Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавният дълг в края на април е 6.1 млрд. евро

14 коментара

Според водения от Министерството на финансите регистър на държавния дълг, в края на април той е 6.137 млрд. евро, от който вътрешният е 2.616 млрд. евро, а външният е 3.521 млрд. евро. В номинално изражение дългът отбелязва увеличение приблизително с 25.4 млн. евро в сравнение с равнището, регистрирано в края на март. Това се дължи преди всичко на покачване на размера на вътрешния и външния дълг, както и от регистрираната валутно-курсова разлика през месеца.

В края на април делът на държавния дълг към БВП (по прогнозни данни) възлиза на 15.3%. В състава му делът на външния държавен дълг е 8.8%, а на вътрешния държавен дълг е 6.5% от БВП.

В структурата на държавния дълг в края на периода вътрешните задължения заемат дял от 42.6%, а външните - от 57.4%.

В края на април валутната структура на дълга достига следните стойности: 14.6% - в долари; 54,7% - в евро; 28.4% - в левове; 2.3% - в други валути.

Извършените плащания по държавния дълг през април възлизат на 117 млн. лв.

По отношение на валутния състав на плащанията от началото на годината най-съществен е делът на тези в лева, който е 57.5%, следван от 31.8% в евро и 10.3% в долари.

Държавно-гарантираният дълг през април достига 570 млн. евро.

В номинално изражение държавно-гарантираният дълг бележи увеличение приблизително със 7.7 млн. евро в сравнение с равнището, регистрирано в края на предния месец. Това се дължи основно на регистрираната през месеца валутно-курсова разлика.

Към края на април вътрешните държавни гаранции са в размер 8.4 млн. евро. Съотношението държавно-гарантиран дълг/БВП е в размер на 1.4%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    другара Тодар Живков
    Дописката е написана с такива изразни средства, че хем нищо да са не разбере, хем да са остане с погрешното впечатление, че е станало „още по-лошо”.
    БНБ дава официални данни за март:
    - Брутен външен дълг (БВД) 35374,1 млн.евро или 88,8% към БВП за 2012 г (39821 млн.евро)
    - Публичен и публичногарантиран външен дълг (ППВД) 4174,4 млн.евро или 10,4% към БВП
    - за 1 година БВД е намалял с 1089,5 млрд.евро, а ППВД с 60,2 млн.евро.
    - Само „Преки инвестиции: Вътрешнофирмено кредитиране”

  2. Анонимен
    #13

    БРУТЕН ВЪНШЕН ДЪЛГ: І. Държавно управление ІІ. Централна банка(0) III. Банки IV. Други сектори V. Преки инвестиции: вътрешнофирмено кредитиране

  3. Анонимен
    #12

    до 11 Брутен значи частен плюс държавен. От тези 88.8% - 80% няма да бъдат върнати от моите данъци, а който е взимал да връща. Само останалите 8.8% ще бъдат върнати от данъците ни.

  4. Анонимен
    #11

    Към март 2012 (според БНБ) БРУТЕН ВЪНШЕН ДЪЛГ: 35374,1 млн. евро % от БВП: 88,8

  5. Анонимен
    #10

    Какъв е държавният , това е има значение , но при капитализмът и при капиталистическа България , съществен е частният дълг.като цяло показател е брутният дълг. Гони 40 милиарда евро .Към тях трябва да се прибавят и стотиците милиарди междуфирмена задлъжнялост. Несъпоставими са нещата , между отиващата днешна България в небитието и някогашната развиваща се България заемаща призово място в света по индекса на човешко развитие. Дават си кураж господата довелите страната до най тежката национална катастрофа , като говорят измислици за миналото.

  6. Анонимен
    #9

    През 1989 България се беше удавила с външен дълг от... 10 милиарда долара. Великата соц-икономика не работеше, а каквото произвеждаше, беше все боклук. Най-смешното нещо е, че официалният курс на долара тогава беше 0.96 лв (деветдесет и шест стотинки). А още по-интересен е фактът, че и Тошо, и Петър Младенов официално признават за краха на икономиката на социализма. Който иска, може да намери съответните изказвания и доклади в нет-а. Та, самите другари разказват колко са били омазани нещата. Интересни материали за размисъл на носталгиците.

  7. Анонимен
    #8

    другара Тодар Живков Да припомним на склеротиците, че държавата със соц.-собственост "за милиарди" според болшевишката митология, създаваше толкова БВП, че външният дълг беше станал 130% от БВП-то. По тая причина са наложи болшевишката губерния със соц.-собственост "за милиарди" да банкрутира за известно време, за да са оправи.

  8. Анонимен
    #7

    Ако външният държавен дълг е спаднал на 8,8% към БВП, това е абсолютен рекорд в ЕС и не само в ЕС.

  9. Ганий
    #6

    № 2 Анонимен 20:39 | 30.05.2012 ----------- Колегъ, Тва си е чисто нов новеничък дълг... При соца дългът беше на стойност Х, държавата имаше собственост (колкото и да е условно) за милиарди - т.е. дългът беше незначителен, съотнесен със собствеността й. При капа тази собственост се разпродаде на безценица, затова пък дългът си стои... Извод: смятай кво крадене е паднало през т.нар. капитализъм. Примерът съм го давал стотици пъти - примерно имаш дълг Х лева, имаш десет апартамента, коли и т.н. - продаваш си собствеността, пък дългът ти си стои непокътнат, че те и дерат с лихми по него. На това му се вика експилация!

  10. Анонимен
    #5

    Някои загубихме, други спечелиха, фамилии Велчеви и Сакскобургготски например. Затова, както казва царят: "Дайте да гледаме позитивно".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.