Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Декларация на Съюза на работодателите в България

0 коментара

Уважаеми дами и господа,

Съюзът на работодателите в България е организация на повече от сто български и чуждестранни фирми, които произвеждат около 25% от БВП на страната и в които работят над 140 000 души.

Основната цел на съюза е да работи за свободна пазарна икономика, повишена конкурентоспособност на българската икономика и благоденствие на българските граждани.

Изпращаме ви това писмо, за да изразим огромната си загриженост за икономическото развитие на България и ролята на МВФ в тази връзка. Според нас позициите, които вашите представители защитават в страната и се опитват силово да наложат на българското правителство противоречат на интересите на българското общество за постигане на ускорен икономически растеж.

Мисията на МВФ начело с г-н Джералд Шиф, се обяви твърдо и категорично срещу всички основни икономически идеи на новото българско правителство. Това е опасно, защото по същество ще компрометира правителството пред избирателите му, може да доведе до спад на доверието в кабинета и до политическа нестабилност.

С действията си в България МВФ създава среда на непредвидимост в българската икономика. Новите икономически мерки бяха оповестени публично и присъстват във всички програмни документи и изказвания на премиера г-н Симеон Сакскобурготски. Поради това, огромен брой компании са изготвили инвестиционните си програми и бизнес планове за следващата година, отчитайки ефекта от тези мерки и разчитайки на тяхното прилагане.

Искаме да ви уверим, че ако МВФ силово не допусне приемането на насърчителния пакет за бизнеса, огромен брой преки чужди инвестиции ще се пренасочат навън от България. Значителни суми от печалбите на местните компании ще поемат към офшорните зони.

Нашите аргументи са прости и ясни - чуждите компании имат нужда от основание да предпочетат България пред останалите държави в Източна Европа. Местните фирми искат единствено възможност лесно и законно да инвестират печалбите си в собствената си страна.

Като представители на местния и чужд бизнес в България, искаме да изразим дълбоката си увереност, че без намаляване на данъчно-осигурителното бреме, без стимулиране на инвестиционната активност, чрез освобождаване от корпоративен данък на реинвестираната част от печалбата на предприятията, страната ни няма да е конкурентноспособна спрямо останалите държави в Източна Европа в острото състезание за привличане на преки чуждестранни инвестиции. Ние вярваме, че преките чужди инвестиции са ключът към икономическия растеж на България.

Искаме да обърнем внимание на ръководството на МВФ, че през годините позицията на представителите на фонда в България беше противоречива и непоследователна. По време на предишния управленски мандат, представителите на МВФ допуснаха твърде много компромиси с отлагане на вземането на непопулярни мерки, липсата на бюджетна прозрачност и борбата с корупцията. Сега МВФ като че ли се опитва да компенсира колебливата си позиция досега, но в грешна, според нас, посока - отнемайки възможностите на правителството да стимулира икономическия растеж.

Нашето дълбоко убеждение, препоръките на МВФ ще стимулират процъфтяването на сивата икономика и насърчат съществуването на корупция.

Новото управляващо мнозинство дойде на власт с ясни идеи за стимулиране на инвестициите и деловата активност. Срещу тях то получи подкрепата на широк кръг избиратели и на деловите среди. МВФ твърдо и без аргументи се противопоставя на почти всички нови идеи за стимулиране на бизнеса. С тези идеи обаче правителството спечели изборите и дойде на власт. Мнозинството от българските избиратели гласуваха точно за тези мерки и идеи, а не за мерките които предлага МВФ. Значи ли това, че МВФ отказва да работи с новото българско правителство?

За нас е абсолютно необяснимо, как е възможно МВФ да е против българското правителство да изпълни основните приоритети в своята икономическа програма. Приоритети, които са разумни, подкрепени от бизнеса и са били в основата на успеха на всяка от реформите в държавите в Централна Европа. Не искаме да мислим, че е възможно представителите на МВФ да имат други, не икономически аргументи за позицията си.

Това отношение към България е още по-странно след събитията на 11 септември в Ню-Йорк, новата глобална икономическа ситуация и готовността на България решително да подкрепи САЩ, НАТО и демократичната общност в борбата с тероризма.

Вярваме, че с това писмо ще насочим вниманието към огромната пропаст, която съществува между програмата на МВФ от една страна и нуждите на българската икономика, разбирането на деловите среди и приоритетите на правителството, от друга.

Убедени сме, че все още не е късно МВФ да подкрепи позиция, която е по-полезна за България и нейното икономическо развитие.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.