Процесът срещу обвинения в данъчни измами енергиен бос Христо Ковачки най-после започна. Стартът на знаковото дело във вторник обаче бе съпроводен от нова остра полемика между съдия Александра Йорданова и адвокатите на политическия "идеолог" и финансов благодетел на партия "Лидер" – Ина Лулчева и Илиян Василев.
Първо съдът изненадващо отхвърли иска на държавата към Ковачки за почти 17 милиона лева. След това съдебният състав отказа да си направи отвод, за който защитата настояваше поради "предубеденост".
Бе отхвърлено искането делото да бъде върнато за втори път на прокуратурата, както и да бъде гледано по съкратената процедура.
След всичко това бе даден ход на процеса, в който Ковачки е обвиняем за неплатени данъци в размер на близо 17 милиона лева. Според прокуратурата това е станало чрез фиктивни сделки за доставка на оборудване с няколко фирми.
Делото трябваше да започне още през ноември м.г. след едногодишно разследване. Тогава обаче възникна спор около граждански иск, който държавата искаше да внесе срещу подсъдимия. След серия перипетии и спорове между съда, адвокатите и юрисконсулта на Министерството на финансите, искът беше приет.
След това обаче съдът върна делото на прокуратурата, за отстраняване на пропуски в обвинителния акт. Обвинението в лицето на Маргарита Немска действа светкавично и върна коригирания акт.
В резултат на това съдът насрочи делото за средата на декември, но поради ангажираността на защитниците то започна едва сега – по познатия сценарии.
Първо бе представен искът от страна на държавата. Адвокатите възразиха срещу приемането му, а съдът в противоречие с практиката си този път го отхвърли.
Причината – делото е сложно, многотомно и разглеждането на иска ще го затрудни допълнително. Затова съдия Йорданова прати представителя на финансовия министър да си търси милионите в гражданско дело.
И така дойде ред защитата да поиска съкратена процедура, която предвижда да не се разпитват всички свидетели, а само част от тях. Съдията обаче реши, че трябва да бъдат разпитани всичките 71 свидетели, с което предизвика гнева на защитата. Адвокат Лулчева цитира практика на Върховния касационен съд и поиска Йорданова да си направи отвод, тъй като отказът ѝ за съкратена процедура показвал предубеденост. След кратък размисъл съдията прецени, че не е предубедена и не си направи отвод.
След като бе снета самоличността на Ковачки, защитата поиска от прокуратурата да прочете диспозитива на обвинителния акт. Това отне има - няма петдесет минути, в които присъстващите в залата скучаха, тъй като се цитираха предимно номера на фактури, дати и названия на фирми.
Тогава адвокат Василев поиска делото отново да се върне за преработка, защото отново е открил противоречия в диспозитива и обстоятелствената част на обвинителния акт. Не знаем в какво сме обвинени и ни се нарушава правото на защита, посочи Василев. Самият Ковачки също каза, че не разбира в какво е обвинен.
По този въпрос съдът отново помисли, но за кратко, и обяви, че всичко с обвинителни акт е наред. Така ход на делото бе даден, но то бе отложено за края на март, тъй като свидетели нямаше.
Преди това да се случи, обаче, адвокат Лулчева напусна залата, докато прокурорът четеше обвинителния акт. "Отивам да си свърша една работа", каза тя за протокола след настойчиво питане от страна на съда. Така в залата остана само един адвокат – Василев, който после тръгна да търси колегата си Лулчева, за да може да се насрочи следващото заседание.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
17 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
те да го осъдят и да си вземат парите, а пък той че не рзбирал - на кой му пука. майната му.
Kovachki znae che e "nedosegaem" i shte se izmukne. Ostanaloto e cirk i veselba...
за да си избършеш мръсния сругински з....к.
Дрън- дрън ярина! Нищо не става ясно. нищо не се разбира.
Стьопа, искът на държавата не е отхвърлен. Просто не е приет за съвместно разглеждане. Разликата е като да ти каже докторът: Не може с едно отваряне на устата да ти отрежа сливиците и да ти направя пломба на зъба. Дай първо да приключим със сливиците, а тогава ще идеш на зъболекар, той да ти сложи пломбата. Това, че гражданският иск не е приет, не означава, че ако осъдят Ковачки, след това по граждански ред, който е и по-бърз, не могат да му съберат и парите. Надявам се, че прокуратурата или комисията Кушлев са се сетили вече да поискат от съда да му блокира активите на Ковачки.
za da spre pak ot vtori put
Вече са запорирани!
i ne samo hubav ami i bogatkolko ot sita biha si legnali do toia kom-oligo-ghenii
Как Слави Трифонов врътка държавата с данъци?24 януариМакар че се прави на финансов светец и ревностен блюстител на данъчния ред у нас, шоуменът Слави Трифонов всъщност ощетява държавата с милиони, криейки приходи чрез офшорка във Великобритания.Офшорката е регистрирана на 18.06.2009 година от английския нотариус Люк Робърт Уолтю Симс, сочат данъчни регистри.Във фирмата на Слави „Седем Осми" АД акционери са самият Трифонов с акции 0.424 % и фирмата „Фулмър Ентъртеймънт" ООД с остания дял - 99.576 …
%.Еквивалентът в парично изражение е 50 000 лева за Дългия и 11 735 000 лева за „Фулмър". Тя е регистрирана в САЩ, Невада, Карсън сити.Пълномощник на „Фулмър" в офшорката е Белинда Лейниън, докато интересите на Слави защитава Асен Игнатов.Годишните приходи на „Седем Осми" за 2008 година възлизат на 1 991 000 лева, като близо милион и половина Слави е раздал за заплати.Как ощетява Слави държавата, избягвайки плащането на данъци?„Врътката" е следната: някой от телевизионните канали поръчва на българско дружество да направи определено предаване или риалити, които да бъдат излъчени в ефира.Дружеството от своя страна се обръща към офшорката за финансиране, за да произведе продукцията. След като българското дружество предаде шоуто и получи парите си от съответната телевизия, то се разплаща с офшорката.В повечето случаи се оказва, че офшорката прибира поне 90 % от приходите. Така за българското дружество остават само 10 %, върху които то дължи данъци на държавата.Затова е необходима и офшорката на Слави, която да поглъща „приходите" му, а за мизерните средства, които остават на светло у нас, държавата прибира мижави данъци.
Както е тръгнало за не знам си кой път,пак ще си спре.Просто в България гарга на гарга око не вади.