Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Делото в Либия продължава на 17 юни

0 коментара

Либийският прокурор поиска от Народния съд в Триполи максимално тежки наказания за шестимата български медици и палестинския лекар, подсъдими по процеса за умишлено заразяване със СПИН на 393 либийски деца. По-късно съдът изслуша и пледоарията на българския адвокат Владимир Шейтанов, който поиска шестимата български медици да бъдат оправдани по липса на доказателства.

BGTEAM @ BATM Advanced Communications

Делото ще продължи в неделя в 17 часа, когато ще бъде изслушан и либийският адвокат на българските медици Осман Бизанти. Пледоариите на останалите адвокати също остават за утрешното заседание на Народния съд. Според Бизанти присъдите ще бъдат произнесени три до четири седмици, след като съдът приключи с изслушването на пледоариите.

Този път съдът не допусна среща между подсъдимите и техните близки, които пристигнаха от София за заседанието делото.

В обвинителната си реч прокурорът окачестви заразяването на децата като национална катастрофа. Прокурорът подкрепи тезата си с мнението на експерти, включително чуждестранни. Той се позова и на откривателя на вируса на СПИН проф. Люк Монтание, който бил казал, че тези деца са били избрани, за да бъдат заразени с вируса. Според прокурора децата са станали жертва на чужди тайни служби, които стоят зад заразяването. В подкрепа на обвинението той каза, че всичките 393 деца са били заразени във вътрешното отделение на болницата в Бенгази, а не в други отделения, където съществува по-голям риск.

Прокурорът призова защитата да бъде по-обективна и прозрачна в работата си и да бъде разкрита истината за трагедията на заразените, както и последиците за техните семейства. Съдът не призова свидетели, а делото продължи с пледоариите на адвокатите.

След това съдът изслуша пледоарията на българския защитник на обвиняемите адвокат Владимир Шейтанов. В края на двучасовата си пледоария Шейтанов заяви, че обвиненията срещу българските сестри във вида и формата, представени в обвинението, не са доказани, че има сериозни основания за съмнения в правилността на тази теза, че липсват сериозни веществени доказателства, че в доказателствата, представени по делото, има сериозни процесуални недостатъци. Като се има предвид и начинът, по който са взети показанията от подсъдимите, който е, по неговите думи, най-меко казано незаконен, Шейтанов помоли българите да бъдат оправдани по липса на доказателства и недоказаност на обвинението.

Шейтанов защити тезата си, като посочи противоречия, които съществуват един път в материалите по делото, един път в показанията, дадени от българите в полицията и след това в Бюрото за Народен иск и пред съда на 2 юни, когато те бяха разпитани. Българският адвокат цитира и мнението на експерти, които твърдят, че подобно заразяване със СПИН не може да бъде направено умишлено, че е резултат на вътреболнична инфекция. Той заяви освен това, че имената на хората, извършили изтезанията, за които подсъдимите съобщиха при разпита на 2 юни, са известни на българската защита и че той ще ги предаде на съда в писмен вид.

Шейтанов е подал и молба до съда за съдебно-медицински преглед на подсъдимите, който да установи верността на показанията им за изтезанията. Той цитира кой какви белези има от изтезанията, извършени през пролетта на 1999 г.

Посланиците в Триполи на тройката на ЕС /страната-председател, предишният и бъдещият председател на ЕС/ връчиха в либийското Народно бюро за външните връзки и международното сътрудничество /външното министерство/ меморандум във връзка с процеса срещу българските медици.

Меморандумът се отнася до проблеми, свързани със защитата на правата на човека. Точното му съдържание засега бе запазено в тайна.

На 8 юни българският външен министър Надежда Михайлова обсъди съдебния процес срещу българските медици с посланиците в София на "тройката" на Европейския съюз. Пред европейските дипломати г-жа Михайлова подчерта, че ангажирането на Европейския съюз със случая с шестимата медици в Триполи би дал много ясен сигнал за необходимостта от обективен подход при установяване на истината със заразяването на либийски деца със СПИН. Тогава шведският посланик в София Стен Аск, заяви, че той и неговите колеги споделят загрижеността за сигурността на българските медици.

Президентът Петър Стоянов се надява насрочването на ново заседание на делото в Триполи за утре да е за добро. Все ми се струва, че има основание и възможности най-тежките обвинения срещу българските граждани да бъдат снети, каза той в отговор на въпрос за мнението му за хода на делото, по което обвиняеми са и шестима български медици.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.