Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дейвид Кели е смятал, че Ирак притежава забранени оръжия

0 коментара

Британският оръжеен експерт Дейвид Кели, който се самоуби миналата година, е смятал, че Ирак притежава оръжия за масово поразяване и представлява заплаха за света. Това той заявява в интервю пред Би Би Си от октомври 2002 г., което не е било излъчвано.

През юли м.г. правителственият експертът извърши самоубийство след разкрития, че той е бил източникът на информация за репортажа на Би Би Си, според който правителството е преувеличило заплахата от иракските оръжия, за да оправдае войната.

Една седмица преди съдията Лорд Хътън да представи своя доклад за смъртта на Кели - като оценката може да е критична към министрите - телевизия Би Би Си обяви, че ще излъчи в сряда вечерта интервюто, което Дейвид Кели е дал през октомври 2002 г. и което никога не е показвано.

В интервюто Кели изразява увереност, че оръжията за масово поразяване на бившия иракски режим представляват реална заплаха - нещо, което той заяви и пред разследващата парламентарна комисия. По думите му Багдад наистина е в състояние да разположи такива оръжия в рамките на дни или седмици, предаде Асошиейтед прес.

Според експерта иракският оръжеен арсенал представлява заплаха и за съседите на Ирак - Иран и Израел. Той (Саддам Хюсеин) определено може да ги използва срещу тях и няма нужда от големи запаси, за да бъде постигнат разрушителен военен ефект, посочва експертът.

Все пак Кели допълва, че иракските военни възможности са намалели след първата война в Залива. Според него Саддам Хюсеин едва ли ще използва оръжия за масово поразяване освен в случай на война. Смятам, че той няма да иска да ги използва в предвоенния период, защото знае какъв ще бъде отговорът. Този отговор би бил абсолютно разрушителен за него, изтъква Кели.

Смъртта на специалиста предизвика най-голямата политическа криза за премиера Тони Блеър от идването му на власт през 1997 г., отбелязва АП.

Няколкомесечното разследване на Хътън не е открило доказателства, че правителството е знаело или е подозирало, че твърденията за 45-те минути, в които Саддам може да задейства оръжията си, са били грешни. Разследването обаче е установило, че правителството е съдействало името на Кели да бъде разкрито като източник на твърдението за Би Би Си.

Съдбата на министри - и особено на военния министър Джеф Хун, на членове на кабинета, шефове на Би Би Си и дори съдбата на Блеър зависят от присъдата на съдия Хътън, отбелязва Си Ен Ен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.