Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавна фирма източила милиони за фиктивни почивки на ученици (обновена)

Прокуратурата започна проверка за предполагаема измама за близо 8 млн. лв.

21 коментара
Почивната база на "Ученически отдих и спорт" в Кранево

Държавното дружество "Ученически отдих и спорт", което е под шапката на Министерството на образованието и науката (МОН), е източило около 8 милиона лева от държавния бюджет за последните 2 години.Това е установено при поредица от проверки на звеното за вътрешен одит на МОН, съобщи служебният министър на образованието Николай Денков на пресконференция. Часове по-късно прокуратурата обяви, че назначава проверка.

Денков посочи, че ръководството на държавната фирма не може да докаже почти 293 000 нощувки, които твърди, че е осъществило, и за които е получило средства от МОН, но липсват каквито и да е документи, че са се случили. Според експертите на МОН става въпрос за "документна измама в особено големи размери" и затова случаят ще бъде предаден на прокуратурата, посочи проф. Денков.

Софийската градска прокуратура се самосезира по случая. Наблюдаващият прокурор незабавно е започнал извършването на лична проверка, в хода на която да изясни всички обстоятелства по случая. На този етап са изискани документи от МОН.

От ръководството на "Ученически отдих и спорт" обявиха, че отказват да бъдат "залог в политически сблъсъци и предизборна кампания", предаде БНР. Според тях служебният министър Денков е в нарушение на закона, но не става ясно какво точно е то.

Каква е схемата?

Дружеството "Ученически отдих и спорт" е регистрирано през януари 2005 г. със 165 държавни имота. Справка, предоставена от изпълнителния му директор, показва, че към момента в неговия капитал влизат 145 почивни бази.

Според договор между МОН и УОС, влязъл в сила на 2 юли 2019 г., и последвал анекс от юни 2020 г., до 1 юли 2022 г. дружеството е длъжно да осигури отдих на поне 48 258 ученици и да реализира не по-малко от 482 598 настанявания в поне 30 бази. Не е ясно кои са базите, тъй като към договора не е приложен списък.

МОН субсидира по 30.46 лв. на ученик на ден, а децата доплащат по-малки суми – 18 лв. за пълен пансион, 12 лв. за полупансион и 6 лв. за нощувка със закуска.

От 2 юли 2019 г. до 30 юни 2021 г. "Ученически отдих и спорт" е поискал и получил от МОН плащане за 299 097 нощувки в размер на 9 110 494.62 лв.

При одитите обаче не са представени счетоводни документи за приходи от доплащанията на учениците за тези дни. Няма нито хартиени, нито електронни регистри за настаняваните деца, посочи проф. Денков.

В Единната система за туристическа информация (ЕСТИ), в която по Закона за туризма задължително се регистрират всички туристи, включително учениците, за периода от юли 2019 до края на юни 2021 г. фигурират записи за едва 6116 нощувки на деца в бази на "Ученически отдих и спорт". За тях МОН би трябвало да преведе само 186 293.36 лв.

Връщането на първия милион

След първия одит на МОН в държавната фирма през август 2021 г. ръководството на дружеството признава за "погрешно отчетени настанявания" с 37 009 нощувки, които били записани като осъществени, а всъщност били "прехвърлени заявки от клиенти от минали периоди". За това твърдение обаче няма никакви документи. Не е ясно кои клиенти и в кои офиси на дружеството са поискали заявките им да бъдат прехвърлени в друг период, посочи министърът на образованието.

Заради тази "грешка" в резервационната система, ръководството на "Ученически отдих и спорт" възстанови 1 млн. лв. на министерството, но остава неясно къде са останалите близо 8 млн. лв. (7 924 201.26 лв.), посочи проф. Денков.

Изненадващи проверки и фиктивни нощувки

Изненадващи проверки на МОН в 18 почивни бази на държавното дружество през това лято установиха хиляди фиктивни нощувки в изцяло неизползваеми бази, за които дружеството е поискало и получило пари от министерството, каза проф. Денков.

Например в почивна база "Фиш фиш", в курорта "Албена", която не е работила нито през 2020 г., нито през 2021 г., според "Ученически отдих и спорт" само през юни и юли 2021 г. са "почивали" 535 ученици и са "реализирани" 5351 нощувки.

През последния летен сезон почивна база "Кранево - Русе" също не е приемала туристи. За юни и юли обаче в резервационната система на дружеството са записани 4226 нощувки на 522 ученици.

Подобен е случаят с почивна база "Балчик СПТУ - Шумен" в морския град, за която "Ученически отдих и спорт" е декларирало 5628 нощувки на 771 ученици за същите два месеца.

Тези бройки са включени в ежемесечните справки на държавната фирма за броя осъществени нощувки за ученици, които МОН субсидира. В тях обаче няма никакви данни за настаняваните деца като име и дата на раждане. Такава информация е трябвало да бъде представяна на МОН на годишна база. Това не се е случило, тъй като с анекса от юни 2020 г. търговското дружество е било освободено от задължението да представя такива годишни отчети.

Бившият министър Красимир Вълчев: Дружеството имаше проблем с отчитането

Бившият министър на образованието Красимир Вълчев коментира пред Mediapool, че не е запознат с доклада на одиторите на МОН, но има доверие на тяхната професионална компетентност. Докато е заемал поста, дружеството два пъти е връщало пари на министерството заради проблеми при отчитането, но за първи път разбира за документни измами. Ако те се докажат, ръководството на УОС трябва да понесе наказателна отговорност, както е по закон, смята Вълчев. Той се ангажира да провери случая, тъй като сумата от 8 млн. лв. му се струва прекалено голяма и е възможно проблемът да е преувеличен.

Вълчев обясни още, че към МОН има около 430 звена, а одиторите в министерството са около 10 души, поради което няма как да контролират задълбочено всяко дружество. "Винаги когато звеното за одит ми е докладвало проблем, съм пращал доклада на прокуратурата и съм освобождавал отговорните лица, без да правя специални пресконференции", добави Вълчев.

Повишение на заплатите за постигнати резултати - над 11 000 лв.

Фиктивните резултати са послужили на ръководството на "Ученически отдих и спорт", като аргумент за повишаване на заплатите.

Според справка за първите три месеца на 2020 г. например изпълнителният директор на дружеството е получавал брутно възнаграждение от 17 минимални заплати (10 370 лв.) месечно.

На 16 юли 2021 г. възнагражденията са увеличени с още 1.5 минимални заплати (975 лв.) "на основание формиран през второ тримесечие на 2021 г. положителен финансов резултат спрямо първо тримесечие на годината", посочи проф.Денков. Така заплатата става вече над 11 200 лв.

От юли 2018 г. Изпълнителен директор на дружеството е Емануил Райчев. През 2018 г. в интервю за национална телевизия той казва, че от 160 бази на дружеството работят само 30.

Държавната компания се ръководи от 4-членен съвет на директорите, в който освен Райчев влизат още Даниел Йорданов, Антоанета Ал-Хусари и Неделчо Илинчев, показва справка в Търговския регистър.

В резултат на извършените проверки експертите от звеното за вътрешен одит на МОН са установили факти и доказателства за документна измама от страна на ръководството на "Ученически отдих и спорт".

По тази причина образователният министър съобщи, че ще подаде сигнал до главния прокурор и Агенцията за държавна финансова инспекция с обосновано предположение за злоупотреби в особено големи размери, допуснати в търговското дружество.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. eagle_eye
    #21

    Всичко в системата опира до едното източване. Сметнете - към 5 000 директорчета управляват средно по над 2 000 000 лв бюджет. Това са над 10 000 000 000! 8 млн на този фон са просто троха в хлебозавод.... Целта на всички безправници е тези пари да влизат в правилните джобове. А образоватленият продукт няма никакво значение. И защо да има, след като доказано неграмотни хора могат да са доктори на науките, директори на гимназии и дори шефове на катедри във ВУЗ?

  2. Коментарът е изтрит в 10:29 на 19 октомври 2021 от автора.
    #20
  3. Силвана Влахлийска
    #19

    Грабеж организиран от ГЕРБ, сега остана да разберем по имена , кои са гнусните твари, които са натрупали милиони от тези кражби в особено големи размери.

  4. Един препатил
    #18

    Всички пътища водят към Рим, а всички кражби - към чекмеджето.

  5. Антон
    #17

    Откога пък, прехвърляне на пари от "едно място" в "едно чекмедже" се нарича източване? Там парите не са ли на по-сигурно място?...

  6. Becko
    #16

    "Предполагаемата измама" поразява с наглост и явно самозабравяне на ръководството...

  7. Modev
    #15

    Медиапул, има официална позиция на дружеството и всички уважавани медии вече отдавна я съобщиха. Жалко за вас и за "независимостта" ви.

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14
  9. асен
    #13

    крадливи калинки колкото щеш, а каскета си бърка в задното отвърстие.

  10. DG
    #12

    Скакалците.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.