Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавни кредити за фирми с интерес за работа с Виетнам

Борисов припомни, че премиерът Нгуен Тан Зунг е воювал с наш Калашник

0 коментара
Нгуен Тан Зунг и Бойко Борисов. Снимка:БГНЕС
  • Нгуен Тан Зунг и Бойко Борисов.
  • В присъствието на двамата премиери бяха подписани и двустранни документи на церемония в Гранитна зала. Те са за задълбочаване на сътрудничеството в областта на превенцията и борбата с престъпността, както и в сферата на правосъдието.

Създаване на кредитен портфейл от 20-30 млн. лева, който да бъде достъпен на база ликвидна подкрепа за фирми, които искат интензивно да работят с Виетнам, обмисля българското правителство. Това съобщи вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев на българо-виетнамски бизнес форум в рамките на официалното посещение в България на премиера на Виетнам Нгуен Тан Зунг.

Инвеститорският интерес не закъсня и в рамките на форума стана ясно, че български компании искат да строят заведи за биодизел във Виетнам, както и три завода за отпадъци и две пречиствателни станции за отпадни води.

"Приста Ойл Холдинг” пък планира строеж на един или повече заводи за рециклиране на отработени масла. Русенската фирма преговаря с "ПетроВиетнам”, която е най-силната икономическа група в страната, за изграждане на национална система за събиране на отработени масла и поетапното построяване на две рафинерии за преработка с капацитет от 80 хил. тона годишно. Очакваните инвестиции в този проект са около 50 млн. долара).

Според Дончев България може да работи с Виетнам в нови икономически сфери. "Имаме богат опит с ядрената енергетика, а през последните години натрупахме и опит във възобновяемите източници на енергия. Проектите в екологията ще бъдат приоритет. През последните години България доказа, че може да управлява милиарди в сферата на околната сфера", заяви вицепремиерът.

Врата за износ в ЕС на обработени у нас виетнамски стоки

Той изрази надежда, че Виетнам може да бъде стратегически партньор за България, а България врата за Виетнам към Европейския съюз. "Страната ни е с най-ниските данъци в ЕС и интензивно подобряваща се инфраструктура, но преди всичко България е приятелска държава за Виетнам", заяви Дончев.

"Нашата цел е България да се превърне във врата за виетнамските стоки към пазарите на Балканите и Европа“, потвърди виетнамският министър на индустрията и търговията Ву Хуин Хоанг на отделна среща с министъра на икономиката Божидар Лукарски. Според Хоанг това зависи от изпълнението на предишна договореност между страните за внос на частично изработени виетнамски стоки в България, "които да бъдат завършвани тук и представяни на българския и европейския пазар“. Според Лукарски тази идея може да се развие в индустриалните зони във Видин и Бургас и пристанище Варна, към които виетнамската страна проявява интерес.

По време на бизнес форума премиерът на Виетнам заяви, че неговата страна насърчава големи проекти в инфраструктурата, технологиите, селското стопанство, услугите с висока добавена стойност. Насърчаваме българските бизнесмени да инвестират в промишлените и селскостопански области на Виетнам и призоваваме виетнамския бизнес да изнасят текстилни, селскостопански продукти и други стоки с конкуренти цени като тези от фармацията, хранителната индустрия, обърна се към бизнеса Нгуен Тан Зунг.

Той също така обясни, че от бедна държава Виетнам се превръща във водеща икономика. "През последните години в страната инвестират 101 държави с 18 мащабни проекта, а общата стойност на вложенията е близо 260 млрд. щатски долара", подчерта Тан Зунг и добави, че Виетнам е на челните позиции по инвестиционна привлекателност.

Борисов недоволен от стокообмена

България и Виетнам ще развиват сътрудничеството в сферите на туризма, IT-сектора, енергетиката, зелените енергии, културата, спорта, образованието, стана ясно часови по-рано на среща с българския премиер Бойко Борисов.

Има огромна възможност за работа и се надяваме след нашата среща да имаме по-добри резултати, заяви Борисов, който определи като незадоволителен стокообмена между двете държави, а по-късно с това се съгласиха и българските, и виетнамските представители.

"Затова на тази среща сме се постарали да дадем преки задачи на министрите, на делегацията, в сферата на туризма, ИТ технологиите, енергетиката, зелените енергии, културата, спорта, образованието”, заяви премиерът

Върхът на търговските ни отношения с Виетнам е бил през 2008 г., когато стокообменът е стигнал 99.4 млн. долара, но после спада заради глобалната финансова криза и през 2012 г.  взаимната търговия достигна 64.1 млн. долара.

Освен приятелството, което България демонстрира в Европа по признаването на Виетнам за държава с пазарна икономика, за правото ѝ да участва на пазара на Европа, нашата страна оказва подкрепа и призовава да се спазват международни спогодби, договори, резолюции на ООН по проблемите и напрежението в Източно или в Южнокитайско море, коментира още българският премиер.

По думите му спорът трябва да бъде решен по мирен начин, тъй като "от конфликтите в нашия регион знаем какво следва, когато има подобно напрежение между две силни в момента държави като Китай и Виетнам".

Гостът е воювал с български калашник

Премиерът отбеляза близкото сътрудничество на България с Виетнам, като припомни, че над 35 000 виетнамци са учили у нас, от които 5000 са завършили висшето си образование тук. Той посочи още, че неговият гост е "майор от армията, воювал с наш "АК", а сега премиер на Виетнам".

Нгуен Тан Зунг благодари на България и на българския народ за подкрепата, която са оказали на Виетнам в годините на борбата за национална независимост, както и за помощта при изграждането на страната. Той изказа благодарност и за благоприятните условия, които се създават на виетнамската общност в България да живее, да се учи и да се интегрира в обществото.

Нгуен Тан Зунг отбеляза също отбраната, земеделието, науката и подготовката на кадри сред сферите, представляващи интерес за сътрудничество. Премиерът на Виетнам каза, че ще бъдат създадени благоприятни условия за българските бизнесмени, които имат намерение да инвестират във Виетнам, особено в областите, в които България е силна - градоустройство, биотехнологии в земеделието, информационните и телекомуникационните услуги и други.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.