Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавните фирми бавят избора на обслужващи банки

Изпълнението на наредбата срещу концентрацията на държавни пари в една банка се разтегли във времето

7 коментара
Държавните фирми бавят избора на обслужващи банки

Седем месеца след като служебното правителство на Марин Райков прие наредба за избор на обслужващи банки за фирмите с над 50% държавно участие, за да се прекъсне практиката на прекомерна концентрация на държавни средства в една или няколко банки, се оказа, че неголяма част от дружествата са спазили изискването да изберат банка с конкурс, така че в една институция да няма повече от 25% от средствата им.

 

Справка към края на януари т. г. показва, че само няколко министерства са поместили на сайтовете си разпределението на парите на държавните фирми под шапките им в банките към края на миналата година. А само в едно министерство - на отбраната - дружествата са направили избор на кредитни институции, така че във всяка избрана банка да няма повече от 25% от средствата на едно дружество.

 

Парите на "военните" фирми са предимно в ЦКБ

 

Държавните дружества към Министерството на отбраната (МО) залагат предимно на Централната кооперативна банка (ЦКБ), става ясно от справка на ведомството.

 

Най-голямото дружество към МО ТЕРЕМ, с нетни средства над три милиона лева, се е спряло на осем финансови институции – ЦКБ, ДСК, БАКБ, ПИБ, КТБ, Райфайзен банк, Алфабанк и Банка Пиреос.

 

"Интендантско отслужване" е избрало Централна кооперативна банка и Райфайзенбанк (България), а "Снабдяване и търговия" - Корпоративна търговска банка (КТБ).

 

"Армстройинвест", охранителната фирма "МОБА"и Военно издателство също разчитат на Централна кооперативна банка (ЦКБ).

 

"Проно" ЕООД пък е избрало за обслужваща банка Уникредит Булбанк

 

Райфайзенбанк АД и Първа инвестиционна банка (ПИБ) обслужват ДКЦ "Свети Георги Победоносец" Бургас, Райфайзенбанк – ДКЦ "Здраве 2000", Стара Загора

 

ДКЦ "Свети Георги", Хасково е избрало ОББ, Уникредит Булбанк и Райфайзенбанк. Балнеосанаториумът "ВИТА", Велинград - Централна кооперативна банка, а балнеосанаториумът "Света Богородица", с. Нареченски бани - Societe Generale Експресбанк.

 

Транспортни фирми тепърва ще разбиват концентрацията на средства

 

В Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията държавните фирми с разполагаеми средства над 3 млн. лв. всяка, все още не са решили въпроса с избора на банки и диверсификация на средствата в различни кредитни институции според изискванията на наредбата.

 

Така НКЖИ държи 87.98% от средствата си в банка Алианц, където са и всичките пари на дружество "ТРЕН".

 

Летище София държи 26.85% от средствата си в КТБ, БДЖ - 26.52% в Юробанк (Пощенска банка).

 

Варненското пристанище има две обслужващи банки - Експресбанк, в която държи 37.18% от парите си, и Алианц - 25.35%.

 

Държавната компания "Информационно обслужване", която е преброителят на всички избори досега, държи 75.8% от парите си в ЦКБ. Според информацията на сайта на министерството, дружеството е провело една процедура за избор на обслужващи банки, не си е харесало офертите и ще проведе втора процедура.

 

В Министерството на земеделието две държавни предприятия - Североцентралното и Югоизточното - трябва да решат въпроса с избора на банки, защото първото държи 32% от парите си в Юробанк, а второто - 36% в ЦКБ и 32% в КТБ.

 

Според съобщенията на страницата на Министерството на икономиката и енергетиката всички държавни дружества са с обявени процедури за избор на обслужващи банки. Дружествата от енергетиката боравят с големи средства и е от значение диверсификацията на тези средства, които миналата година бяха концентрирани основно в една банка - Корпоративна търговска банка. Впрочем по признание на служебния министър Райков към средата на миналата година 54% от всички средства на държавните компании бяха в КТБ.

 

Това именно предизвика общественото недоволство и съмненията, че властта фаворизира тази и още няколко определени банки, като кара държавни дружества да влагат парите си в тях.

 

Конкурси за определяне на обслужващи банки са обявили и дружествата под шапката на Министерството на здравеопазването. Това са основно болнични заведения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kremena_dencheva
    #7

    Изобщо не беше случайно че точно на Марин Райков правителство прие закона за прие наредба за избор на обслужващи банки за фирмите с над 50% държавно участие, за да се противодейства на практиката с държавните средства да разполага най-вече една или две банки. Но както знаем Райков е вярно куче на Борисов и изпълняваше неготов заръки както и че се опита да брани интересите на кръга Капитал. Явно оттам искат да вкарат своя банка която да разполага с държавните пари. За това е цялата работа.

  2. tagged
    #6

    Вече ситуацията в България е такава, че държавата си държи парите в поне 5 банки. Това се направи по предложение на доста недоволни господа и госпожи, които се съмняваха и притесняваха, че парите на данъкоплатеца се съхраняват предимно в една или 2 банки. Това бяха пълни глупости и за да се угоди на недоволните, сега държавата рискува още повече, като решава да държи парите си на поне 5 различни места. Познайте какво ще стане ако някоя от тези 5 банки фалира...

  3. IvaGeorgieva
    #5
  4. IvaGeorgieva
    #4

    Много интересно, как в условия на либерализиран пазар, който важи за всички дружества от всеки сектор, се принуждават предприятията да си местят парите в точно определен борй банки с различни условия - няма значение, дали са им изгодни или не. В крайна сметка, като се тегли чертата накрая ще се види. Да не говорим, че сроковете са безумни за прекратяване на старите договри - наказателни лихви, загуба на печалба от такива с предсрочно погасяване....това беше супер репресивен метод за уж въвжедане на някаква пазарна справедливост. В крайна сметка, не е ли предприемача този, който решава къде да си държи парите, независимо какви спекулации има около това становище?!

  5. dimityr_penev
    #3

    Не виждам концентрация на пари в една банка на повече от 50%! Само парите на енергийните компании са съсредоточени в КТБ, но там е обявена процедура за разпръскването им и излиза, че наредбата на служебното правителство е на път да бъде изпълнена. Но дори и самата диверсификация носи своите рискове, защото няма ясен критерий при избора на банка. Ако парите отидат в банка, която няма опит в боравенето на такива парични средства, това ще се отрази много сериозно на съответното предприятие и те няма да могат пълноценно да работят с парите си. Въобще цялата процедура по местенето на парите не е изпипана добре и още тогава наредбата беше приета набързо без да се мисли много!

  6. Мукадес
    #2

    Голям проблем е тази концентрация, но както сами забелязваме, тя не е в една банка, като беше преди, а в момента е в много банки. Интересно ми е как из между всички банки попада и ДСК, тази така любима банка на голяма част от българите. Няма за какво да се притесняват някой личности, вече няма концентрация на държавни средства в една банка, така, че спокойно може да се пише и за някоя друга тема от ежедневието ни.

  7. Ivo Prokopiev
    #1

    Интересното е,че опорните точки,че парите на държавните фирми са концентрирани в една или няколко банки нещо взеха да издишат.Като гледам доста пъстра е картинката на обслужващите банки.А и е много различно да държиш пари на депозит и да имаш разплащателна сметка в банка,по която постоянно има движение на пари.Обаче служебния премиер реши да угоди на президента или по-скоро на един олигарх негов близък приятел,който води война с един банкер и сега България ще е единствената страна в света където държавните фирми трябва да работят най-малко с пет банки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.