Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дефицитът на дезинфектанти и маски в аптеките скоро ще бъде преодолян

Предлагането се вдига и това ще свали цените, казва Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки

6 коментара
Николай Костов

Ситуацията с дезинфектантите в аптеките вече се нормализира, а до десетина дни ще има и маски. Пазарът беше буквално взривен от свръхтърсенето заради извънредната ситуация в глобален мащаб около коронавируса и му трябваше известно време за да се пренастрои, което вече започва да се случва. Така че цените ще се регулират по естествен път, а не чрез проверки и неизпълними мерки срещу спекулата. Това коментира пред Mediapool Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки и притежател на веригата "Ремедиум".

По думите му започналите масирани проверки в аптеките не откриват нарушения, но в същото време бавят и пречат на работата на фармацевтите в тази извънредна ситуация.

Дезинфектанти и маски скоро ще има, а цените ще спаднат

"Започва да се нормализира ситуацията с дезинфектантите. Повече фирми започват да произвеждат, започва да има конкуренция. И това съвсем естествено ще свали цените. Много фирми, които никога не са се занимавали с това, започват да произвеждат. Чувам се с много колеги и вече почти всички имат заредени дезинфектанти на най-различни цени и в най-различни разфасовки. Аз дори започвам да отказвам дезинфектанти, особено когато са скъпи. На мен ми предлагаха сега дезинфектант за 17 лв., което е скъпо. За 400 мл. в момента една цена от 8-9 лева е нормална. А преди кризата нормалната цена беше наполовина и дори под половината", обяснява Костов. Той посочва, че аптеките са много зависими от цената, на която купуват продуктите и затова е глупаво да се смята, че причината за надутите цени е крайният продавач.

Той коментира, че извадените 100 хил. литра спирт от държавни резерв не са голямо количество и ако ги има на пазара могат да бъдат изразходвани за два-три дни. "В момента чист спирт на пазара няма. Има обаче много спиртоварни фабрики, които произвеждат спирт в България и ние по принцип произвеждаме много спирт, включително за алкохолната индустрия. Аз съм сигурен, че ще се навакса дефицитът. Просто са нужни десетина дни, за да се навакса с дезинфектантите и да се произведат достатъчни количества и цените им ще започнат да падат. И ще започнат да се отделят и количества спирт за продажба, защото те в момента се използват основно за дезинфектантни", каза Костов.

Той посочи, че отпадането на текстовете срещу спекулата в Закона за извънредното положение е правилно, защото аптеките нямаше да могат да продават определени стоки на фиксираните в него цени. "Маска, която сме продавали за 7 ст., а сега струва 1.50 по обективни причини, като направиш средно аритметично се получава цена, на която не може да бъде купена. И става въпрос за международни цени, не за български", казва Костов. Той обаче допълва, че в момента аптеките са започнали да получават оферти за маски от Китай, САЩ и Индия. "Така че за маските също ще се нормализират нещата до десетина дни", уверен е той.

"Китай пуснаха износа и големи производители започнаха да работят . Освен това и българските фирми се активизираха. Даже имаме няколко вида маски", каза Костов.

По думите му с рестрикции в ценообразуването и проверки по аптеките работата не става: "Когато има огромен дефицит и търсенето надвишава предлагането, има увеличение на цените. И обратното. И съвсем скоро ще има нормализация. С маските ситуацията беше много интересна, защото в нормални условия маски в аптеките изобщо не се търсят - продаваме по няколко кутии на седмица в аптеката. И съответно производството е настроено на такова търсене. И просто при това свръхтърсене нямаше кой да произведе тези маски. Просто защото това не е нормално търсене. Само на Италия ѝ трябват 90 млн. маски месечно. Но, слава богу, нещата се пренастройват с времето", коментира той.

13 души проверяващи в аптеката в момент на социална изолация 

Костов каза, че макар проверяващите да са коректни, започналите масови проверки в ситуация на извънредно положение, силно затруднява работата на фармацевтите. По информация на Българския фармацевтичен съюз 2-3 аптеки са затворили след извършените проверки и то не защото са били санкционирани, а защото нямат капацитет да работят и да изпълняват едновременно направените предписания.

"Доколкото знам няма санкционирани аптеки. Проверяващите откриват дребни нарушения, чисто оперативни, несвързани със ситуацията в момента. Не са свързани със спекула или ощетяване правата на потребители, а по-скоро дали се води дневник за рецептите и такива неща. Наистина времето за тези проверки е адски неподходящо и аз не знам как не го разбират това нещо. Ние сме свикнали да ни правят проверки и нас ни проверяват често. Но обикновено идват по един-двама души от институция, свършват си работата и си тръгват. Сега идват между 8 и 13 души, което за мен е абсолютно ненужно", разказа Костов.

Той коментира, че макар вече да са проверени над 100 аптеки в страната и не са открити съществени нарушения, те продължават: "Ходят, търсят дезинфектанти по складовете, виждат че няма и продължават да ходят и да търсят някакви дезинфектанти дето ги няма. В интерес на истината колегите казват, че проверяващите се държат много коректно, не се заяждат и си вършат професионално работата. Ние нямаме претенции към самите проверяващи, а към това защо го правят толкова масирано. Нека си правят проверките, както са ги правили преди".

"Много сме натоварени в момента и фармацевтът трябва да затвори за да се занимава с проверката. Разправя се за това колко дезинфектанта има. Проблемът не е в това, че аптеките крият дезинфектанти. Просто пазарът беше буквално взривен от огромното търсене. Спирт, опаковки, всичко свърши. И се стигна дотам колеги да дават обяснения защо са си запазили 4-5 опаковки дезинфектанти за лична употреба в аптеката. А те работят с пари, клиенти, лекарства", разказа Костов.

По думите му неговите колеги са много коректни в тази ситуация, дори с риск за живота си. "Защото както видяхте вече има заразен фармацевт, което е още едно потвърждение за голямата опасност, на която са подложени", коментира той. Той коментира, че аптеките не търсят бърза печалба, защото разчитат да запазят клиентите си в дългосрочен план.

Спиртът поскъпнал двойно и оттам - дезинфектантите

Според него не може да се говори за спекула. Костов казва, че поскъпване има, но само на хигиенните материали като маски, дезинфектанти и ръкавици, но не и на лекарствата, които по принцип са си с фиксирани цени.

"Имаше поскъпване на маски, дезинфектанти и ръкавици – санитарните материали. Драстично е поскъпването и за това не са виновни аптеките. Цената е повишена по цялата верига от производителя, през дистрибутора и накрая – аптеката. И проверките също го показват. Ние работим с много производители, дори такива, които произвеждат тинктури и всички казват, че цената на спирта е двойна. А той е основен компонент. В един дезинфектант има над 60% спирт. Като се вдигне цената на спирта, естествено, че ще се вдигне и цената на дезинфектанта", коментира Костов. По думите му обаче вече започва да се нормализира пазарът.

Различните институции си противоречат за рецептите и аптеките са по средата

Костов заяви, че в момента искането на рецепти в аптеките сама затруднява излишно работата, защото пациентите не могат да ходят при личните си лекари, а в същото време трябва да се лекуват. Освен това различните институции, спускат различни директиви, които си противоречат, а аптеките се оказват между чука и наковалнята.

"В момента от една страна НЗОК, която смята рецептата за финансово отчетен-документ не иска рецепта, за да се облекчи отпускането на лекарства за хронично болни, от друга страна на хората им се казва да не ходят пред кабинетите на лекарите и не могат да си вземат рецепта, а в същото време проверяващите искат рецепти", коментира той. Костов посочи, че в момента никой в Западна Европа не обикаля по аптеките да ги проверява, защото ситуацията е форсмажорна.

Истеричното пазаруване в аптеките е спряло

По думите му ситуацията в аптеките в момента е спокойна, защото хората си седят вкъщи.

"Положението няма нищо общо с предната седмица. Пикът беше миналия петък, когато съобщиха за извънредното положение. И всички хора се струпаха по аптеките, защото се изплашиха. Същите тези хора ги имаше и по другите магазини", заяви Костов.

По думите му в момента няма дефицит на лекарства и аптеките са добре зарадени, а относно изчерпаните противогрипни продукти преди две седмици, той заяви, че изкупуването е съвпаднало с грипната вълна и че предишни години също се е случвало.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 1234
    #6

    За сведение, в малък квартален магазин в центъра на областен град вече свободно може да се купи 100мл гел за ръце на спиртна основа с цена 2.40лв и 90% етилов спирт с цена 21 лв за литър.

  2. Entdecken
    #5

    Това е от преди 11 дни и все още дефицита е същия! Няма ли поне да го махнете?!

  3. Холандия бракувала над 600 000 фалшиви маски, които не предпазват.

  4. velko
    #3

    След дъжд качулка и.....ЩЕ,ЩЕ И ПАК ЩЕ...

  5. olja501013
    #2

    В аптеката в нашия блок проверки не съм виждала, виждам само информация: маски, дезинфектанти, аналгин, парацетамол, кислородна вода, селен, витамин Д- няма!!!Затова вече няма хора по аптеките...Правенето на тестове е най-важното...сигурно ги няма и нищо не казват по този повод.

  6. Stefan
    #1

    Ние си знаем- смислените мерки или се бавят, или не се гарантира спазването им, а само се отчита дейност за пред електората. Тестове няма, почти никой не се тества, дори да иска да си прати за това. Властта е безсилна пред масовото неспазване на карантината. Но пък се обикалят безцелно аптеки, дават се разни интервюта от главпроци и главсеци, киснат патрулки по пътищата и тормозят хората с безсмислени декларации и т.н. Най-опасното за България не е коронавируса, а управлението на герб. И това става все по ясно с всеки изминал ден ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.