождаването на затворени западни граждани, а не върху големи дипломатически инициативи. Те обаче може да се окажат важен канал за предаване на послания между Пхенян и Вашингтон в момент, когато се увеличават усилията за успокояване на напрежението между КНДР и САЩ, отбелязва Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Кой... кой... дядо Бакой
    #3
  2. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Браво на Севернокоерйците! 1)Разичтат само на себе си! Вижте ни нас-разчитаме на €С и НАТО, и останахме без население! Скоро ще останем и без територия! 2)корейците са трудолюбиви и скромни хора! Те са борци за мир! Борят се за оцеляването си!

  3. velko
    #1

    За КНДР продължава да се премълчава: 1.Население-над 32 мил. /през 1959г. то е било 7 мил.,колкото това на Бългаария/ и 2.Страната е високо технологична.Те подсказват нейния потенциал.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.