Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дебатите по бюджет 2002 г. - между популизъм и много популизъм

0 коментара

В четвъртък парламентът прие на първо четене законопроекта за държавния бюджет за 2002 година. Представянето му от правителството, реакциите на партийните експерти и анализите в медиите са в спектъра между популизъм и много популизъм.

1/ Всеобщото разбиране е, че очакванията на правителството за развитието на икономиката са основната тема за дискусия. Изготвянето на какъвто и да е финансов план (какъвто в частност е държавния бюджет) винаги трябва да се съобразява с условията на средата; логично е правителството да предложи приходи и разходи според собствените си очаквания за бъдещите събития в стопанството. Според публикациите по темата и изказванията на политици и синдикалисти обаче, правителството "определя" растежа, инфлацията и заплатите. В този смисъл, оценката на бюджета в категориите добър-лош се основава от заложените при съставянето му икономически показатели.

2/ В този дух бяха и изказванията от НДСВ в подкрепа на проекта, наситени от определения като "спасителна лодка", "край на бедността" и "животоспасяващо лекарство". Според Муравей Радев, бюджетът не изпълнявал основната функция на фискалната политика, а именно - да осигури икономически растеж. Петър Димитров от БСП се жалва, че бюджетът (заради тежкото наследство от СДС) ще попречи на България да стане "икономически тигър на Балканите". Когато правителство, опозиция и медии възприемат разбирането, че държавата увеличава или намалява благосъстоянието с алинеи в закони, тогава и дебатът губи всякаква рационална логика.

3/ Малобройните дебати по конкретни текстове показаха пълна липса на пазарно мислене. Предложенията на опозицията бяха за повече преразпределение и държавна намеса. Икономистите на СДС и БСП се състезават кой повече да критикува ниските пенсии и заплати. СДС се притеснява за безработните и пита какво ще направи правителството за това. Експерти на СДС, които определяха някои от обещанията на НДСВ като "популизъм" или направо вредни за икономиката, сега обвиняват правителството в неизпълнение на същите тези обещания.

В крайна сметка от дебатите излиза, че ако правителството беше записало в макрорамката на бюджета ръст на БВП например от 10%, средна заплата от 800 лв. и безработни - 30 човека, всички щяха да бъдат доволни.

Коментирай материала във форума на ИПИ & И.З.И.!

Материалът е публикуван в седмичника на ИПИ "Преглед на стопанската политика"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.