Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавни и общински чиновници най-често завеждат дела срещу журналисти

0 коментара

131 са съдебните производства за обида и клевета срещу журналисти и издатели през февруари и март тази година, съобщиха от Българския хелзинкски комитет (БХК). Днес те представиха своето изследване "Защитени ли са българските журналисти по обвинения за обиди и клевета?".

По данни от първото подобно изследване, през 2001 г. са били разглеждани 115 такива дела, каза Бойко Боев от Хелзинския комитет, цитиран от БТА.

От разглежданите към февруари и март т.г. 131 съдебни производства, 70 са били наказателни, а 61 - граждански. Преобладават делата за клевета, като най-често обект на съдебно преследване стават автори на материали, разкриващи случаи на корупция и лошо управление. 42 % от делата се водят от държавни и общински служители, чиито действия са били поставени на публично обсъждане. Девет от всички дела са образувани по тъжби и жалби на политици, 37 - на бизнесмени, 33 - на други лица.

Според проучването, най-много дела срещу журналисти се водят в София - 17 наказателни и 23 граждански дела, следвани от района на Благоевград с 7 наказателни и 6 граждански дела и Пловдив - с 2 наказателни и 9 граждански. Няма заведени дела срещу журналисти от Плевен, Перник и Кърджали. Има случаи на няколко съдебни дела срещу един издател или един журналист в района.

По част от наказателните дела срещу журналисти има заведени и граждански искове за обезщетение. Най-големият размер на граждански иск по наказателно дело е за 2 милиона лева, а по гражданско дело - 39 хил.лева.

До Върховният касационен съд са стигнали 10 наказателни дела за обида и клевета. По две от тях журналистите са били оправдани, а при едно е бил осъден да плати обезщетение от 2000 лева и глоба от 500 лева.

От Българския хелзинкски комитет отчетоха като положителен факта, че малка част от делата завършват с окончателно осъждане на журналистите.

Според БХК почти във всички случаи журналистите използват адвокатска защита в делата за обида и клевета. Централните медии в столицата осигуряват адвокатска защита на своите журналисти и поемат разноските по нея, но в повечето случаи журналистите от страната сами поемат разноските по адвокатската защита.

Изводите от поредното проучване са, че търсенето на наказателна отговорност продължава да е предпочитаният вид средство за защита от обида и клевета, че най-често дела се водят заради материали, свързани с разследване на лошо управление или корупция, че ищците подават високи искове за обезщетение, но налаганите глоби и обезщетения са в разумен размер.

Изследване е част от международен проект "Декриминализация на обидата и клеветата", финансиран от Пакта за стабилност на Европейския съюз и със съдействието на международната организация АРТИКЪЛ 19, Глобална кампания за свобода на изразяване.

Една от препоръките на АРТИКЪЛ 19 е да бъдат отменени наказателноправните разпоредби за обидата и клеветата и да се предостави защита по подходящ гражданскоправен ред. Правото на отговор, извинение и поправяне са сред алтернативните средства за защита на доброто име.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.