Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавните мини с орязани разходи, за да се натисне поскъпването на тока

5 коментара
Мини "Марица Изток", сн. БГНЕС

Държавните Мини “Марица Изток“ са намалили плана за годишния си добив на въглища заради свитото потребление и производство на електроенергия и са орязали разходите си, за да може да се натисне поскъпването на тока от 1 юли. Това стана ясно по време на заседанието на обществения съвет към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) в петък.

 

От ръководството на дружеството съобщиха, че вече е решено през 2013 г. да се добият 22 млн. тона въглища вместо предвидените в бизнес плана 32.6 млн. т. Това обаче ще намали съответно приходите на дружеството със 180 млн. лв. Направена вече оптимизация на разходите на предприятието ще компенсира 81 млн. лв. от свитите постъпления и остават 100 млн. лв. финансов дефицит. Ако не бъде намерен резерв по веригата тази сума да се поеме от останалите дружества, крайната цена на тока ще трябва да се повиши с 0.4-0.5 стотинки на киловатчас, изчислиха от мините.

 

Всеки разход на дружеството е бил разгледан в детайл, но същото трябва да направят и останалите участници по енергийната верига - производствените централи, “Националната електрическа компания“, “Българският енергиен холдинг“ (БЕХ) и електроразпределителните дружествата, за да може да се задържи цената на тока на сегашните си нива.

 

Свиването с почти една трета на добива на въглищата в мините няма да доведе до съкращаване на миньори или до намаляване на заплатите им, заяви Владимир Топалов от КТ "Подкрепа". Шефът на дружеството Теодор Дребов също изрази надежда всички служители да запазят работните си места.

 

Цената на въглищата в крайната цена на енергията е 2.5 стотинки на киловатчас, ако не се намери резерв по веригата заради намалените приходи на мините цената ще трябва да се увеличи до 2.9 стотинки, като това не означава, че мините ще направят инвестиционна програма за бъдещо развитие; това ще помогне само "да се закърпят нещата за момента", обясни Топалов.

 

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев приветства оптимизацията на разходите на мините и изрази очаквания това да сторят и другите дружества по веригата производство, пренос и доставка на електроенергия.

 

Представителят на КТ "Подкрепа" даде за пример как Мини "Марица Изток" плаща по 138 евро за час консултантски услуги на компанията си майка - БЕХ. Годишно само за консултации от страна на собственика си мините харчат 30 млн. лв. и според Топалов холдингът може да намери начин да свие тези разходи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    ДААА и ся кво излиза ,че и МИ-2 ТЕЦА е плащал консултански под масата на БЕХ но тук няма вина щото е държавно ,а ЧЕЗ са Виновни ьа и това ако не е двоен АРШИН. Пълна порнография да се вземе лиценза на МИ-2 веднага...........

  2. Анонимен
    #4

    Мошеници. Мините МИ никога не се изпълнявали такъв производствен план.Това производство го има само като пожелателен проект. Нормалното им годишно производство е толкова колкото сега лъжат че са го намаили.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  4. Анонимен
    #2

    Това е медийна пушилка-демек правим нещо.И нескопосан опит да стреснат другите участници по веригата на цената на тока.Всички от бранша знаят че това е механично намаление на променливите разходите породено от намаления обем на производството.И търсят да осигурят недостига за покриването на постоянните разходи със едни 100 млн. лева.Щото никой неще да прави реформи като е служебен министър и то преди избори-тежки реформи.Но няма кой да ги даде и надали ще има от кого да ги вземат тези пари.Защото

  5. Анонимен
    #1

    В ПУЦ-а на Харвард не се учат тея неща-мините копат един тон въглища за 16 лева.Половината от разходите им са постоянни, другата половина - променливи, демек за всеки тон въглища харчат 8 лева.Добива им пада с 11 милиона тона по 8 лева - ей ти 88 милиона намаление, повече от посоченот в статията.И на таз глупост ръкопляскаха.И дигнаха цената на тока.И още фирми ще фалират, и още безработни-ебаси оръфляцитеcamaca

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.