Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Демаршът" на България лишава Русия от ключова транзитна страна на Балканите

105 коментара
"Демаршът" на България лишава Русия от ключова транзитна страна на Балканите

Последните стъпки на България нанасят удар върху осъществяването на руската политика за "енергиен диалог" с балканските страни, твърди руският експерт по сигурността Алексей Фененко. Действията на България се разминаха с руските интереси, казва Фененко в статия, публикувана в четвъртък в московския вестник "Независимая газета".

На 11 юни премиерът Бойко Борисов обяви намерението на България да се откаже от участие в проекта Бургас - Александруполис. На 12 юни зам.-министърът на външните работи Марин Райков отбеляза, че за България проектът за газопровода на ЕС "Набуко" е по-важен от проекта на руския газопровод "Южен поток", отбелязва по-нататък авторът. Засега София не е денонсирала споразуменията за участие в тези проекти. Но постъпките ѝ могат да замразят реализацията им, смята той.

Зад тези събития се крие по-сериозен проблем. През 2000 г. Русия обяви политиката на "енергийния диалог" с балканските държави. За реализацията ѝ Москва подписа споразумения за партньорство в областта на енергетиката с Хърватия (2002), България (2003), Унгария (2007), Гърция (2008).

През 2007 г. на тяхната основа бяха обявени три големи проекта - първият - за петролопровода Бургас - Александруполис, вторият - за петролопровода Констанца - Триест и третият - за газопровода "Южен поток". Реализацията на тези проекти подбиваше разработения от ЕС проект за газопровода "Набуко" за доставка на газ от Централна Азия през Турция и България в Европа.

Последните стъпки на България нанасят удар по тази система, продължава анализаторът. Отказът на София от участие в проектите лишава Русия от ключова транзитна държава.

София може да повлече редица откази

Другите страни могат да последват българския пример. В условията на финансовата криза Гърция може да се откаже от изграждането на петролната и газовата тръба. Унгария подписа през 2009 г. декларация за строителството на "Набуко". Остава, разбира се, проектът за петролопровода Констанца - Триест. Но от януари 2008 г. Румъния поставя като условие за реализацията на този проект привличането към него на ЕС. Не е ясна и готовността на Словения и Хърватия да ратифицират споразумението с Русия за сътрудничество в изграждането на "Южен поток".

Зад тези събития руските експерти виждат натиска на ЕС и САЩ над балканските страни. Проблемът, разбира се, е по-дълбок. Разпадът на Югославия и изострянето на турско-американските противоречия породиха надеждата на България да се превърне в регионална сила. За достигането на тези цели в София са готови да превърнат България в крепост на американското влияние в Южна Европа. Оттук е и ръстът на антируския компонент в българската политика (от подписването на споразумението със САЩ за партньорство във военно-политическата сфера до обсъждането в медиите на вариантите за създаване на американска военна база в едно от българските черноморски пристанища - бел. авт.). Отказът на правителството на Бойко Борисов от енергийните проекти с Русия ще доведе този курс до завършек.

Съхраняване на българския ресурс и търсене на алтернативи  

В тази ситуация Русия трябва да преосмисли своите приоритети на Балканите. Москва трябва да се бори да съхрани "българския ресурс". Но като перспектива е важно да се обмисли търсенето на алтернативни партньори.

Теоретично са възможни три варианта - развитие на отношенията с Турция, засилване на диалога с Румъния или пък на взаимодействието с Унгария. За да бъдат осъществени обаче, ще е необходимо да се коригират приоритетите на Русия, подчертава анализаторът.

Според него зад енергийните трудности прозират и бъдещи военнополитически проблеми. От 2004 г. руски експерти изразяват опасения, че влизането на Румъния и България в НАТО може да промени съотношението на военноморските сили в Черно море. Превръщането на София в опора на САЩ може да създаде условия за осъществяване на този сценарий.

"Дали Русия ще се възползва от турския, румънския или унгарския ресурс, без да жертва ключовите си приоритети на Балканите?", е риторичният въпрос на Алексей Фененко.

На фона на българските изявления по двата основни руски енергийни проекта, от "Газпром" се задействаха по третия - "Южен поток". В сряда стана ясно, че са проведени разговори между шефа на руския монополист Алексей Милер и румънския министър на икономиката Адриан Видяну за започване на анализи за строежа на “транзитен“ участък от “Южен поток“.

Досега “Газпром“ планираше да построи през Румъния задънена газопроводна отсечка, отбелязва "Комерсант".

Генералният директор на East European Gas Analysis Михаил Корчемкин добавя, че “Газпром“ има и други разногласия с България. Двете страни преговарят за удължаване на един от двата договора за доставка на газ след 2010 г. София настоява за изключване от схемата на доставки посредника “Овергаз“ и настоява за директен договор.

Възможни компромиси с нови лъчове на "Южен поток"

Теоретично София и Москва могат да постигнат компромис по “Южен поток“: газопроводът може да минава чрез две отсечки през България за Гърция и на юг за Италия, а още две през Румъния за Сърбия, Унгария, Австрия, Словения и северна Италия. “В този случай общата дължина на газопровода ще се намали и проектът ще стане по-евтин“, смята Михаил Корчемкин.

Източник на “Комерсант“, запознат с хода на подготовката на техническата и икономическа обосновка на “Южен поток“, споделя това мнение.

“Строителството от Румъния за Италия през Словения е даже по-изгодно, отколкото през България, тъй като газопроводът може да бъде построен в един коридор с проектирания нефтопровод Констанца-Триест. Това ще съкрати разходите за проучвателна дейност и получаване на разрешение от всички инстанции“, посочва източникът.

Дължината на трасето ще се увеличи незначително - с 20-30 км, ако излезе на румънския, а не на българския бряг.

Максим Шеин от “Брокеркредитсервис“ отбеляза, че Румъния има алтернативи на проекта на “Газпром“, например, неотдавна Адриан Видяну подписа меморандум за закупуването на азербайджански газ и неговото транспортиране през Грузия и с танкери за втечнен природен газ по Черно море. Но анализаторите смятат, че “Южен поток“ ще бъде по-изгоден за Румъния.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

105 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кокош
    #112

    Н.В.княз А.Б.много си е патил от роднинството с руския цар.

  2. EU
    #104

    Удар от страна на България срещу политиката на диалог на бивша ССрусия.Според ССруски експерт по сигурност"Последните стъпки на България нанасят удар върху осъществяването на руската политика за "енергиен диалог" с балканските страни, твърди руският експерт по сигурността Алексей Фененко."

  3. wute
    #103

    "Действията на България се разминаха с руските интереси..." България няма свои интереси, един вид тя трябва да се съобразявя само с руските...

  4. хах
    #102

    Южен поток трябва да се направи през БГ. Бургас - Александруполис не. За Белене трябва компромисен ватиант. Да не се прави само от Русия според мен и да се намери френски или немски инвеститор. Но Русия не трябва да се забравя, въпреки че аз ни най малко не я харесвам.

  5. Балканец
    #101

    Империите имат дълги граници,много съседи и всички ги мразят.Москва не го ли е научила?Балтика,Кавказ,Балкани,Централна Европа - да сте чули някой да им симпатизира.Нашият народ казва "Кой каквото си направи...".Защо измествам разговора извън бизнеса,ами защото и в статията се правят внушения в посока `омраза`.Тъмните облаци над Кремъл се сгъстяват.Но това си е техен проблем,ние трябва да стоим по-далече!

  6. ЗАДУНАЙСКИЙЙЙ
    #100

    "Действията на България се разминаха с руските интереси, казва Фененко в статия, публикувана в четвъртък в московския вестник "Независимая газета"."ТОВА СЕ КАЗВА НАГЛОСТ ОТ СЪВЕТСКИ ТИП.ИСТИНАТА Е, ЧЕ ДЕИСТВИЯТА НА РУСИЯ СЕ РАЗМИНАХА С БЪЛГАРСКИТЕ ИНТЕРЕСИ !!ПОНЯЛИ, ТОВАРИЩИ ????

  7. usa
    #99

    никакви компромиси с миризливия имперски руски ботуш!viva USA!

  8. Дедо Тошо
    #98

    България няма интерес от него. Въпросът е, че сме обвързани. Отказвайки се от него, заинтересуваните ще ни го върнат другаде.

  9. tvoreca
    #97

    Има все повече политика, отколкото икономически интереси в отношенията ни с Русия и затова най-голяма вина има тя. Много бързо редуцира братското си отношение в такова каквото диктува пазарния интерес. По това как живеем, как често сменяме ориентацията си и какво отражение има това върху битието на обикновения българин разбираме, че България може без Русия, както можеше без USA. Но тези два гиганта могат ли без България? Няма ли в един момент да се окаже, че Русия и Америка контатуват най- добре

  10. Конфуций
    #96

    Как може, моето момче, да си такъв идиот и простак? За такива като тебе - по твоя речник - само як кур в гъза!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.