Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Делото "КТБ": Като кацане на Луната с дизелов двигател, но без Пеевски, Путин и Обама

Депутатът от ДПС не фигурира по делото дори като свидетел

8 коментара
Иван Гешев, сн: БГНЕС

В сравнение с останалите разследвания на прокуратурата, делото "КТБ" е като "сравнение между операция от апандисит и присаждане на глава".

"Задачата пред разследващия екип беше със сложност, близка до това с дизелов двигател да кацнеш на Луната. Кацнахме, а дали ще дишаме, тепърва ще видим."

Това са само част от откровенията на ръководителя на спецпрокуратурата и наблюдаващ прокурор по делото за източването на КТБ Иван Гешев, с които той разнообрази пресконференцията си по повод внасянето в четвъртък на обвинителния акт по мегаделото "КТБ" в спецсъда.

В самото начало той обясни, че няма да обсъжда дали 18-имата обвиняеми са виновни или не, защото ще реши съдът. След това в продължение на час Гешев обрисува по категоричен начин престъпна схема, на чийто връх е стоял собственикът на КТБ Цветан Василев, подпомаган от двамата бивши подуправители на БНБ Цветан Гунев и Румен Симеонов. И от никого друг.

По думите на спецпрокурора надхвърлящото 1360 тома дело е "уникално" по своята същност в българската история и представлява "най-големият обем информация" по срива на КТБ, с какъвто не разполага никоя друга институция в държавата.

След като направи това уточнение, Гешев увери медиите, че по време на продължилото три години разследване с колегите му не са се натъкнали на никакви данни, че депутатът от ДПС и бивш партньор на Василев – Делян Пеевски, е имал каквато и да е връзка с КТБ.

Попитан дали все пак някой от разпитаните над 400 свидетели е дал показания, в които замогналият се политик да се споменава като свързан с фалиралата банка, обвинителят демонстрира чувството си за хумор: "В това изложение (резюмето на обвинителния акт – бел.ред.) го няма и г-н Путин, и г-н Обама".

След което уточни със сериозен тон, че спецпрокуратурата не се е натъкнала на данни, че Пеевски е получавал кредити от КТБ.

"Кой беше Ангел Илиев?"

В тази връзка Гешев беше попитан дали е запознат с проверка на Софийската градска прокуратура (СГП) от 2009 г., в която се заключва именно, че медийната империя на Пеевски и майка му Ирена Кръстева "Нова българска медийна група холдинг" е финансирала закупуването на дружествата "Монитор" ООД, "Телеграф" ООД, "Политика днес" ООД, "Пресмаркет" ООД и "Престрафик" ООД през юли 2007 г. с кредит от КТБ.

"Нямам такава информация, не знам откъде знаете за такава проверка", отговори Гешев. След което му бе напомнено, че става въпрос за проверка в началото на 2009 г., която трябваше да установи произхода на парите, финансирали окрупняването на медийния бизнес на фамилията. Тя завърша с отказ за образуване на разследване, постановен от прокурор Ангел Илиев, оглавил впоследствие за известно време Софийската апелативна прокуратура.

"Кой беше Ангел Илиев?", продължи с небрежно изражение Гешев, чието кариерно израстване за кратко се е засякло именно с това на Илиев в СГП.

Шефът на спецпрокуратурата демонстрира нежелание да се спира повече върху тази тема, предпочитайки да разсее "откровените лъжи", които се ширели в медийното пространство около делото "КТБ".

По думите му, въпреки че медиите непрекъснато говорели за източване на 206 млн. лв. от банката (каквото беше първоначалното обвинение на Цветан Василев – бел.ред.), всъщност нанесената от организираната му престъпна група щета била за около 2.5 млрд. лева.

"С тези пари можеше да се превъоръжи армията ни и да се построят всички магистрали", държавнически отбеляза Гешев, допълвайки, че КТБ никога не е била "здрава и системна банка", а просто една пирамида и "личен портфейл" на Василев.

Друга лъжа според него е, че банката била само в ликвидна, но не и в капиталова криза – "още през 2011 г. капиталът е изяден и БНБ още тогава е трябвало да ѝ вземе лиценза", посочи наблюдаващият прокурор.

"Ако не беше станало всичко това през 2014 г. (сривът на КТБ и затварянето ѝ– бел.ред.), банката щеше да рухне по естествен начин през 2016 или в началото на 2017 г.", продължи с разкритията Гешев, според когото с намесата си прокуратурата е предотвратила още по-големи щети, както и вероятен фалит на цялата държава.

Прокурорът съобщи, че освен източените към свързани фирми на Цветан Василев средства, в последните дни преди срива на банката между 1 и 1.5 млрд. лева са раздадени "в пликчета, торбички и чувалчета" на различни хора. Единственият поименно посочен обаче бе евродепутатът Николай Бареков, тъй като той бил "ярък пример".

Според Гешев в управляваната тогава от Бареков ТВ7 не са инвестирани само 30 млн. лева, както се тиражира публично (това били само преките средства), а общо 300 млн лева. Сума, с която "можеше да се платят надбавките за пенсионерите за 1-2 години", продължи да разсъждава с грижа за народа обвинителят.

В края на брифинга си той благодари на главния прокурор Сотир Цацаров, че му е дал свободата да си подбере разследващ екип, както и на премиера Бойко Борисов, че е обезпечил материално работата на спецпрокуратурата.

Прокуратурата не е допуснала разпит на Пеевски

Малко след като обвинителния акт по делото "КТБ" бе представен от Иван Гешев, пред медиите говори и един от адвокатите на Цветан Василев в България – Христо Ботев.

По думите му разследването не е отговорило на най-съществения въпрос – "защо се е стигнало до тука. Говоря за стенограмите – там се говори за едни лица, които са искали да съборят третата и четвъртата банка и никой не се занимава с това".

По повод твърдението на наблюдаващия прокурор, че няма никакви данни, уличаващи Пеевски като част от схемата за източване на банката, Ботев заяви, че "по документи Пеевски няма общо с КТБ, но в свидетелски показания е споменаван многократно".

"Аз съм поискал да бъде разпитан този човек, най-малкото като толкова му се споменава името в един протокол за разпит да заяви: "Знам нещо" или "Не знам нищо". Поискал съм да бъде разпитан премиерът Бойко Борисов, защото той посочи конкретни хора, които според него са виновни за катастрофата "КТБ", между тях не е Цветан Василев между другото, ако си спомняте. Прокуратурата каза, че няма нужда", добави юристът.

Той потвърди, че ще продължи да настоява и пред спецсъда за разпитите на Пеевски и Борисов. Попитан кои други политици и публични фигури се споменават по делото, той посочи, че прокуратурата е разпитала като свидетели хора като настоящия военен министър Красимир Каракачанов, съпругата на експремиера Сергей Станишев – Моника, издателят на "Капитал" и "Дневник" Иво Прокопиев, актьорът Владислав Карамфилов-Влади Въргала, баскетболният треньор Константин Папазов-Тити и много други.

По думите му те са били викани, за да потвърдят или отрекат, че са получавали пари от КТБ. Ботев уточни, че никой от тези, за които основният свидетел по делото Бисер Лазов твърди, че получавал пари, не е потвърдил това.

"Ако беше личен портфейл тая банка на Цветан Василев, сега тази сграда той щеше да си я е занесъл в Белград, "Виваком" щеше вече да е сръбски оператор, "Дунарит" да е сръбски производител на оръжия, а ние гледаме как хиляди хора се опитват да овладеят точно тези фирми в България и Цветан Василев и да иска, не може да направи нищо", коментира още адвокатът му.

За пореден път той потвърди, че в настоящата политическа обстановка Цветан Василев не се чувства сигурен за живота си и няма да се върне в България. Ботев обаче се надява, че за разлика от прокуратурата, съдът ще разреши на клиента му да участва в процеса поне чрез видеоконферетна връзка.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #8
  2. Milenca
    #7

    Щом липсват Пеевски (разни резиденции в близост до Лукойл, ЛАФКА), Путин (Путин не, ама разни ВТБ и др. руски банки), нещата са позаметени. Иначи др. Гешев към Обама можеше да добави Макрон и Меркел.

  3. Realist
    #6

    Защо ли тази обла, със свински оченца личност (мразя да коментирам природния външеня вид на хората, никой не си го е избирал, но съм твърд почитател на Ломброзо!) ги реди едни такива приказчици, много типични за цацата, за "етичния" явор (ли беше, ясен ли - дърво някакво), за пуц-овския говорител на ВСС - все отбор магистрати, кой от кого по-нагъл, по-самонадеян и по-въобразяващ си, че всеки, който чуе и прочете "мъдростите" му е кръгъл идиот или пълен неграмотник, расъл "у гората", който ще повярва на всяка думица? Мамата!....

  4. Kiril Kovatchev
    #5

    Пълни смехории! Това така наречено разследване е още един сигурен белег че българската държава не служи на хората а на мафията. Макар и член на Европейскюя съюз България се управлява по руския КГБейско-мафиoтски модел.

  5. Entdecken
    #4

    Истината е че след като Европейската комисия прекрати далаверата с Южен пАток за 4-5 милиарда лева бандитите от ДПС, БСП и Герб се насочика чевръсто към КТБ.

  6. Entdecken
    #3

    Ако не през 2014 КТБ щяла да фалира след две три години - Ами да - прократурата насилствено я фалира с влизането си в офисите на банката за да уреди Пеевски, а сега дрън дрън хипотези. Пеевски нямал нищо общо ... милиционери-смешнсици !

  7. daskal
    #2

    При това положение - има ли банка в България, която не може да бъде съборена и ограбена като КТБ? Кой и как изобщо оттук нататък гарантира сигурността и стабилността на банковата система? Как да са сигурни хора и фирми, че далаверата няма да се повтори? Коя банка ще издържи, ако утре примерно 100-хиляди вложители се юрнат наведнъж да си теглят парите, а вдругиден пред клоновете на банката спрат полицейски коли? А?

  8. nic4nic
    #1

    Къде ли съм бил и аз, та да се облажа с някой пликче? Чак торбички не искам, ама едно пликче нямаше да ми се отрази зле .... Иначе п*нографията е пълна ....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.