Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Делото срещу медиците в Либия "няма да приключи на 6 май""

0 коментара

Делото срещу българските медици в Либия няма да приключи на 6 май, тогава ще има присъда и делото ще премине в друга фаза, каза министърът на правосъдието Антон Станков.

Ако либийският съд спази закона, трябва да прочете оправдателни присъди, но не бива да се забравя, че над 400 деца са били заразени със СПИН и тази голяма трагедия за либийския народ може да наклони везните в друга посока, каза министърът в предаването "Всяка неделя" на БНТ.

Според Антон Станков от юридическа гледна точка можем да бъдем спокойни, защото от една страна имаме доказателства, които категорично показват, че българите са невинни. От друга страна обвинението пропуска факти, което говори за съмнения в обвинението, на трето място няма доказателства за повдигнатите обвинения, допълни Станков. Осъдителните присъди са напълно възможни, но няма да почиват на доказателства, каза още министърът на правосъдието.

Антон Станков изтъкна, че Соломон Паси е направил по-активни двустранните отношения с Либия. Заложихме на картата, че вярваме в безпристрастността на либийския съд, и това ни даде по-големи възможности за събиране на доказателства и юридизиране на проблема, каза министър Станков. Като резултат можем да бъдем удовлетворени от прекратяване на обвинението пред народния съд, което беше много несправедливо обвинение, допълни той.

Според Станков през последните пет години Либия се е отворила във външнополитически план и желае партньорство със САЩ. По този начин и ЕС, и САЩ имат възможност да станат външнополитически гарант за справедлив процес.

Британски дипломат не очаква смъртни присъди за българите

В средата на следващата седмица либийският ръководител Муамар Кадафи ще направи първото си посещение в Европа от много години насам, като ще се срещне в Брюксел с председателя на Европейската комисия Романо Проди. Комисията ще повдигне при срещата и въпроса за процеса срещу шестимата български медици, обвинени в умишлено заразяване на либийски деца със СПИН, за които обвинението поиска смъртни присъди.

Оливър Майлс, който е бивш британски посланик в Либия и председател на Британско -либийската асоциация заяви в интервю за българската редакция на Би Би Си, че не очаква тази визита на Кадафи са повлияе пряко на процеса срещу българските медици.

"Съвсем естествено либийската позиция е, че въпросът е правен и ще се реши от съда. Но това е много опростенческо и не отразява цялата история. Либийското правителство се опитва много сериозно по множество различни начини да докаже, че Либия е нормален и отзивчив партньор в международно отношение. Поради тази причина Либия преразглежда случаи като проточилия се процес срещу българите. Случаят... първоначално се разглеждаше от т.вар. Революционен съд. Доста отдавна бе прехвърлен обаче в нормален граждански съд, което е много добра новина за обвиняемите. Интересно ново предложение е това, че Кадафи сега иска закриването на революционните съдилища", посочи Оливър Майлс, който преди ден се завърна от Триполи.

"Британското правителство, другите европейски правителства и Европейската комисия разглеждат процеса срещу българите като пробен камък за решимостта на Либия да се придържа към закона. Така че сега има по-голям шанс процесът да приключи при следващото заседание, но едва ли някой може със сигурност да прогнозира", каза той в отговор на въпрос дали на 6 май ще бъде произнесена присъда срещу медиците.

Според Оливър Майлс е трудно да се каже дали българите ще бъдат осъдени на смърт, след като Кадафи се произнесе против смъртното наказание.

"Но дори и в случай, че съдът поиска смъртно наказание, което според мен няма да стане,... едва ли ще се стигне до изпълнение на смъртно наказание. Либия е в процес на отменяне на смъртното наказание."

"Според мен единственият сценарий трябва да бъде съдът да се произнесе, че обвиненията срещу българите не са доказани. Такова решение обаче поставя доста неудобния за властите въпрос кой е виновен за заразяването на децата", каза още Майлс.

Според него истината е, че "може би никой не е виновен - в смисъл, че никой съзнателно не е заразил плазмата".

"Това може да е станало заради лоша хигиена или лоша дисциплина каквито хипотези имаше. Но и в тоя случай либийското правителство е поставено в неловка ситуация и трябва да отговаря на неприятни въпроси. Просто за либийските власти няма лек изход. И не може да се очаква лек изход. Ако децата са починали в резултат на организационни проблеми в болницата, ще има много неудобни и трудни за правителството въпроси", каза в заключение бившият посланик на Великобритания в Либия Оливър Майлс в интервю за българската редакция на Би Би Си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.