Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавните мини: По-скъпи въглища или стачка

Искат от Борисов политическа гаранция за 15-годишно бъдеще

3 коментара
Държавните мини: По-скъпи въглища или стачка

Цената на добиваните в държавните мини "Марица изток" да се повиши, за да бъде стабилно дружеството или собственикът му "Българският енергиен холдинг" да даде 50 млн. лв. заем, за да издържи въгледобиввното предприятие до края на годината. За това настояват синдикалните организации на КНСБ и КТ "Подкрепа", които обявиха готовност за протест и настояват за среща с премиера Бойко Борисов. От него те искат и политическа гаранция, че ще работят минимум 15 години.

Исканията на държавните мини за гарантиране на бъдещето им идват на фона на обявената от Европейската комисия Зелена сделка и енергийна трансформация, която предвижда затваряне на замърсяващите въглищни електроцентрали. За подобен преход Брюксел предоставя на България 678 млн. евро за финансиране на проекти във въглищните региони, които ще са най-потърпевшите от новите екоизисквания.

Дори и в най-добрия случай само т.нар. американски въглищни централи ще могат да работят след 2030 г. и то при допълнителни вложения за постигане на новите изисквания на ЕС за пределни норми за замърсяване на въздуха. Останалите се очаква да спрат работа до 2025 г., което при всички положения означава намален въгледобив и необходимост от трансформация на заетостта в мините.

Конкретният повод за тревогите на работниците в държавното дружество е намаленият добив на въглища с 25 процента през тази година заради свитото потребление на електричество в коронакризата.

Мините завършват полугодието на 2020 г. със загуба от 9.6 млн. лв., което е значителен ръст спрямо миналогодишния резултат за същия период, който също е отрицателен, но за 1.7 млн. лв. Във финансовия отчет се посочва, че заради пандемията в откритите участъци на мината повече от месец не се е работило. Приходите от продажбите на въглища са намалели с близо 70 млн. лв.

Според синдикатите това е тревожно.

"Няма да скрия това, че казват да излизаме в момента на улицата", коментира Наско Митев от КНСБ пред БНР в четвъртък. Той допълни, че профсъюзът ще настоява премиерът Бойко Борисов да присъства на браншови съвет, който ще се състои през първата седмица на септември.

"Искаме ясно и точно на политическо ниво да бъде наистина гарантирано едно минимум 15-годишно бъдеще на мини "Марица Изток", заяви Бисер Бинев от КТ "Подкрепа".

Синдикатите са изпратили писмо до Министерството на енергетиката и "Българския енергиен холдинг", в което настояват за заем от 50 милиона лева за мини "Марица Изток" или вдигане на цената на въглищата от 77 до 86 лв. за тон условно гориво. Това, според тях, ще даде нужната стабилност на дружеството за тази година.

Надали министърът на енергетиката ще одобри поскъпване на цената на въглищата от мините, защото това би означавало трите топлоелектрически централи в комплекса "Марица изток" да бъдат натоварени с допълнителни разходи, които не са им признати в цените на тока за регулирания пазар. Промяна на вече определените от енергийния регулатор цени за бита надали ще бъде предприета.

Не е ясно и при какви условия държавните мини са готови да връщат евентуален нов заем дори и той да е предоставен от компанията майка БЕХ при изгодни лихвени условия. Въгледобивното предприятие има заеми за над 30 млн. лв. към "Експресбанк".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Практик от София
    #3

    Газът по тръбата идва от Русия.
    Танкерите с нефт за бургаската рафинерия идват от Русия.
    Обогатеният уран за атомната електроцентрала идва от Русия.

    Много десетилетия Министерството на енергетиката,стиснато с мъртва захапка от проруското лоби, манипулира ценообразуването на произведената в страната електроенергия и на горивата.

    Защо ли ?
    Защото единствено мариците работят с българска суровина.
    Те осигуряват известна енергийна независимост и национална сигурност.
    Затова руската агентура в енергетиката

  2. Solar Power
    #2
    Отговор на коментар #1

    Браво ! Ето сега може да оцениш г-н Костов. Жалко,че не успя да продаде всички мини на частници ... също така и БДЖ-то и други държавни мастодонти..... Ако си бяха частна фирма .... еми да се оправят :)

  3. kompetenten
    #1

    Предпочитам стачка, отколкото държавата (данъкоплатците) да продължават да субсидират добива на въглища, и после и въглищните централи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.