Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавната субсидия за частните училища също дели децата

1 коментар
Държавната субсидия за частните училища също дели децата

Приетата окончателно след дългогодишни дискусии държавна субсидия за децата в частните училища и градини отново разпали страстите в обществото. Заваляха дежурните обвинения "защо държавата да плаща образованието на богатите", чуха се и предупреждения, че се отваря врата за злоупотреби с държавната хранилка и че "ще стане като с частните болници".

Идеята държавата да плаща стандартната издръжка за децата в частните градини и училища се предъвква от повече от десет години, но едва сега залегна окончателно в законодателството. Даден е гратисен период и се предвижда това да стане от 2018 година, което ще струва допълнително 13 млн. лева годишно. Основният аргумент е, че държавата е длъжна да осигури издръжката за всяко дете – независимо къде учи, защото всички родители са данъкоплатци, а образованието е задължително.

Набързо трансформиран в последния момент обаче законът вместо да постигне основната си цел – децата да не бъдат делени на учещи в държавни и частни училища, заложи ново разделение. По предложение на депутати от Реформаторския блок и с подкрепата на ГЕРБ бе заложено изискване всяко частно училище, което получава държавна субсидия, да обучава безплатно 20% от децата – такива със специални образователни потребности и изявени дарби.

Именно тук се отваря вратата за корупция и злоупотреби. Системата за прием в детските градини достатъчно красноречиво показа какво се случва, когато се въведе изключение за прием по втория начин на деца с определени диагнози – всички се юрват да вадят фалшиви медицински и да дават подкупи. Същото се очертава да се случи и с безплатния прием в частните школа – всички ще хукнат да изкарат наследниците си даровити или със специални потребности.

И децата, и техните родители отново ще бъдат разделени – на такива с връзки и пари да си издействат безплатно обучение в частното училище. И на такива, които чинно ще си плащат таксата и ще обясняват на децата си защо не са толкова даровити.

Доколко държавата има капацитет да контролира бъдещите злоупотреби също е ясно предвид факта колко мъртви души изфабрикуваха държавните училища през последните десет години, за да си докарат по-солидна държавна субсидия.

Иначе решението държавата да плаща еднаква издръжка за обучението на всяко дете е смислено и съвсем не е лишено от логика.

Какво значение в крайна сметка има къде отиват парите, след като са за образованието на българско дете? Какво значение има дали родителите доплащат над дадената от държавата сума, за да учи детето им в частно училище или не доплащат и го изпращат в общинско? С това, че в момента децата посещават частни градини и училища държавата единствено е спестявала пари години наред.

А аргументите, че така общинските и държавни училища ще затънат още повече, не са съвсем състоятелни, тъй като те не са цъфнали и вързали и без държавата да подпомага частните школа.

И това действително е проблем, върху който трябва да се работи, но той е различен от темата за държавната субсидия за частните училища.

Обвиненията, че в частните училища учат и завършват богаташчета, които ако не си плащат не биха "изкласили", все повече се превръщат в заблуда. Истината е, че на последните външни оценявания най-добри резултати показват именно деца от частните училища и ако с държавната субсидия това образование става по-достъпно за хората, в това няма нищо лошо.

Ако държавата е все по-неспособна да осигури и да инвестира в прилично образование на децата, какво укоримо има родителите да инвестират, за да им го осигурят?

Истинският въпрос е как държавата да промени масовото образование, така че то да е конкурентно на частното и именно реформите, заложени в училищния закон, са същественият въпрос, около който би трябвало да се концентрира общественият дебат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Ако мислите, че държавната образователна система е изкривена, а частната - не, дълбоко се заблуждавате. Частните училища приемат с тест за интелигентност, който се провежда без присъствието и знанието на родителите. Другият проблем е дисциплината - там се ходи по домашно облекло и пантофи и учениците разговарят с учителката си като с гувернантка. Тя се опитва да ги вмести в правилата, но ако това не се получи, на родителя не се обясняват проблемите, а директорката лично се занимава със случая и преценява как да се отреагира. Тестовете в Италианския лицей се правят с молив и се коригират за определени ученици, които трябва да изкарат по-високи резултати. Определените деца винаги влизат!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.