Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дебатите за намесата на САЩ в Македония продължават

0 коментара

Повечето американци трудно биха намерили Македония на картата, а за политическите, икономически и етнически връзки на САЩ с тази страна с размерите на щата Върмонт в най-добрия случай може да се каже, че са слаби.

Но след като членове на недоволното етническо албанско малцинство в Македония вдигнаха оръжие срещу законно избраното правителство, някои американски аналитици предупредиха, че не размерите на страната имат значение. Важното е, изтъкват те, че Македония е близо до други стари балкански бойни полета.

Американските наблюдатели смятат, че дългогодишните усилия на САЩ и съюзниците им от НАТО на Балканите може да бъдат пропилени, ако етническият конфликт дестабилизира младата демокрация с два милиона души население.

Сред тези загрижени наблюдатели са Ричард Холбрук и Джийн Къркпатрик, бивши постоянни представители на САЩ в ООН. "Нужни са много по-мощни действия на НАТО, за да не ескалира по-нататък насилието и да заглуши умерените гласове сред етническите албанци и македонците", писаха те неотдавна в обща статия. "Допускането на гражданска война в Македония може да постави под въпрос националните граници на Балканите, да поощри насилието в целия регион,да застраши страни като България и дори да породи напрежение вътре в НАТО", предупредиха те.

Не че Европа или САЩ пренебрегват проблема. Както се изрази един европейски дипломат, толкова много самолети с пратеници-миротворци прелитат до Македония, че чак понякога се затъмнява небето над Югоизточна Европа. Бунтовниците-етнически албанци смятат, че мнозинството ги третира като граждани от второ качество. Правителството на Македония смята, че целта на бунтовниците е "Велика Албания", която включва Албания и части от Македония и Косово.

НАТО вече е замесен, макар и в ограничена степен. Например пактът осигурява обучението на македонската армия и прехваща албанските оръжейни доставки през границата откъм Косово. Даниъл Съруър, експерт по Балканите от американския Институт за мира, препоръчва по-твърд подход. "Знаем от горчив исторически опит, че ако не спрем нещата навреме, това води до много по-лоши проблеми по-късно и се налага интервенция на САЩ. Превантивните мерки са по-евтини от лечението по спешност".

Според Джон Хълсман, експерт по Европа във фондацията Херитидж, администрацията постъпва разумно, като ограничава американската роля. "Европейците трябва да поемат водачеството", твърди той. Колкото по-голяма е американската политическа и военна намеса, толкова по-голяма е вероятността американски войници да станат мишени на "необузданата враждебност" в региона, изтъква той.

След поетите задължения в Босна и Косово, администрацията с неохота се отнася към идеята да се замесва в бъркотията в Македония. Там има около 700 американски войници, но те главно осигуряват логистична подкрепа за силите на САЩ в съседно Косово. Конфликтът в Македония се интернационализира - в смисъл, че албанските бутовници все повече разчитат на материална подкрепа на албанските си събратя отвъд границата. Освен това Косово често е плацдарм за нападения вътре в Македония.

Когато американски военен персонал бе използван за охрана на конвой от автобуси с въоръжени албански бунтовници миналата седмица, представители на Пентагона отрекоха, че операцията предвещава по-дълбока намеса, макар да признаха, че такъв риск има. Само няколко дни по-късно президентът Буш каза, че нито един вариант не е изключен, що се отнася до използването на американски войници в Македония.

Засега те биха се намесили само за да наложат спазването на споразумение за разоръжаването /ако бъде постигнато такова/ в рамките на по-широка договореност и като част от общ контингент на НАТО от 3 000 войници, повечето европейци. Според Хълсман ограниченията на американското участие са уместни. "Не бива да отиваме там да разоръжаваме когото и да било при липса на споразумение. Иначе никога няма да излезем оттам", предупреждава той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.