Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Делото срещу стачкуващите железничари не тръгна заради гаф на БДЖ

Неясно защо холдингът не предоставил на съда ЕГН-тата и домашните адреси на ответниците

2 коментара
Иван Сотиров от КНСБ. Снимка: БГНЕС

Софийският градски съд (СГС) не успя да даде ход на делото срещу 63-мата стачкуващи служители на БДЖ - "Пътнически превози" в сряда заради няколко гафа на държавния холдинг.

В съдебната зала се оказа, че само 17 от железничарите, срещу които е подаден искът, са били призовани редовно, но в нарушение на Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК). Причината е, че те са били уведомени за заседанието на работното си място, а не както изисква законът – на домашния им адрес.

 

Освен това стана ясно, че от БДЖ не са предоставили преписи от исковата си молба на нито един от ответниците и техните адвокати. В иска не фигурират и единните граждански номера на 63-мата железничари, които според дружеството са стачкували незаконно.

 

Така СГС бе принуден да отложи началото на процеса за 1 февруари, като даде едноседмичен срок на ищеца да предостави на магистратите домашните адреси и ЕГН-тата на ответниците. Техните защитници пък трябва да изпратят свое писмено становище в едномесечен срок, след като получат копия от исковата молба на БДЖ.

 

Извън съдебната зала представителите на холдинга не пожелаха да коментират множеството допуснати гафове с лаконичното обяснение, че не били упълномощени от клиентите си да разговарят с медиите. Иван Сотиров от КНСБ, който защитава един от железничарите, коментира, че искът на БДЖ е неграмотно написан и очаква да не бъде уважен.

 

Делото бе образувано от СГС на 29 ноември, след като ден по-рано от БДЖ – "Пътнически превози" бе внесена исковата молба срещу 63-мата служители. В нея се включиха и поделенията на холдинга в София, Пловдив и Горна Оряховица.

 

Тогава магистратите отказаха да образуват дело и срещу 10-ма служители на "Товарни превози", които според БДЖ сложили началото на стачката. Причината бе, че искът срещу тях бе подписан от името на шефа на БДЖ Йордан Недев, който обаче не им се явява пряк работодател и молбата му е недопустима.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Ега ти държавата. Шефовете на БДЖ похарчиха и рададоха милиони, доведоха БДЖ до фалит и накрая си съдят работниците, че протестират. Това само в Абсурдистан може да се случи!

  2. Анонимен
    #1

    Толкова "добри специалисти" има в министерството,че не могат да напишат обикновена искова молба.И от тези хора ще очакваме реформи.Пълно е с некадърници,които имат друга цел - да продадат на безценица всичко, което може да се продаде.Не се преследват виновните довели до това положение БДЖ / а те са известни на господа управляващите/, а се преследват редови железничари, които се борят за оцеляване. На тях не може държавата /разбирай С.Дянков/ да помогне,а на МВР по всяко време може. Ето това е новото лице на България - Пази Боже сляпо да прогледа!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.