Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавите от Г-7 се споразумяха за глобален корпоративен данък от поне 15%

5 коментара

Най-големите седем икономики в света, обединени в Г-7, стигнаха до историческо споразумение за въвеждане на глобален корпоративен данък с минимална ставка от 15%. В България данъкът е в размер на 10%.

Решението бе взето в събота в Лондонпо време на срещата на финансовите министри на страните от групата - САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Канада, Италия и Япония.

Сделката цели да принуди мултинационалните компании да плащат данъка в страните, в които развиват дейност. Това ще стимулира всички държави да вдигнат данъка до договорения минимум.

"Ние се ангажираме с глобален минимален данък от най-малко 15 процента за всяка държава", се казва в официалното изявление след срещата в британската столица. Организацията се надяват окончателното споразумение да бъде финализирано по време на юлското събиране на финансовите министри от Г-20.

Сделката на Г-7 е знакова. Нейната цел е да се гарантира в световен мащаб данъчното облагане на мултинационални бизнеси като тези на Google, Facebook, Apple и Amazon. Решението може да доведе до събиране на стотици милиарди долари, за да помогне на правителствата да се справят с последствията от COVID-19

Срещата на министрите от Г-7 бе организирана в богато украсено имение от 19-ти век, намиращо се близо до Бъкингамския дворец в централната част на Лондон. Това бе първата среща на финансовите министри от групата от началото на пандемията.

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че решенията на тази среща ще ще сложат край на "дъното на глобалното данъчно облагане". Германският финансов министър Олаф Шолц заяви, че сделката е "лоша новина за данъчните убежища по света".

"Компаниите вече няма да могат да избягват данъчните си задължения, като резервират печалбите си в страните с най-ниски данъци", каза той.

Богатите държави от години се борят да се споразумеят за начин за събиране на повече приходи от големи мултинационални компании. Администрацията на американския президент Джо Байдън даде нов тласък на преговорите, като предложи минимална ставка на глобалния корпоративен данък от 15%, за да възпира компаниите да резервират печалби другаде.

Amazon и Google приветстваха споразумението, а Facebook заяви, че вероятно ще плати повече данъци.

Сделката, която е в процес на създаване, също така обещава прекратяване на националните данъци върху цифровите услуги, събирани от Великобритания и други европейски страни. САЩ настоява, че тези данъци са несправедливо са насочени към американските технологични гиганти.

Мерките първо ще трябва да намерят по-широка подкрепа на среща на Г-20, която включва редица нововъзникващи икономики, която трябва да се проведе следващия месец във Венеция.

Германия, Франция и Италия приветстваха данъчното споразумение. Френският министър на финансите Бруно Льо Мейр заяви, че ще се бори за по-висока световна минимална ставка на корпоративния данък от 15%, която той определи като "отправна точка".

Ирландският финансов министър Пашал Донохоу, чиято страна е потенциално засегната поради данъчната си ставка от 12.5%, заяви, че всяка глобална сделка също трябва да вземе предвид по-малките държави.

Министрите се съгласиха също така да накарат компаниите да декларират въздействието си върху околната среда по-стандартен начин, така че инвеститорите да могат по-лесно да решат дали да ги финансират

Понастоящем корпорациите могат да основават свои локални клонове в страни с относително ниски данъчни ставки и да декларират печалбите си там. Което означава, че те се облагат само според местното законодателство, въпреки че приходите им идват основно от продажби, извършени на други територии. Това е законно и общопрактикувано.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. MP_reader
    #5
    Отговор на коментар #4

    Китай ще получи нови фабрики - с данъците, с работните места, и с възможността да открадне технологиите.

  2. анита хегерланд
    #4

    Китай ще получи по-големи данъци от останалите страни?!

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  4. MP_reader
    #2

    Китайците празнуват. Всички тези компании ще преместят в Китай каквото още не са успяли да преместят.

  5. Ощавен маркиз
    #1

    Перфектно решение! Впрочим, язе като ЕТ в Болгарийка от една десетилетка и повеке си плащам тейзи 15 пърсентя, а, да кажеме, "Лукойль няфтохим", не само че не плаща 10%-вия данък, ми - напротив - бачкале на загуба?! Гнъс!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.