Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дъжд от рекорди в атлетиката на олимпийските игри в Токио

Фантастичен световен рекорд на 400 м хърдeли на Карстен Вархолм

2 коментара
Карстен Вархолм  не вярва, че е слязъл под 46 секунди

Фантастичен, извънземен, невероятен – тези суперлативи доскоро бяхме свикнали да чуваме по адрес на Юсеин Болт, но днес те се сипят за новите звезди, които в Токио пишат новата история на леката атлетика.

Едва ли някой е очаквал такъв дъжд от рекорди на олимпийския стадион в японската столица в царицата на спортовете. Добре, че олимпадата не беше отменена, защото отдавна в атлетиката не е имало такова чудо – всеки един старт е подобряване на някакъв рекорд.

Дори самите атлети не крият изумлението си от подобрените световни и олимпийски рекорди, някои от които са поставени през 80-те и 90-те години на миналия век. Резултатите са толкова впечатляващи, че чак не е за вярване, че се случват. Подобренията на рекордите не са с 1 или 2 стотни от секундата и 1 сантиметър в скоковете, което доскоро се считаше за успех, а говорим за 50, 70 стотни и сантиметри.

Битките са толкова оспорвани, че има по двама олимпийски шампиони във високия скок при мъжете, или първите три в скока на дължина при жените са събрани в някакви си 3 сантиметра разлика.

Кой е можел да си предстви дори, че след първите три дни от надпреварата водач във временното класиране по медали ще бъде Италия с двете златни отличия в най-атрактивната диспициплина 100 метра мъже на Ламонт Марсел Джейкъбс и във високия скок на Джанмарко Тамбери.

Накратко, свидетели сме на атлетика от ново измерение, наричана вече галактическа. За жалост тя се случва без публика и без българско участие във финалите.

Тази невероятна атлетическа серия започна в събота и във вторник шоуто продължи по безпрецедентен начин.

400 метра с препятствия – невероятен Вархолм и нов световен рекорд

Норвежецът Карстен Вархолм не просто спечели олимпийската титла на 400 м с прептствия, но го направи по категоричен начин. Той подобри собствения си световен рекорд с невероятните 76 стотни - страшно много за спринтова дисциплина.

Вархолм взе златото с впечатляващите 45.94 секунди и стана първият хърделист слязъл под 46 секунди.

А само до преди месец подобряването на световния рекорд на Кевин Йънг от Барселона 199246.78 секунди изглеждаше немислимо. Вархолм го подобри на родна земя на 46.70 секунди, а сега слезе и под 46 секунди и сам не вярваше, че е направил това историческо постижение.

"Това е лудо. Най-големият момент в живота ми до момента. Тренирах като ш...н маниак. Снощи се мъчих да заспя, защото имах това специално чувство в гърдите. Това е като чувството, което имах като шестгодишен на Бъдни вечер. Чувството, което си мислиш, че никога няма да имаш отново, когато остарееш. Но го имах снощи. Бях толкова фокусиран върху получаването на последния медал в моята колекция и сега всичко е завършено. Трябва да си поставя нови цели – мисля, че все още не съм свършил", сподели Вархолм минути след триумфа си.

25-годишният норвежец вече притежава всички възможни титли в кариерата си - две световни от Лондон 2017 и Доха 2019, европейска от Берлин 2019 г., а сега и олимпийска от Токио. В добавка държи и феноменален световен рекорд, който едва ли скоро ще бъде подобрен.

Разбира се това историческо бягане едва ли щеше да бъде възможно, ако във врата на Вархолм не дишаше американецът Рай Бенджамин. Той също слезе много под досегашния световен рекорд, като финишира за 46.17 секунди, но те се оказаха достатъчни само за сребърното отличие.

Бронзът отиде при бразилеца Алисон дос Сантос с 46.72 секунди. Постижение също под доскорошния световен рекорд на легендата в дисциплината Кевин Йънг от Барселона 1992 – 46.78 секунди.

От осемте атлети във финала седем направиха свои върхови постижения, които са континентални и национални рекорди.

Дълъг скок жени – напрежение до последния опит

Без световен рекорд, но изключително оспорвано бе състезанието в дългия скок при жените. Медалите се разпределиха в рамките на 3 сантиметра разлика. Златото грабна натурализираната германка Малайка Михамбо с последния си шести опит и скок от 7 метра. Това беше лично постижение за действащата световна шампионка в дисциплината.

Със скока си в последния опит Михамбо лиши американката Бритни Рийс от втора олимпийска титла след Лондон 2012. 34-годишната четирикратна световна шампонка Рийс завърши с 6.97 метра и остана със сребрното отличие, каквото спечели и от игрите Рио 2016.

Нигерийката Езе Бруме, която до петия опит беше водачка в надпреварата, остана с бронз със същия резултат от 6.97 метра. Причината е в по-слабия ѝ втори най-добър опит от 6.90 метра срещу 6.95 метра на Рийс.

На четвърта позиция остана сръбкинята Ивана Шпанович с 6.91 метра. Така тя не успя да се пребори за още едно олимпийско отличие след бронза в Рио 2016.

200 м жени - златен дубъл за Илейн Томпсън

За втори път Илейн Томпсън-Хера направи златен дубъл на 100 и 200 метра в кариерата си. След като в събота триумфира на 100 м с нов олимпийски рекорд, във вторник тя повтори успеха си и на 200 метра.

Очакванията бяха, че спринтьорката от Ямайка ще има сили да атакува световния рекорд на легендарната американка Флорънс Грифит-Джойнър от 21.34 секунди от Игрите в Сеул 1988, но липсата на сериозна конкуренция си каза думата. Томпсън пресече финалната линия, като спря хронометрите на 21.53 секунди - втори резултат във вечната ранглиста на дисциплината и нов национален рекорд на Ямайка.

С успеха в Токио Илейн Томпсън стана първата жена в историята на леката атлетика, която защитава олимпийските си титли на 100 и 200 метра след триумфа и в Рио 2016.

Приятната изненада във финала на 200 метра поднесе Кристин Мбома от Намибия. С изключителен спринт в последните метри 18-годишната атлетка се пребори за сребърния медал с нов световен рекорд за девойки под 20 години от 21.81 секунди.

С бронзовото отличие се окичи американката Габриел Томас, която финишира с 21.87 секунди.

Без медал остана Шели-Ан Фрейзър-Прайс, която завърши четвърта с 21.94 секунди.

Овчарски скок мъже - олимпийска титла за Дуплантис

Без изненади и световен рекорд завърши тройният скок при мъжете. Арманд Дуплантис спечели олимпийска титла след като преодоля 6.02 метра.

След като си осигури златото, 21-годишният швед атакува собствения си световен рекорд Летвата беше поставена на 6.19 метра. При първия и третия опит Дуплантис беше близо до успеха. Шведът преодоля височината, но лентата се разклати и при двата опита и в крайна сметка падна.

В отсъствието на двукратния световен шампион Сам Кендрикс от САЩ заради положителен тест за коронавирус, неговият сънародник Кристофър Нилсен извоюва среброто с личен рекорд от 5.97 метра.

Олимпийският шампион от Рио 2016 Тиаго Браз от Бразилия този път стигна до третото място с 5.87 метра.

Контузия в глезена лиши бившия световен рекордьор и олимпийски първенец от Лондон 2012 Рено Лавийени от възможността да се бори за медал в Токио.

Чук жени - третата титла за Влодарчик

Нямаше изненади и в хвърлянето на чук. Най-титулованата атлетка в тази дисциплина Анита Влодарчик стана първата жена с три поредни олимпийски титли, след като изпрати уреда на 78.48 метра. Полякинята държи световния рекорд в дисциплината и е четирикратна световна и европейска шампионка.

Сребърното отличие спечели Уан Чжън от Китай с резултат от 77.03 метра, а бронзът отиде за другата полякиня Малвина Копрон - 75.49 метра.

800 метра жени - 19 годишна американка триумфира с нов национален рекорд

Изключително силно бягане направиха жените на 800 метра, като и осемте финалистки слязоха под 2 минути, а шест от тях си направиха лични постижения.

Изненадата поднесе 19-годишната американка Атинг Му, която триумфира с изключително силното бягане - 1:55.21 минути. Това е нов национален рекорд на САЩ при жените, като с този резултат тя излезе на 11-о място във вечната ранглиста на дисциплината.

Друга 19 годишна атлетка - британката Кийли Ходжкинсън грабна среброто с време 1:55.88 минути.

За бронза със силен финален спринт се пребори другата американка Раевин Роджърс. Тя постигна 1:56.81 минути - най-добър личен резултат.

Троен скок мъже – най-силен резултат в историята на квалификациите

Сутрешната атлетическа сесия донесе и най-силния резултат, постиган в историята на квалификации в тройния скок. Той бе дело на родения в Куба, но състезаваш се за Португалия Педро Пабло Печардо. 28-годишният двукратен сребърен медалист от световни първенства на открито записа 17.71 метра (+0.2 м/сек) във втория си опит в квалификацията.

Световният рекорд в дисциплината се държи от британеца Джонатан Едуардс – 18.29 метра, поставени на световното първенство в Гьотеборг през далечната 1995 г.

Сетовният рекордьор в зала от тази зима Хюз Фабрис Занго (Буркина Фасо) намери място във финала в Токио с последен 12-и резултат от 16.83 метра.

Носителят на три медала от последните три олимпиади – един бронзов и два сребърни, Уил Клей (САЩ), скача за олимпийско отличие на четвърти пореден олимпийски форум, след като постигна 16.91 метра и също намери място сред най-добрите 12.

Олимпийският шампион от Лондон 2012 и Рио де Жанейро 2016 Крисчън Тейлър (САЩ) пропуска Игрите в Токио, след като по-рано през сезона скъса ахилесово сухожилие и в момента се възстановява след претърпяна операция.

Троен скок жени – световен рекорд за Рохас

В неделя в тройния скок при жените феноменалната Юлимар Рохас спечели олимпийското злато с нов световен рекорд от 15.67 метра. Историческият скок при попътен вятър от 0.7 м/сек беше постигнат на шестия последен опит.

25-годишната венецуелка, която беше сребърна медалистка в Рио 2016 г., подобри върховото постижгение на украинката Инеса Кравец, поставено на световното първенство в Гьотеборг през 1995 г.

Така Рохас вече държи световните рекорди на открито и в зала, след като тази зима постигна 15.43 метра.

Рохас направи изключителна серия в Токио. Тя започна финала с олимпийски рекорд от 15.41 м (+1.1 м/сек) още с първия си опит. В третия скочи много над световния рекорд, но съдиите вдигнаха червения флаг. Последва 15.25 м (+0.1 м/сек) в четвъртия опит, за да стигне до впечатляващите 15.67 м при последното си излизане в сектора.

"Нямам думи. Не мога да опиша това чувство в този момент. Златна медалистка с олимпийски и световен рекорд…уау. Това е фантастична нощ. Очачвах го, знаех, че тази дистанция е във възможностите ми. Провалих се малко в техническата част, но в последния скок дадох всичко. Бях се фокусирала върху това да дам най-доброто от себи си, да се наслаждавам и се получи. Това ме прави щастлива. Сега трябва да се наслаждавам", сподели щастливата Рохас след финала.

Европейската шампионка от Амстердам 2016 Патрисия Мамона от Португалия спечели сребърния медал с нов национален рекорд от 15.01 метра (+1.0 м/сек).

Бронзовото отличие с нов национален рекорд на Испания от 14.87 метра (+0.5 м/сек) извоюва Ана Пелетейро. Тя постигна този резултат в последния си опит, като преди това беше четвърта след ямайката Шанийка Рикетс, която остана в подножието на отличията с 14.84 м.

Диск жени – изненадата Валъри Олман

Американката Валъри Олман изненада неприятно двукратната олимпийска шампионка Сандра Перкович от Хърватия и грабна олимпийското злато в мятането на диск. 26-годишната Олман, която има фигура на манекен – нещо нетипично за хвърлячките, постигна 68.98 метра още в първото си хвърляне, което ѝ донесе титлата.

Малко след първите опити на състезателките над стадиона в Токио заваля проливен дъжд, което направи невъзможно продължаването на надпреварата в следващите два часа. Така след подновяването на надпреварата последваха куп неуспешни опити. Въпреки това американката записа още един отличен резултат от 66.78 метра, който също бе достатъчен за медал.

За изненада на специалистите среброто взе Кристин Пуденц. 28-годишната германка си направи лично постижение от 66.86 метра.

Бронзовото отличие спечели световната шампионка Яйме Перес от Кубасъс 65.72 метра в първия си опит.

Двукратната олимпийска шампионка Сандра Перкович от Хърватия завърши четвърта с 65.01 метра.

100 метра жени – нов олимпийски рекорд на Илейн Томпсън

Най-силните 100 метра в историята на дисциплината напраха атлетките от Ямайка в събота.

Илейн Томпсън-Хера спечели най-атрактивната дисциплина с 10.61 секунди, което е нов олимпийски рекорд. Предишният рекорд бе дело на феноменалната Флорънс Грифит-Джойнър от игрите в Токио 10.62 секунди от Игрите в Сеул 1988.

Силният насрещен вятър и ликуването на Илейн Томпсън около десетина метра преди финалната права вероятно ни лишиха от възможността да бъдем свидетели на подобрен феноменален рекорд на Флорънс Грифит от 10.49 секунди, поставен преди 33 години.

Страхотното постижение на Томпсън нямаше да бъде възможно без силната конкуренция на сънародничките ѝ Шели-Ан Фрейзър-Прайс и Шерика Джаксън, които останаха втора и трета с времена 10.74 секунди и 10.76 секунди.

От осемте финалистки шест бягаха под границата на 11 секунди, за да направят най-великото бягане в историята на дисциплината. Мари-Жозе Та Лу от Кот д’Ивоар завърши на четвърта позиция с 10.91 секунди, следвана от швейцарките Айла дел Понте (10.97) и Муджинга Камбунджи (10.99). Седма остана американката Тиана Даниелс (11.02), а осмата позиция зае британката Дарил Нейта (11.12).

За Илиейн Томпсън това беше второ олимпийско злато след Рио 2016. Сънародничката ѝ Шели-Ан Фрезйър остава с двете си олимпийски титли от Пекин 2008 и Лондон 2012 и два сребърни медала от Рио 2016 и Токио 2020.

Висок скок мъже – историческа подялба на титлата

Не по-малко вълнуващ и впечатляващ беше и финалът в скока на височина при мъжете в събота. Надпреварата завърши с двама олимпийски шампиони – за първи път в историята на дисциплината.

С абсолютно еднакво преодоляване на височините и след отказ от надскачане златните отличия спечелиха двукратният световен шампион Мутаз Есса Баршим от Катар и световният шампион в зала от Портланд 2016 Джанмарко Тамбери от Италия с по 2.37 метра.

Катарецът и италианецът направиха изключително състезание. Без грешка от първи опит те покориха всички височини до 2.37 м, за да се препънат на 2.39 м. След като завършиха с равни показатели, шампионът трябваше да се решава с надскачане, но след консултация със съдиите двамата решиха да не продължават спора за първото място и да го поделят.

Европейският шампион в зала от Торун 2021 Максим Недосеков от Беларус само може да съжалява за допуснатата една грешка на 2.19 метра, която го лиши от борбата за златото. Той също постигна 2.37 метра, но заради грешката на първата височина остана трети.

Общо седем състезатели преодоляха 2.33 метра или повече, като това се случва за първи път в историята на дисциплината.

За Тамбери олимпийска титла е много изстрадана. Той пропусна Игрите в Бразилия зради тежката контузия броени дни преди началото им. За 30-годишния Баршим титлата също е много ценна. Той спечели бронз в Лондон 2012 г., а четири години по-късно се окичи със среброто в Рио.

100 метра мъже – историческо злато за Италия

В съботния ден триумфът за Италия беше двоен. Окрилен от победата на Тамбери Ламонт Марсел Джейкъбс поднесе изненадата на вечерта, като спечели златото на 100 метра .

Така титлата в тази най-атрактивна дисциплина отива в Европа след Барселона 1992 г., когато златото взе британецът Линфорд Кристи.

Италианецът се промуши до финала, след като в полуфиналното бягане остана трети в серията си, но с време 9.84 секунди– нов европейски рекорд, влезе сред осемте най-бързи мъже. На финала успя да подобри още веднъж резултата си, за да свали европейският рекорд на 9.80 секунди.

"Това е моята мечта от момента, в който бях малко момче. Ще ми трябва поне една седмица, за да осъзная какво се случи. Гледайки моя съотборник Джимбо Тамбери да печели на скок на височина 10 минути по-рано, ми даде невероятна енергия. Запали ми кръвта, зареди ме!", каза Джейкъбс.

"Да спечеля олимпийското злато първи след Юсейн Болт е просто невероятно. А тази вечер, втренчен в тавана, може би ще осъзная какво се случи", добави 26-годишният италианец.

Зад триумфа на италианеца от Тексас се крие и лична история, свързана с неговия баща - войник, който се запознава с майка му Вивиана Масини още в тийнейджърска възраст. Родителите се разделят, когато Ламонт-младши е едва на няколко месеца. Тогава майка му взима бебето и се прибира в родната Италия. Затова и Джейкъбс винаги се е възприемал за италианец и така и не опознава баща си - до миналата година.

"Когато бях млад, имах мечта", обяснява Ламонт на своя несъвършен английски. "Да спечеля Олимпийските игри. Претърпях много, много загуби. Всички те ми помогнаха за случилото се през последната година и това е фантастично", допълва той.

Спринтьорът изтъква две неща, които са му помогнали да разреши проблемите си.

"Имах проблеми с психиката. Когато дойдат големите моменти, краката ми не бягаха. Последните две години, особено по време на пандемията, работих здраво с психолог и тя ми помогна страшно много. Сега мога да бягам бързо и в такъв момент", казва Ламонт.

Другата основна промяна при него е решението да се сближи и помири с баща си.

"Ти си американец в кръвта си, трябва да говориш с него да дойде да те гледа на Олимпиадата", съветва го психоложката. Джейкъбс се вслушва и опитва да потърси Ламонт-старши, който откликва. Оттогава двамата общуват и вече са по-близки, а преди финала на 100 метра бащата пише на сина си: "Ти си Ламонт Марсел Джейкъбс-младши. Ти можеш да спечелиш Олимпийските игри. С теб сме, обичаме те и те подкрепяме".

100 метра с препятствия – олимпийски рекорд и първо злато за Пуерто Рико

Страхотно представяне направи и Джазмин Камачо-Куин, която спечели титлата на 100 метра хърдели с 12.37 секунди и донесе първо олимпийско злато в леката атлетика за Пуерто Рико в понеделник.

Тя оправда ролята си на фаворит, след като на полуфиналите постави нов олимпийски рекорд от 12.26 секунди и донесе първо олимпийско отличие за страната си в леката атлетика и второ след златото на тенисистката Моника Пуиг в Рио 2016.

Световната рекордьорка Кендра Харисън (САЩ) остана със среброто отличие с 12.52 секунди при дебюта си на олимпийски игри.

Друга дебютантка Мегън Тапър от Ямайка завърши трета с 12.55 секунди и също постигна най-големия успех в кариерата си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dante Alighieri
    #2

    Допингиадата върви много успешно засега, браво на фармацевтите...

  2. Xakepa_No2
    #1

    Това сме го гледали вече толкова пъти, има ли смисъл да се коментира - очевидно най-допингираната Олимпиада от поне 20 години насам. Дори се вижда кои нации са най-напред с допинга (браво на Италия). Досега поне според мен единствения очевидно допингиран спорт беше тениса, сега очевидно "технологиите" са изтекли чак до олимпийските спортове. Изхода е само един - легализирайте допинга в спорта, и го разделете на "чист" -изцяло аматьорски без никакви пари в него само слава, и всичко друго да е ясно че са "фармако-навти". Такъв цирк - нищо чудно че все по-малко хора ще се интересуват ... или участват.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.