Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Делът на сивата икономика у нас е около 30%

Бисер Петков: Тя ощетява всички - работещите, държавата и социалните системи, бизнеса

7 коментара
Делът на сивата икономика у нас е около 30%

Делът на сивата икономика в България е около 30%, обяви лидерът на КНСБ Пламен Димитров във вторник на конференция "Неформална икономика и недеклариран труд - международни, европейски, национални измерения и добри практики" , организирана от синдиката.

По думите му между 1 и 2 милиарда лева годишно дължими осигурителни вноски не се внасят в България.

Димитров коментира, че когато се изследва сивата икономика, е важна методиката за измерването на недекларирания труд. Той цитира данни, според които недекларираният труд в ЕС в частния сектор средно за страните е 11.6 процента, докато данните на Световната банка за сивата икономика показват, че тя е средно 18%.

Около 25 милиарда губи ЕС заради компании, които оперират в сивия сектор. Не е за подценяване финансовият ефект от липсата на вноски - както в данъчната, така и в осигурителната система, каза Димитров.

В България сивата икономика се мери по специфичен индекс, изработен от АИКБ, а КНСБ е партньор.

Лидерът на КНСБ отбеляза, че на европейско ниво се говори за борба с недекларирания труд, а на глобално ниво - за формализиране на неформалната икономика, като при формализирането има и стимули, и санкции, докато при другият подход повече санкции.

Президентът на КНСБ припомни и тезата на синдиката, че плоският данък не е довел до изсветляване на икономиката в България.

Предложението на КНСБ е да се въведе необлагаем минимум от 510 лв. – какъвто и доход да има едни човек, тази сума да е необлагаема. Предлагат също да се вдигне таванът, върху който се начисляват осигурителни вноски, който в момента е 2600 лв.

Социалният министър Бисер Петков коментира, че неформалната икономика и недекларираният труд носят загуби за всички.

Той посочи, че работещите, които в момента може и да са доволни, че разполагат с повече средства, заради неплатени данъци и осигуровки, но в бъдеще с доходите си от обезщетения и пенсии ще бъдат на ръба на оцеляването. Освен това намалените приходи от данъци и осигуровки ограничават възможностите на държавата да инвестира в жизненоважни публични системи като здравеопазване, образование, социална система.

Според него губят както коректните работодатели, които търпят негативите на нелоялната конкуренция, така и некоректните, защото те поради затруднен достъп до финансиране, не са склонни да инвестират в подобряване на условията на труд, обучение и квалификация, а това води до ниска производителност на труда, повишен трудов травматизъм и високо текучество на персонал.

Според доклад на Международната организация на труда 2 млрд. души или 61 процента от работната сила в световен мащаб работят неофициално. Докладът показва, че бедните и необразованите са изправени пред по-високи нива на неформална заетост, както и че равнищата на бедността са по-високи сред работниците в неформална заетост. Бедността е едновременно причина и последица от неформалната икономика, коментира Петков. 

Той подчерта, че превенцията и борбата с недекларирания труд са основни приоритети за управлението на България. Той припомни приетите в тази посока мерки, включително възможността Инспекцията по труда да иска откриване на производство по несъстоятелност за фирми, дължащи възнаграждения. В резултат на това до момента над 70 работодатели са се изплатили на своите служители.

Наемането на работа без трудови договори е една от най-тревожните характеристики на трудовия пазара в Европа, което води до тежки икономически последици, заяви Петков.

Отчита се плавно изсветляване на икономиката на България, както от националния индекс, така и от ЕК, каза Бисер Петков. Той обаче подчерта, че предизвикателствата остават.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #7

    Ако безработна журналистка работи като маникюристка, учителка - като фризьорка, инженер - като таксиметров шофьор, то проблемът е, че няма достатъчно "качествени" работни места, които да пълнят хазната. Другият проблем е, че се изисква диплома за средно образование. Как да работят хората с основно образование, без диплома, инвалидите и пенсионерите?!

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  4. Светлоносец
    #4

    Пламен Димитров като определя методика за делът на сивата икономика от 30% в България, може да коментира светлата икономика, плоския данък и таван на осигурителния доход, високопоставени лица на обществени организации създадени с закон, като пенсионноосигурителни фондове, Гаранционен фонд и т.н., получаващи заплати в размери от който фондовата борса в Ню Йорк би завидяла. Даниела Петковата управител на ПОК "Доверие" получава месечен доход от 200 000лв., по думите на Димитър Манолова, управителя на

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  6. Знайко
    #2

    Тези търтеи още ли съществуват? Вероятно, се хранят от наемите на големите имоти, които наследиха от казионния профсъюз.

  7. Асенов
    #1

    А на бас, че ако отпадне плоския данък 10%, делът на сивата икономика ще стане примерно 50%!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.