Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Демократи сме ний, ама не дотам

180 коментара

Ето че “българските партии” направиха това, което се канеха да направят още за президентските избори – отнеха правото на глас на стотици хиляди български граждани.

Според българската конституция “всички граждани са равни пред закона” и “гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по тази Конституция.”

И въпреки този недвусмислен текст, българските партии, включително тези, които са си закачили в абревиатурата “демократични”, гласуваха за закон,  който дели гражданите на България на “отседнали” в България и в страни на ЕС или на “неотседнали” в България и в страни от ЕС.

От цялата работа единствено стана ясно, както коментира и Юлиан Попов на блога си, че нашенските политици са трайно “заседнали” в недемократичност и правно невежество.

Освен това с този срамен акт те декларираха публично политическата си немощ и липсата си на демократични възгледи.

Декларираха също, че:

Не могат и не искат да се справят с безобразието, което от години е известно - че има български граждани, които упражняват правото си на глас не по веднъж, както е по закон, а по няколко пъти. Въпреки че решението на този проблем е измислено и не е трудно за прилагане.Не могат и не искат да попречат на Доган да се разполага като феодал в неговите си “100 села” и чрез принципа на “моркова и тоягата” да принуждава цели селища да гласуват за ДПС.

С приемането на този закон българският парламент отвори кутията на Пандора и оттам заизскачаха същите националистически чудовища, които неотдавна направиха от една съседна държава ... няколко на брой държавици.

Европейски практики

А ето и малко информация за нашенските политици как са решени проблемите, над които те уж си блъскат главата и на които не намериха друго решение, освен да нарушат правата на гражданите си:

още 

И то в момент, когато Сърбия има остра нужда от антибългарски настроения и нестабилност в Македония, за да отложи решението за Косово и стратегически да предреши македонското поведение при активност на албанския национализъм. А Русия също цели и работи за провал на европейските планове за Косово и напрежение на Балканите.

Ето част от отзивите

на българи от България и от чужбина за този позорен закон:

Проф. Димитър Ненов, София:

Демократи сме ний, ама не дотам.”

Марияна Широва-Симандре, Франция:

 “Вотът на българския парламент е унизително признание за неспособността на държавата да изработва правила и да следи за спазването им – в случая при упражняване на избирателното право. Този вот е обидно неадекватен отговор на проблема с политическата корупция, чието решение отново зависи от българската държава в лицето на законодателя и прокуратурата. Накрая този вот е срамно прехвърляне на отговорността за ниската избирателна активност – тоест за разрива между гражданите и политическата класа – върху определена група избиратели.

Неспособни да ангажират повече граждани в политическите процеси, народните представители не намериха нищо по-добро от това да лишат спомената група от избирателно право – а с нея и стотици хиляди българи по света.

Има право – има проблем, няма право – няма проблем, това е “логиката”.

За да намалят влиянието на една самозабравила се партийна върхушка с около 50 000 гласа, депутатите не се посвениха да откъснат голяма част български граждани от тялото на нацията при направо трагични демографски показатели и висока емиграция. Възмутена съм от т.нар. демократична опозиция, за която досега гласувах по съвест и убеждения.”

Борислав Скочев, София:

При всички лицемерни твърдения за принципност, това е откровено конюнктурен закон, целящ да намали влиянието на Доган чрез забраната на изселническия вот.

Законът няма да постигне целта си, защото силата на Доган не е в гласовете на българските изселници, а в контрола, който има върху гласовете на турците в България чрез административната власт в смесените райони, функционерите на ДПС, политически протежирания местен бизнес, съвместната подялба на гласове и влияние с БСП по места и участието на ДПС в квотните комбинации на централната власт.

Законът единствено ще затвърди у българските турци чувството на отчужденост от българската държава. Въпреки “възродителния процес”, българските турци запазиха добрите си чувства към своята родина. Тревожно е обаче какво ще роди това чувство при поколението, което ще е активно след няколко години.

Законът засилва позициите и на българския лумпен-национализъм и това може да се прочете вече в интернет форумите. Дори и привържениците на десни партии ще потърсят и ще намерят оправдание на ограничаването на правата на групи български граждани. Тези настроения и липсата на политическа сила, която да им се противопоставя честно и решително с визията за България със свободни и равноправни граждани, също са тревожни предвестия.

Разочарованието ми от късогледото и безсилно поведение на българските десни партии е голямо. На тези избори СДС, за които гласувам от 1990 г., няма да получат гласа ми.”

Иван Иванов, Упсала, Швеция:

Според Конституцията

1. Не могат да се налагат ограничения на права (например на гарантираното от Конституцията право на гласуване) на основа на лично положение на гражданите (например местоживеенето им):

Чл. 6.
(2) Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.

2. Изборното право е общо за всички граждани, а не само за избрани по извънкоституционни критерии, например по пресносъчинен критерий за "отседналост" (по който андрешковски "критерий" например служителите в дипломатическите представителства на България в чужбина извън ЕС няма да имат право да гласуват, защото са "отседнали" извън България, нищо, че заедно с емигрантите плащат данъци на България и са задължени воюват за България под символично командване върховен главнокомандващ президент, когото нямат право да избират и не са избирали за такъв):

Чл. 26.
(1) Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по тази Конституция.

Чл. 10.
Изборите, националните и местните референдуми се произвеждат въз основа на общо, равно и пряко избирателно право с тайно гласуване.

Чл. 42.
(1) Гражданите, навършили 18 години, с изключение на поставените под запрещение и изтърпяващите наказание лишаване от свобода, имат право да избират държавни и местни органи и да участват в допитвания до народа.
(2) Организацията и редът за произвеждане на избори и референдуми се определят със закон.
(3)Изборите за членове на Европейския парламент и участието на граждани на Европейския съюз в избори за местни органи се уреждат със закон.

Ето защо този закон е скандално противоконституционен и като такъв по пряката и върховна сила на Конституцията:

Чл. 5. (1) Конституцията е върховен закон и другите закони не могат да ѝ противоречат.
(2) Разпоредбите на Конституцията имат непосредствено действие.

е забранен за прилагане от отделния служител и властимащ в органите на държавата без оглед на това дали законът е бил или не е бил отнесен към Конституционния съд и дали той го е отменил формално (пряката сила и прякото прилагане на Конституцията от всеки отделен гражданин и властимащ е потвърдено с изрично отдавнашно решение на Конституционния съд). Това означава, че всеки председател и член на изборна секция в деня на изборите е длъжен да осигури правото на гласуване на всеки навършил 18 години и непоставен по запрещение гражданин, явил се в избирателната секция и желаещ да гласува за държавен орган на българската държава (какъвто орган е и Европейския парламент) без ни най-малко да се съобразява с противоречащ на конституцията закон и с андрешковски критерии за "отседналост".”

Статията е публикувана на блога на Даниела Горчева: http://dilmana.web-log.nl/

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

180 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БКП
    #228

    НОМЕНКЛАТУРЧИН - ТОВА ЗВУЧИ ГОРДО!

  2. Soni
    #227

    iztrixa predisnoto mi mnenie zastoto kazax ce glasuvat pod komanda i kato teleta bez misal i po 2 pati

  3. 17
    #226

    Цитат - не знам!---акад. 17 (коментар) Не знаеш!*

  4. Marina
    #225

    Edin prekrasen analiz na tragichata situatzia. Edin nedemokratichen zakon prokaran ot nashtata demokratichna opozitzia za koiato i az glasuvam.

  5. 17
    #224

    Прав съм за "граждани на Европейския съюз" - дефинирано в нашата ДЕЙСТВАЩА Конституция...Как ще е в бъдеще (след евентуално приемана на Европейската) - не бих могъл да се произнеса...Поздрави

  6. И.Иванов, Швеция
    #223

    Уважаеми г-н Зоолог,Обстоятелствата за Германия, за които пишете, касаещи хора, придобили германско гражданство не безусловно по рождение, а впоследствие при поставени от закона условия (например да нямат и да не придобиват друго гражданство), са ми известни. Въпросът бе дали в Германия има обща забрана за притежаване на двойно гражданство, т. е. никой, включително и мнозинството германски граждани, придобили германско гражданство по рождение, да няма право да получи и друго гражданство, т. е. дали

  7. 17
    #222

    Липсата на аргументи, вкл. правни, ме втрещява...Канституцията има (уж) ПРЯКО ДЕСТВИЕ, пък Вашето ОСНОВНО ВЪЗРАЖЕНИЕ е, че КОНСТИТУЦИЯТА (в нейния чл. 42 ал.3) Е ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННА... Интересно съждение, достойно да влезе в ПРАВНАТА СЪКРОВИЩНИЦА...*

  8. Зоолог
    #221

    ... г-н Иванов, има в ЕС такава държава, която от неотдавна като правило изключи двойното гражданство. Става дума за Германия, чийито "нов" Закон за германското гражданство (от 2005 г.), внесен от "прогресивното коалиционно правителство на Соцдемократи и Зелени и гласуван при негово мнозинство поставя като условие за придобиване на германското гражданство, предоставянето на доказателство за отказ от досегашното гражданство.Случаите, за които се прави изключение от това предусловие са изброени в §

  9. И.Иванов, Швеция
    #220

    "Shto za prostotii be Ivanov? Metodite za pravno talkuvane ne sa plod na balrgaskata pravna nauka, a sa obshtoevropeiska teoreti4na postanovka! Ti daze ne razbirash, kakvo ti govoria! Dielatantat si e diletant!"Празнословно подсмърчане и хленчене "Ама аз този Иванов, който ми цитира конституции и закони и ми погребва празнословието, хич не го обичам ..."Кърпичка за избърсване на ред сълзи, ред друго ?

  10. И.Иванов, Швеция
    #219

    В Европейския съюз няма и нито една държава, в която на гражданите й да е забранено притежаване и на други гражданства.Съвременният живот на хората не е вече затворен само в една държава. Има безброй напълно легитимни причини хората да са граждани на две или дори повече държави. Преди десетина години една от последните консервативни в това отношение цивилизована държава, САЩ, при това състояща се от огромно число имигранти, премахна ограничението за придобиване на американско гражданство едва след

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.