Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавните чиновници ще си говорят безплатно през видеотелефон

КЗК спря поръчката заради ограничителни условия, планира се нова процедура

6 коментара
Държавните чиновници ще си говорят безплатно през видеотелефон

Държавната администрация се готви да говори безплатно по видеотелефони през собствена система. Целта e държавата да спре да плаща милиони левове на телекомите и чиновниците да имат защитена връзка. За това е обявена обществена поръчка за 300 хил. лв., но тя е спряна от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) заради ограничителните ѝ условия. Сега предстои обявяването на нова, като ще се премахнат дискриминационните критерии. Това обясниха от Изпълнителна агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" (ИАЕСМИС) пред Mediapool.

Идеята е да се проектира и изгради национална система за гласови и видео комуникации за държавната администрация. За целта може да се използват честотите на военните. Така например чиновник от областната дирекция в Русе ще може да си говори директно по телефона с даден министър в София, без да е необходимо да се разкарва до столицата за решаването на важен въпрос. Освен това ще могат да се правят видео съвещания. В бъдеще дори се планира да могат да се провеждат и заседания на правителството по този начин, когато премиерът не е в София например.

 

От обясненията на ИАЕСМИС обаче не се разбра как точно ще работи системата и защо се налага внедряването ѝ при положение, че чиновниците на по-ниски нива нямат проблеми да използват безплатни интернет приложения като skype за ежедневната си работа, а при работа със секретни данни да се използва криптирането на връзката.

 

Със задачата по изграждането е натоварена агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи". Тя развива и управлява електронна съобщителна мрежа на държавната администрация и за нуждите на националната сигурност, която е част от Интегрираната комуникационно-информационна система за управление на страната и въоръжените сили при обявяване на извънредно положение, военно положение или война.

 

През октомври ИАЕСМИС пуска обществена поръчка за изграждане на национална система за гласови и видео комуникации за администрацията. Стойността ѝ е 300 000 лв., а срокът за реализацията 180 дни. Предвидено е бъдещият изпълнител да бъде избран по икономически най-изгодната оферта, като техническото предложение е с тежест 70, а цената – 30.

 

До подаване на оферти обаче не се стига, тъй като фирмата “ПВТрисити”, собственост на Валентин Вълков и Христо Христов, обжалва процедурата с мотив, че са заложени дискриминационни критерии и методът за оценка на офертите е неясен и субективен. Подозренията са, че търгът е направен за определен кандидат.

 

На 6 декември антимонополният орган излиза с решение за отмяна на обществената поръчка. Според КЗК изискванията за притежавани нива на партньорство с производителите на предлаганите продукти е в нарушение на Закона за обществените поръчки, защото необосновано ограничават участието в процедурата.

 

“Възложителят е поставил редица условия, на които участникът и неговият екип от експерти трябва да отговарят, включително и експертите по “проектиране на информационна инфраструктура“, да са сертифицирани от съответните производители за актуалните версии на предлаганите платформени решения. Паралелно с това незаконосъобразно се изисква наличие на определен тип търговски взаимоотношения между участника и производителя на предлаганите продукти”, мотивира се КЗК.

 

След решението на КЗК поръчката е спряна. Няма да обжалваме решението на КЗК и ще се съобразим с направените препоръки, заявиха от ИАЕСМИС. От агенцията обясниха, че ще преработят тръжните условия и ще пуснат поръчката отново.

 

Срещу идеята има голям отпор от телекомуникационния бранш, защото ако идеята се реализира, това означава да загубят милиони, коментираха неофициално  държавни чиновници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Centur
    #6

    Не се заблуждавайте. Целта е тотално подслушване и следене.

  2. Анонимен
    #5

    Точно така № 4, а като не говорим празни приказки гледаме голи жени в интернет. На такива като тебе ще изпратя коледно послание - кратко, но от сърце - ДЕТМ!

  3. Анонимен
    #4

    Те и без тoва по цял ден си говорят само празни приказки, а когато се напънат да свършат нещо само пречат...

  4. Анонимен
    #3

    Ха ха ха пак ще откриват топлата вода.Дами и Господа от ИАЕСМИС, г-н Петков ! Г-н Петков нужно е само да завъртите крана.... Идеята да изгради национална система за гласови и видео комуникации за държавната администрация или т. нар. собствен "скайп" не е от вчера. Интересно е кой "умник" от администрацията на ИАЕСМИС измисли и предложи да се използват честотите на военните при условие че още от 2000 г. /правителството на Иван Костов/ има изградена кабелна оптична мрежа която свързва всички държавни

  5. Анонимен
    #2

    Ще изграждат система, включително разработка на нов софтуер или ще внедряват вече готов безплатен или комерсиален софтуер? Защото има много продукти предоставящи описаната функционалност.

  6. Анонимен
    #1

    По-лесно ще им се правят записи по нова система извън досегашните.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.