
Равнищата на замърсяване достигнаха притеснително високи нива в Делхи, което принуди властите в индийската столица да обмислят извънредни мерки като затварянето на училищата, предаде ДПА. Министри сравниха града с газова камера.
19-милионната столица на Индия е един от най-замърсените градове в света. Плановете за борба с влошаване на качеството на въздуха засега се оказват неуспешни.
Лекари предупредиха за опасност за здравето на местните жители и ги посъветваха да излизат само при крайна необходимост.
От тази сутрин равнището във въздуха на частиците с размер под 2,5 микрометра варира между 400 и 900 микрограма на кубичен метър - няколко пъти над безопасната граница.
Световната здравна организация препоръчва хората да не се излагат на микрочастици с тези размери в количество, надхвърлящо 10 микрограма средно на година или 25 микрограма за период от 24 часа, отбелязва ДПА. Малките частици могат да проникнат дълбоко в дробовете и дори в кръвта.
"Делхи стана газова камера. Това се случва всяка година по това време", заяви Арвинд Кеджривал, главен министър в регионалното правителство на индийската столица, коментирайки високото замърсяване. Той добави, че е помолил регионалния министър на образованието Маниш Сисодия да обмисли затваряне на училищата за няколко дни.
Ако ситуацията не се подобри, е възможно да бъдат обмислени допълнителни мерки, като четирикратно повишаване на таксите за паркиране и ограничаване на движението на автомобили според регистрационните номера, съобщиха представители на местните власти.
Метеоролози предполагат, че смогът може да се дължи на пълното безветрие и влагата.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент