Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дебатът между Радев и Герджиков: какъв президент ѝ трябва на България

16 коментара
Дебатът между Радев и Герджиков: какъв президент ѝ трябва на България

Каква е ролята на държавния глава в политическата система на страната - дали той трябва да е обединител на нацията? До този въпрос се сведе основният вододел в президентския дебат между Румен Радев и Анастас Герджиков.

Традиционното масово схващане е, че след като конституцията казва, че президентът "олицетворява единството на нацията", то той е длъжен да бъде неин обединител. Нищо подобно - този текст не е предписание, а описание. Нацията сама по себе си е налице, а президентът просто е нейното лице, нейната персонификация. Нацията е обединена или разединена и президентът я олицетворява такава, каквато е - обединена или разединена. Нито пък тя ще е единна по въпроса кое е най-адекватното ѝ лице.

Какъв трябва да бъде президентът?

От това олицетворение обаче проф. Герджиков, подобно на всички в тази папагалска традиция, изведе задължението президентът да е обединител на нацията. Което предполага държавният глава да е политически неутрален - теза, която Румен Радев отхвърли. Но изборът на президента е политически, той е част от политическия процес, който пък е партизиран. А политиката означава първо разделяне и борба между различни гледища. Надделяването може да включва обединение, но то е процес и никога не означава 100% обединение - иначе стигаме до "една нация - един фюрер".

Тезата за аполитичния обединител на нацията означава дистанциране от всички основни политически битки и, доведена докрай, води до обезличаване на държавния глава. Наистина, в предизборната си кампания по редица теми Герджиков избягваше да заеме ясни позиции, а в тв дебата практически занули позицията си за съдебната реформа, която нито било задължително да минава през промяна в конституцията, нито през смяна на главния прокурор. Но доколкото кандидат-президентът е участник в политическо състезание, той не може да е ничий, дори искрено да вярва, че е такъв. Най-малкото е зависим от тези, които го подкрепят или поне им дължи лоялност. Затова Герджиков не можеше да се опази от упреците на Радев, че няма нощни шкафчета - петното върху лидера на политическата формация зад него се стеле и върху него. Нито можеше да отговори защо бившият вътрешен министър, отговорен за побоя над неговите студенти миналото лято, се движи с него из страната като част от кампанията му. А за да уязви действащия държавен глава, Герджиков неизбежно стигна до оправдание или възхвала на политики от управлението на Борисов, използвайки абсурдни упреци, че служебният кабинет на Радев е трябвало да предприеме мерки срещу повишаването цените на енергията още през август, когато всъщност пазарът беше спокоен.

Така идеята на Герджиков за президента като обединител на нацията се саморазобличи до абсурдното положение да претендира, че той не е част от предишното статукво, но същевременно да го защитава: "Може ГЕРБ и Бойко Борисов да са допуснали грешки, но са направили и добри неща, вие допускате само грешки". Контрата на Радев бе безпощадна: "Вие приехте да бъдете лицето на тези, които разграбиха България (...) Вие сте част от коалицията "Магнитски".".

Ако обединението на нацията не е изпразнен от всякакво съдържание лозунг, а политическа задача, то тогава националното политическо усилие с най-общ знаменател е осигуряването на законност, справедливост и просперитет за всички. Тъкмо като такъв обединител се заяви Радев. И даде ясно да се разбере, че това означава битка срещу, а не обединение с онези, които са превзели за себе си държавата. И съжали, че не е допринесъл режимът на Борисов да бъде свален по-рано. Ето тук Радев действително търпи упреците на Герджиков, че никога не признава грешките си. Но явно пилотските разбори на грешките са ирелевантни за ниво първи човек в държавата.

Радев се превърна в лидер на политическа борба едва в последните две години от мандата си. В първата половина от президентстването си той само се бранеше от ударите на Борисов, служейки му за боксова круша. Но това е нормален път на израстването на един политик и държавник, което вече е стигнало дотам, че 4 партии от левия до десния спектър го подкрепят за втори мандат. На подобно развитие и израстване в движение вероятно би бил способен и Герджиков.

Радев и темата "Русия"

Непризнаването на грешки или отказ от смяна или преформулиране на позиция обаче говори и за проблеми в развитието на политическото мислене на действащия президент. Радев говори кратко и с нежелание за позицията си за Крим и не я променя, за да не излезе, че се обръща на 180 градуса - нещо недопустимо за честта на един военен. Ядосаната реплика "Крим е руски, какъв да е!" може и да означава на езика на реалполитик, че фактическото положение е такова и няма какво да направим. Но то трябва да се изговори и на същия език да звучи например така: заради Крим дори САЩ не воюват, а Германия си строи Северен поток-2 - нищо че и двете го смятат за украински. Вместо това обаче Радев задълбава още повече и когато става дума за погазването на човешките права в Русия, отговаря също "изолационистки": "Преди да хукнем да спасяваме демокрацията в другите страни, нека видим каква е тя у нас - на командно дишане". Впрочем, Радев нито веднъж досега не взе отношение по репресиите срещу Алексей Навални. Но ако претендира да е голям държавник демократ и не от русофилия, а от прагматизъм е благосклонен към Кремъл, то би следвало да може да удържа едновременно две позиции. Една на справедливостта, чиито червени линии изискват поне признание: Русия анексира Крим, Навални е лидер на антипутинската опозиция и затова е в затвора. Другата позиция е на честността, колкото и нелицеприятна да е тя: България няма да се конфронтира открито с Русия, нито да търпи икономически загуби заради завладения Крим и затворения Навални.

Ако не може да удържа тези две измерения, политиката на Радев към Русия не би се различавала от тази на Борисов по резултат, който на думи не признава Крим за руски и защитава Навални, но строи "Балкански поток", купува ядрен реактор и не ще НАТО в Черно море.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Приморски
    #16

    Радев опозори България, но поне имаше смелост да си признае че е слуга и поддръжник на изнудвача, агресора и отровителя Путин. Иначе видимо ще му спрат рублите. Имкаме днес невероятната възможност да го пратим на бунището на историята.

  2. И.Боянска
    #15
    Отговор на коментар #3

    Излъгал е льотчика!И няма понятие от история, както и ти, а искате пак да е президент, след като 5 г. нищо не направи срещу корупцията!?! Даже от самолети няма понятие. Преди СССР Крим бил винаги руски, казваш?!? Киевска Рус съществува от Х век, а Русия от много по–късно. Крим е Бил на скитите, българите, татарите, римляните, гърците, геновезите, венецианците, турците преди да бъде завладян от Екатерина Велика в края на ХVIII в. Фанагория на источната страна на Керченския мост е бил главен град на българите по времето на Велика Стара България, както гърците са я наричали. ПО ЛОГИКАТА НА ВОВКА, ШЕФА НА ЛЬОТЧИКА, КРИМ Е БЪЛГАРСКИ, СЛЕД КАТО СМЕ БИЛИ МАЙ НАЙ–ДЪЛГО ВРЕМЕ ТАМ. Понимаеш товарищ?

  3. И.Боянска
    #14
    Отговор на коментар #1

    Аман от аналитични, прагматични и схватливи комуноиди, дето ни докарахте 76 години мъки и унижения. Спасихте ги от лустрация през 1999 а сега искате и да им дадете върховната власт под някакви фалшиви претексти за "светлото бъдеще" В УТРЕШНИЯ ДЕН БЪЛГАРСКИЯТ НАРОД ИМА ВЪЗМОЖНОСТ ДА ИМ НАПРАВИ НЕСЪСТОЯЛАТА СЕ ЛУСТРАЦИЯ! Професор Герджиков е един почтен, ерудиран и неопетнен човек. Съветския льотчик не направи нищо за 5 г. за да спре корупцията, освен да се подмазва на убийците и агресорите

  4. SILENCE
    #13
    Отговор на коментар #12

    Не просто се е подмазвал, а е предвождал ордата срещу рашите. Ама всички рашифиловци сте си форматирани, защото сте генетични двойкаджии. Нормалните българи са дали име "Св. Св. Кирил и Методи", а подмазвачите - въпросното. Не си Ганди, а ти ква.

  5. Ганди
    #12
    Отговор на коментар #11

    Александър Невски също е бил мюсюлманин, за да се подмазва на Ордата. Патрон на българския храм-паметник, герой на русия!

  6. SILENCE
    #11
    Отговор на коментар #9

    Като казахте А, кажете и Б. Масовият убиец сталин е прекръстил българите-мисюлмани на татари.

  7. Никола
    #10

    Mагнитски, адвоката на ограбения от приятеля на Радев, "цар" Владимир – Бил Браузер бе жестоко убит в полицията в москва.Какво вулгарно нахалство, комуниста Радев изобщо да споменава това име.

  8. Мица
    #9
    Отговор на коментар #3

    Винаги руски?!? Крим, на кримските татари?

  9. Божka
    #8

    Съчувствия за Румен Радев. Може би той е стойностен човек, но безпокойството идва от хората, които го заобикалят и съветват. Почти всички са личности свързани с мрачното минало - ДС и БКП. Поставя се въпроса, дали той ги е избрал или някой му ги е наложил?

  10. Абат Фария
    #7
    Отговор на коментар #6

    Въпрос: Кой увеличи пипалата на ДПС с откриването на огромен брой нови секции в Турция?Отговор: Ристю потомствения комунист, Слафчо Сламения и Мая Илич Улянова.Продължавайте Подмяната.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.