Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавни предприятия са финансирали мандатоносителите на царя

0 коментара

Мандатоносителите на царската партия НДСВ - Партията на българските жени и "Оборище" (които се разцепиха заради имоти), са финансирани от държавни предприятия в нарушение на закона за политическите партии, става ясно от доклада на Сметната палата.

267 от регистрираните общо 33 политически партии не са предоставили отчети за приходите и разходите си в Сметната палата. Констатацията на одиторите е, че все повече партии спират да се отчитат. Непрозрачните финанси за политическите партии в България бяха посочени и в последния доклад на Европейската комисия за напредъка на страната ни към Европейския съюз.

Само 55 от общо 66 партии, предоставили отчети, са декларирали приходи за изминалата 2003 година. Партиите са набрали общо 15 362 502 лв. приходи, като от тях 10 862 502 лв., или 70,7% са собствени приходи, а 4 500 000 лв., или 29,3 % - са държавна субсидия.

Основен източник за финансиране на политическите партии са били даренията от физически и юридически лица. Не са посочени дарения в отчетите на 16 партии.

Весела Драганова скрила, че е получавала дарения от НЕК

Всички партии, представили отчети в Сметната палата, включително и партията на жените, са декларирали, че не са получили средства от предприятия с над 50 на сто държавно или общинско участие или от предприятия и организации, изпълняващи по договор държавна или общинска поръчка, което е забранено в Закона за политическите партии.

При проверката обаче се установило, че "Партията на българските жени" с лидер Весела Драганова е получила като дарение 2500 лв. от "Електроразпределение - София област" към "Националната електрическа компания" ЕАД, "което е със 100% държавно участие, в нарушение на чл. 22, т. 3 от ЗПП", се посочва в доклада.

"Националната електрическа компания" ЕАД е предоставила на партията еднократна финансова помощ от 3000 лв. за закупуване на хранителни продукти във връзка с организирания от нея великденски благотворителен концерт "За децата на България". Полученото дарение в натура не е било отразено в отчета за приходите и разходите на партията за 2003 г.

Партията "Движение за национално възраждане "Оборище" с лидер Тошо Пейков е отчела 1500 лв. като дарение от "Мини Марица Изток" ЕАД (със 100 % държавно участие). Дружеството е превело средствата по сметката на партията в казанлъшкия офис на "Общинска банка" АД, като те са били предназначени за благотворителен бал на абитуриенти - сираци. С това е допуснато нарушение на чл. 22, т. 3 от ЗПП, се посочва в доклада.

"Оборище" и "Партията на българските жени" са отчели за 2003 г. като други приходи стойността на поделените между тях три автомобила, изплатени през 2002 г. със средства от субсидията по коалиционната сметка на НДСВ. Всяка от партиите е получила по един автомобил, а третият автомобил се води в съсобственост на двете партии. Автомобилите са заприходени като приходи от дарение без условие на основание на лизинговите договори.

При проверката на разходите, направени от "Оборище" се установило, че са похарчени пари за покупко-продажба и ремонт на недвижим имот за офис на партията в София (95 440 лв.) - за офиса се разбра след грозен скандал между Пейков и Теодора Литрова, в който се намеси и полиция, дарения (4532 лв.). Освен това са били преведени средства на партията "Български демократически форум" (1000 лв.). Според Сметната палата тези разходи не отговарят на целевото предназначение на държавната субсидия, която е единственият приходоизточник на партията. Партията на българските жени е направила дарение в размер на 10 000 лв. за телевизионен филм, които средства са за сметка на получените дарения от партията.

Фантом дарявал партията на Цветелин Кънчев

Партията "Политическо движение "Евророма" с лидер бившия депутат и бивш затворник Цветелин Кънчев е посочила в отчета си 67 000 лв. дарения от юридически лица, като не са представени оправдателни документи за 62 000 лв. Партията е получила 5000 лв. от "Ричлайн България" ЕАД по договор от 27.10.2003 г., чийто адрес на управление на дружеството не съответства на съдебната му регистрация, а неговият регистрационен номер по БУЛСТАТ е обявен за невалиден от Националния статистически институт.

Само три партии отчитат анонимни дарения

33 партии са отчели 3 910 784 лв. дарения от физически лица.

Анонимни дарения от физически лица за 92 758 лв. са отчетени само от три партии ("Българска социалдемокрация", Българска комунистическа партия "Г. Димитров" и Българска работническа социалистическа партия). Най-много анонимни дарения са отчетени от партията "Българска социалдемокрация" (87 093 лв.) с лидер Александър Томов, които са под 25 на сто от най-малката годишна субсидия за 2003 г. (392 100 лв.), получена от партията "Движение за права и свободи" до промяната на чл. 15 от ЗПП, съгласно ограничителната разпоредба в закона за партиите.

Сметната палата посочва, че не са установени партии, получили дарения от едно и също физическо или юридическо лице над максимално допустимия размер (30 000 лв.). Неанонимните дарения от физически и юридически лица са документирани чрез актове за дарения, договори за дарения или вписване в специални дарителски регистри, в които са посочени имената на дарителите, тяхната воля, вида и размера на даренията. Анонимните дарения са документирани с приходни касови ордери и са отчетени като приход на съответната партия.

Партиите са похарчили над 13 милиона лева

Според представените отчети, политическите партии са изразходвали общо 13 095 528 лв. миналата година. Най-много са отчетените разходи за присъщи дейности - 6 253 396 лв., които съставляват 47,7 на сто от всички разходи.

Партиите са организирали необходимата аналитична отчетност за отразяване на разходваните средства през отчетната година и са представили съответни разходнооправдателни документи при проверките, се посочва в доклада на Сметната палата.

Повече разходи от получените приходи са отчели 6 партии ("Съюз на демократичните сили, "Движение за права и свободи", "БЗНС - Народен съюз", "Демократическа партия", "ВМРО - Българско национално движение" и Политически клуб "Екогласност"). Отчетеното превишение на разходите над приходите се дължи на прилаганата двустранна форма на счетоводно записване, в резултат на което в съставените отчети от тези партии за 2003 г. не са били включени наличните парични средства в началото на годината. Те обаче са отразени в отчетите за паричните потоци и в годишните счетоводни баланси на съответните партии за 2003 г.

Нови 28 партии регистрирани за една година

В България са регистрирани 333 политически партии, от които 28 партии - през миналата 2003 г. От Сметната палата констатират непрекъснато намаляване на броя на представените отчети за приходите и разходите на партиите.

За 2001 г. от регистрираните 298 партии са представени отчети от 112 партии (37,6 на сто), за 2002 г. от регистрираните 305 партии са представени отчетите от 106 партии (34,8 на сто), а за 2003 г. от регистрираните 333 партии са представени отчети само от 66 партии (19,8 на сто), се посочва в доклада.

Общо 267 партии не са представили в Сметната палата отчети за приходите и разходите си за 2003 г., 160 от тях не са представили отчети и за 2001 г. и 2002 г.

Единадесет партии са представили в Сметната палата отчети с нулеви приходи и разходи за 2003 г.

В законния срок са представили отчетите си 38 партии, от които 13 партии участват в парламентарно представени коалиции в 39-то Народно събрание. След този срок са представили отчетите си още 28 партии, от които пет са включени в парламентарно представени коалиции. Това са Гражданско обединение "Рома", Комунистическа партия на България, Политически клуб "Тракия", "Съюз за Отечеството" - всички от "Коалиция за България" и "Политическо движение "Евророма" от Коалиция "Движение за права и свободи".

От четири партии в състава на парламентарно представените коалиции не са представени отчети. Това са Либерален съюз от Коалиция "Движение за права и свободи", "Движение "Напред България", "БЗНС - Александър Стамболийски 1899" и "Алианс за социаллиберален прогрес" от "Коалиция за България".

Не са проверени документално приходите и разходите за 2003 г. на 9 партии.

Изпратените препоръчани писма до четири партии са се върнали с обратна разписка поради неизвестен адрес или като непотърсени ("Движение демократично крило", "Национален демократически съюз в България", "Либерална партия" и "Национално сдружение - БЗНС"). На 19 партии, вписани в Регистъра на Софийския градски съд (СГС) през 1990 г., 1991 г. и 1994 г., адресната регистрация е непълна, като са посочени само съответните градове без точен адрес.

Сметната палата е уведомила министъра на финансите с писмо за партиите и коалициите, които са представили отчетите си в законоустановения срок, за да могат да получат определената им държавна субсидия за 2004 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.