Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Делото срещу Бриго е прекратено, ново няма да има

0 коментара

Военна прокуратура е прекратила делото срещу Бриго Аспарухов за унищоженото досие на агент "Румянцев" - банкера Атанас Тилев, призна пред mediapool.bg Цеко Йорданов, шеф на отдел "Следствен" във Върховна касационна прокуратура (ВКП).

Признанието дойде, след като от десетина дни прокуратурата увърта и не отговаря какво е направила с делото, което държи близо две години.

Делото срещу Аспарухов е прекратено от военен прокурор "отдавна", каза Йорданов.

По думите му, за да стане о.з. ген. Аспарухов отново обвиняем, тепърва трябва да се повдига обвинение, "да се образува всичко отново" и да се доказва, че унищожаването на досието на банкера Тилев е деяние, от което има "вредни последици". "А те смятат, че няма вредни последици", обяви Цеко Йорданов, визирайки военните прокурори.

Според изготвения преди две години обвинителен акт срещу Аспарухов също от военните прокурори обаче, деянието му е довело до тежки последици за Националната разузнавателна служба като "намаляване на архивния фонд на НСР от документи с поверителен характер". Днес Цеко Йорданов допусна, че е възможно тези материали вече да са загубили своята секретност и поради това деянието да не е навредило.

Главният прокурор Никола Филчев миналата седмица не отговори директно на въпроса дали делото е прекратено, но пък лансира обяснение как това би било извършено законно. Той се позова на последните поправки в НПК от юли т.г., които позволяват да се прекрати дело срещу човек, сдобил се с депутатски имунитет. Филчев обаче цитира нова алинея в чл. 207 от НПК, която се отнася за досъдебната фаза на делото, а не за съдебната, в каквато според Върховния касационен съд се е намирал процесът срещу Бриго при изготвен и внесен обвинителен акт. Хората на Филчев дори тиражираха мнение на доцент от отдел "Методическо ръководство" във ВКП, който подробно описва всички решения на Военния съд и протести на прокуратурата по случая през 2001 г., но пропуска най-важното и последно решение - на Върховния касационен съд (ВКС), което не подлежи на обжалване. А според него изцяло се отменя предишното определение на Военно-апелативния съд за прекратяване на делото. Вместо това ВКС постановява спиране на наказателното производство, докато Аспарухов има депутатски имунитет. От 16 септември той не се ползва с тази привилегия и военният съд трябва да насрочи ново дело.

След като днес най-сетне съобщи, че прокурорите все пак са прекратили делото срещу Бриго, Цеко Йорданов обясни, че това е станало на основание решението на Софийския Военен съд от май 2001 г. за връщане и доразследване, което прехвърля процедурата от съдебна отново в досъдебна фаза. Йорданов бе категоричен, че обвинителят, постановил прекратяване на делото, не е нарушил закона.

Това обаче не е последното решение на съда по казуса. Преди две години самата прокуратура го е оспорила с идеята, че съдебното дирене срещу Аспарухов трябва да продължи. Първото оспорване е пред военния апелативен съд. Когато казусът стига до него, Бриго Аспарухов вече е депутат и съдът го прекратява с аргумента, че обвиняемият има имунитет. И това решение на съда обаче е оспорено от същата прокуратура, според която сега вече Аспарухов е невинен. Така делото за унищожаването на досието на агент "Румянцев" стига до Върховния касационен съд. И на 10 декември 2001 г. ВКС отменя изцяло предишното съдебно решение и постановява, че делото трябва да се спре, докато имунитетът на Аспарухов изтече, след което да се поднови отново. Решението на Върховния съд е окончателно и не подлежи на обжалване. В специално становище преди дни шефът на ВКС Иван Григоров обяви, че делото се намира в съдебна фаза и ако някой извън съда го е прекратил, то е извършил нарушение на закона. Според ВКС прокурорите, които са изискали делото и са го държали в касите си близо две години, трябва да го върнат обратно във военния съд.

Според Цеко Йорданов обаче по делото има два съдебни акта, които не си противоречат - единият е на ВКС за спиране на делото, а другият е предишният, на софийския военен съд, за връщане и доразследване. Прокурорът дори се възмути, че мнозина умишлено премълчавали за съдебното определение за връщане на делото в прокуратурата, което всъщност не било отменено от ВКС.

В същото време шефът на отдел "Следствен" потвърди, че именно той в края на декември 2001 г. е поискал от съда делото за т.нар. "послужване", което е един вид справка. В искането си отпреди 2 години Йорданов не се е позовал на днешното си тълкувание, че материалите трябва да се върнат обратно за доразследване.

В момента материалите по прекратеното дело срещу Бриго Аспарухов били при военните прокурори, каза Йорданов и отрече те да се намират при него. "Не е в една от двете каси, които имам и не ми се води на отчет", заяви той по повод публикации в медиите, че материалите срещу бившия шеф на разузнаването са при него.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.