Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавният ВиК холдинг е оглавен от бивш шеф на "Софийска вода"

Оперативното ръководство поверено на досегашния директор на шуменския воден оператор

2 коментара
Иван Иванов

Дългогодишният шеф на концесионера на столичната ВиК мрежа "Софийска вода" Иван Иванов е избран за председател на управата на създадения от правителството през януари с капитал от 1 млрд. лв. "Български ВиК холдинг" ЕАД, съобщиха от регионалното министерство във вторник.

В продължение на 11 години Иванов бе последователно главен секретар и прокурист на "Софийско вода" до 2011 г. след което стана председател на Българска асоциация по водите. Не е ясно как назначението му ще се отрази на досегашните му функции на изпълнителен директор Индустриален клъстер подземна инфраструктура, като член на работни групи на Европейската федерация на националните асоциации по ВиК услуги (EurEau) и като представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) в Комитета за наблюдение на Оперативна програма "Околна среда 2014 – 2020 г.". Образованието му е в областта на химичните технологии.

Оперативен директор на държавния ВиК холдинг ще е доскорошният шеф на шуменското водно дружество Илиян Илиев. Третият член на управителния съвет на компанията ще е Венцислав Тодоров, бивш ръководител на район Самоков на ВиК София.

Определени са и членовете на надзора на холдинга, в който ще влизат петима души. Негов председател ще е проф. Николай Лисев – ръководител на катедра "Хидравлика и хидрология" и преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия.

В състава на контролния орган влизат двама представители на регионалното министерство - Юра Йорданова - Витанова, която ще бъде заместник-председател на надзора, и Атанас Бояджиев. Другите двама членове са Галин Желев от Министерство на финансите и проф. Румен Арсов – преподавател в катедра "Водоснабдяване и канализация" на Университета по архитектура, строителство и геодезия и член на редица професионални организации.

Предстои вписване на холдинга в Търговския регистър към Агенцията по вписванията, допълват от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

При вземането на решението за водния холдинг бе обявено, че в него ще влязат всички досегашни държавни акции от водни компании, а бюджетът ще осигури 1 милиард лева за изграждане и ремонт на водоснабдителна и канализационна инфраструктура.

Не е съобщавано от кои дружества последно влизат акциите и кои ще са приоритетните му проекти.

Сега от ведомството на Петя Аврамова потвърждават, че ВиК холдингът няма да обявява обществени поръчки по вече сключените от бъдещите си дъщерни дружества договори за изпълнение на проекти, финансирани безвъзмездно от еврофондовете.

Посочва се, че държавните ВиК дружества ще запазят самостоятелността си. Дали обаче те ще плащат дивиденти на холдинга под чиято шапка влизат, не се съобщава нищо.

През януари бе обявено, че бъдещата инфраструктура ще придобива и управлява ВиК и други дружества, които са свързани с изграждане и ремонт на ВиК инфраструктура. Холдингът ще координира и управлява инвестиционните дейности по поддръжка на ВиК инфраструктурата.

В срок до 6 месеца, след учредяването му, се предвижда акциите и дяловете, които държавата притежава в съществуващите ВиК дружества, да бъдат внесени в капитала му чрез апортна вноска.

В момента в страната има 66 ВиК дружества, сочат данните на Комисията за енергийно и водно регулиране. От тях изцяло държавни са 14 компании, в 16 държавата притежава 51 на сто, останалият дял е общински, но 26 от водните оператори са с изцяло общинска собственост, 2 са общинско-частни, а осем – изцяло частни.

Така по-голямата част от сектора на практика остава извън обхвата на набелязаните от правителството мерки за ремонт на инфраструктурата и спиране на течовете, за да се гарантира питейната вода за населението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Отговор на коментар #1

    Лапането започна преди 30 години. Те сами унищожиха системата, която ги ограничаваше в лапането. А за софийска вода, лапането започна 1997 с концесионирането и НЕизпълнеието на нито един от поетите ангажименти..

  2. Един препатил
    #1

    Нека лапането започне СЕГА!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.