Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Демократична България и ГЕРБ: конкуренти, партньори или друго?

13 коментара
Даниел Смилов, сн. БГНЕС

Чувстват се европейци, ценят западния тип демокрация. За тях Путинова Русия не е идеал, а проблем. Човешките права са необходимост, а не екстра. И корупцията не е ориенталска неизбежност. За тези избиратели става дума.

Демократична България влиза в предизборната кампания като единствен конкурент на ГЕРБ в център-дясното пространство. Това е позиция с потенциал, защото има много избиратели, които са разочаровани от управляващите, но биха искали да запазят и надградят постигнатото дотук. По-конкретно, мнозина не приемат лобизма и “пленяването” на основни органи на държавата (прокуратура, КПКОНПИ, независими регулатори), но искат България да продължи пътя си към членство в еврозоната, да ускори икономическия растеж и да си осигури по-висока степен на защита, чрез интеграция в ЕС и НАТО.

Тези избиратели няма да гласуват нито за ГЕРБ, нито за БСП, но може да си останат вкъщи или да идат на море. Мотивирането им да гласуват ще е от ключово значение за Демократична България и център-дясното като цяло. Ако те останат пасивни, много вероятно е европейските избори да конструират удобно за БСП мнозинство.

Защо ГЕРБ губи?

Последните социологически проучвания показват, че ГЕРБ е загубил лидерската си позиция в българската политика: трендът е надолу и изглежда устойчив. Мнозина отдават този факт на ефекта от “Апартаментгейт” и наистина поводът за спада на рейтинга на управляващите е точно този.

Скандалът удря ГЕРБ особено тежко, защото разкрива системен проблем – голяма част от партийното ръководство и назначени с благословията на Борисов висши сановници се оказаха оплетени в него. Дори те да бъдат отстранени, цялата история ще се чете като сериозен кадрови провал на управлението.

Но има и по-дълбока причина за спада на доверието към ГЕРБ. Досега Борисов “отиграваше” корупционните скандали с бараж от контраатаки в проправителствените медии (притежавани в голямата си част от хора на ДПС) и изместване на вниманието от корупция към “патриотични” теми.

С хореографията на събитията в Габрово бе направен опит и “Апартаментгейт” да бъде заметен по същия национал-популистки начин. Но този маньовър вече не работи, защото БСП на Корнелия Нинова навлезе мощно в “консервативно-патриотичното” поле.

Всяко вдигане на подобни теми вече носи гласове основно за левицата и донякъде за ВМРО и по-традиционните “патриоти”. Накратко, “патриотизацията” - като изместваща корупционните теми стратегия - от спасител е на път да се превърне в камъка, който обръща колата на ГЕРБ.

Има и още нещо. Въпреки всички приказки за “дясното” и опитите да се украси Борисов с неговите етикети (ЕНП, “СДС”, “Никола Петков”), ГЕРБ работи активно от 2015 г. насам за свиване на дясното пространство.

Първо, в хода на превръщането на извънпарламентарните десни в общ враг Борисов се съюзи с БСП и самонареклите се “патриоти”. Официозите на ГЕРБ/ДПС възприеха реториката на левицата по отношение на тези десни и съзнателно се опитаха да ги маргинализират. Второ, започна самостоятелна и целенасочена работа по преформулиране в Орбанова посока на самата идея за “дясно”.

Единственият “идеологически” институт на ГЕРБ е неразличим от патриотите и е радетел за общи политически действия с тях.

Трето, ГЕРБ инвестира в укрепването на “патриотичните” си партньори. Идеята беше да се изолират и подменят десните формации, които повдигат неприятни въпроси за топлата връзка между ГЕРБ и ДПС, медиите на движението, електроцентралата на Доган и пр. Проблемът е обаче, че Корнелия Нинова усети тази стратегия на Борисов и сама се “патриотизира” толкова, колкото той никога не може да си позволи. В крайна сметка Борисов не може да изглежда толкова антиевропейски и путиноиден, колкото Нинова успява дори без специална подготовка.

От всичко това резултатът е следният: ГЕРБ сви дясното пространство, “патриотизира” го и започна да го дели с БСП. “Патньорите”, които си създаде, са толкова лоялни на него, колкото и на Нинова. При първата възможност да се съюзят с БСП, те ще го направят (може би с изключение на Валери Симеонов). И то ще го направят с удоволствие и чувство за изпълнен дълг. Сидеров, Каракачанов, Джамбазки и пр. не са политически съратници на ГЕРБ, а да не говорим на “дясното”: те просто реагират на най-високата политическа оферта, без значение дали тя идва от ляво, от дясно или отдолу (както стана при коалицията между Бареков и Каракачанов на предходните евроизбори).

Защо ГЕРБ не иска Демократична България да печели?

Демократична България е единственият сериозен представител на център-дясното извън ГЕРБ. За нея ще гласуват хора, които не могат да гласуват за Борисов, но не могат да дадат гласа си и за БСП или асорти “патриотите”. Това е най-проевропейската част на българския електорат, тази, която цени западния тип демокрация. За нея Путинова Русия не е идеал, а проблем. Човешките права са необходимост, а не екстра. И корупцията не е ориенталска неизбежност. Тези избиратели имат и достатъчно самочувствие, информация и ресурси, за да не стават жертва на параноично раздухани страхове по повод на бежанци, малцинства или трети полове.

Проблемът на този електорат е, че има самосъзнание на изолирано малцинство, което трябва да избира по-малкото зло. ГЕРБ (с някакво основание) претендират, че са по-малкото зло в сравнение с БСП: по-добре корупция и пленена държава, отколкото срив на икономиката и съветска носталгия. С този “железен” аргумент Борисов се надява да “консолидира дясното” отново и да привлече гласовете на “средния избирател”, уплашен от Корнелия Нинова.

Много е вероятно, обаче, “уплашените” от Нинова просто да не излязат да гласуват. Това също е по-малко зло в сравнение с гласуване за БСП. Т.е. с атаките си срещу Демократична България ГЕРБ и присъдружната им депесарска преса най-много могат да постигнат демотивация на част от десните. Това всъщност ще е загуба не само за Демократична България, но и за ГЕРБ, защото така просто “център-дясното” ще се свие. Битката ще е на терена на другите и по тази причина може да се окаже поначало загубена за проевропейския избирател.

Какво ще стане в следващия парламент?

Предстоящите избори са важни, защото ще покажат как ще изглежда следващото Народно събрание. А то може да стане факт още тази есен. С действията си дотук ГЕРБ успя да конструира едно вероятно бъдещо мнозинство от БСП, ДПС и част от патриотите. ГЕРБ вече трудно могат да предотвратят съставянето на това мнозинство, а с телодвиженията си всъщност доста му помагат.

В тази ситуация единственият фактор, който може да развали консервативно-патриотичните мечти на БСП, не е ГЕРБ, а една достатъчно силна група на Демократична България. Без такава група самият ГЕРБ ще се превърне в лесна мишена за атаките на новото мнозинство и бързо може да бъде разграден по антикорупционна линия: делата срещу Цветанов през 2013-2014 г. и днешната гонитба на неудобните от КПКОНПИ и прокуратурата са моделът, който най-вероятно ще се реализира срещу самия Борисов и сие.

В този смисъл ГЕРБ са екзистенциално заинтересувани от наличието на нормални партии в следващия парламент, които да са в състояние да защитят правовата държава и да възпрат опити за политическа разправа.

Тук изобщо не става дума за коалиции или съвместно управление между ГЕРБ и Демократична България: примерът с Реформаторския блок е достатъчен, за да разколебае желаещите. Но в новото Народно събрание ще е нужна значителна парламентарна подкрепа за удържане на про-европейската политика на България, стабилното икономическо развитие, защитата на основните права.

Изпълнението на тази задача най-вероятно ще е невъзможно без Демократична България. Но дори и парламентарно представена, тази формация ще има нужда от партньори. За добро или зло, потенциален партньор по основните политики (без антикоупционната) на Демократична България е ГЕРБ. Всички останали партии – БСП на Корнелия Нинова, ДПС на Доган и Пеевски, московските и терасираните патриоти - лесно могат да изведат страната извън европейската ѝ орбита или просто да я маргинализират тотално в ЕС. А ако това се случи, най-малко ще загубим следващите пет години и ще продължим да се тюхкаме, че не наваксваме спрямо останалите европейски народи.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #13
    Отговор на коментар #9

    Даниел Смилов не говори за партньорство с ГЕРБ. Не случайно заглавието е така двусмислено. Това, което казва накратко е, че ГЕРБ са принудени да останат в европейската дясна ниша (след поредица от неуспешни политически решения, които руинираха тях самите и изхабяването на популистките механизми, които преди са били ефективни). Оставайки в тази дясна ниша (независимо дали е доброволно и съвестно) те ще представляват единствените, с които - хайде да го кажем така - Демократична България би могла да гласува. Единствените с които биха могли (сърдечно или не) да отстояват едни и същи решения - поне в международен план.

  2. edin.drug
    #12
    Отговор на коментар #10

    На никой не си бил привърженик освен на комундерите, за които работиш. НЯМА ПО-ЛОШ ВАРИАНТ ОТ БСП! И да - ти не си наивник, а червен трол.

  3. Филка Русофилка
    #11

    Кaквo cътpудничecтвo виждa Cмилoв? ГEPБ ce oбeдини cъc CДC, Oбeдинeнитe зeмeдeлци, БЗНC Никoлa Пeткoв. Днec пoдпиca c Бългapcкия дeмoкpaтичeн фopум (БДФ). Муpaвeй Paдeв бeшe тaм, paзпpocтpaни пoзиция зa идeoлoгичecкa биткa c aнтиeвpoпeйcкитe cили - БCП и дp. Пpиcъeдинявa ce и Cъюзът нa peпpecиpaнитe oт пpecтъпния кoмуниcтичecки peжим. Нитo дecни/нитo лeвитe ca кoмcoмoлци-пepecтpoйчици, някoи пpoизxoждaт oт pуcки чeнгeтa. Щe дoкapaт кoмуниcтитe нa влacт и щe пpoвaлят cдeлкaтa c F-16. Щe cи cътpудничaт c xoлaндcкия пepxидpoлeн пудeл нa Путин Гepт Вилдepc Бългapия дa нe бъдe пpиeтa в Шeнгeн!

  4. bgp
    #10
    Отговор на коментар #7

    Никога не съм членувал в партия , няма и да членувам!На времето бях запален привърженик на СДС ,ДСБ, но видях с очите си наредилата се и там клиентела.Днес разбитото дясно се настанило по другите партии и по удобни служби !Да не си припомняме Орешарски,Георги Марков, Москов ,Лукарски, Биков ,а днес ярък пример са Румен Христов и Ал.Йорданов.Не вярвам на никого още по-малко на БСП или ГЕРБ, две части на едно и също нещо ! Но ако ги противопоставите , като дадете шанс на БСП , има шанс да се получи

  5. Смислен анализ до момента в който авторът стига до извода, че единствения възможен партньор на ДБ в едно бъдещо НС ще се окаже ГЕРБ. Фалшивата десница на другарите от обоза на БКП, пребоядисали се в „Граждани за Европейско Развитие на България“(ГЕРБ) е мафиотска организация от самозабравили се мутри и некадърни крадливи калинки. Разграждането на тази вредна за България структура окопала се във власта е жизнено необходимо и може да бъде постигнато единствено с общите усилилия на всички мислещи българи. Без значение дали садесни, леви, зелени, бембени...

  6. Обектив
    #8
    Отговор на коментар #1

    "Демократична България" трябва да разтвори широко коалиционното ветрилото към всички проевропейски демократични сили, за да мобилизира питенциалните им избиратели и да влезе убедително в Парламента. А дали ще може да поеме Изпълнителната власт, резултатите ще покажат !

  7. ivancho ivanov
    #7

    bop(#2) вярва на БСП нещо подобно да вярваш на рецидивист - какво "излизане от орбитата на комунистическите рефлекси", че те излязоха в един ден и станаха капиталисти с парите от Нар. банка! Как се излиза от убеждения, които водят до масови убииства, а и самите те са били употребявани и страдали - лъгали са като комунисти, лъжат и днес, с единствената вярна служба към Русия и то пак поради скрити изгоди, инак няма за какво, а те са муфтаджии според бегъл преглед на историята им! Поради това не заслужават

  8. bgp
    #6
    Отговор на коментар #5

    Напълно съм съгласен с Вас !Да има смяна , от лош пак лош , но да не се вкопават във властта ,както го е направил ГЕРБ ! Много по-опасно е ГЕРБ за продължи и с още мандати , отколкото смяна с БСП !Видели сме и СДС и следващите , десни формации, днес повечето от членовете им са на уютни служби ! Десните формации се провалиха поради българския манталитет, иначе приказките им бяха големи ама тестото е едно и също !

  9. LoudSpeaker
    #5

    Не съм съгласен с тезата за "необходимото партньорство" между ДБ и ГЕРБ, Смилов. Поредният кабинетно-теоретичен "анализ" без голяма връзка с историята и реалностите сега. Вечната мантра "всички срещу комунистите", или изборът на по-малкото зло. Тя отдавна не е вярна и не може да бъде мотив за политическо действие. Два (само) аргумента. На първо място, факт е, че ГЕРБ и неговият вожд съзнателно доведоха държавата и държавните институции до упадък, беззаконие и безхаберие, според мен по-големи дори

  10. Лизи Гугуткова
    #4

    Радан Кънев
    България не е малка държава на европейско ниво.

    България е средна европейска държава, като население и като брой представители в европейските институции. България е малка държава единствено по икономика и по манталитет на малки хора, които ни управляват.
    България е толкова малка, колкото е малък Бойко Борисов.

    България е била и ще бъде голяма, когато се води от големи лидери.

    Днес виждам политически сили, които се възползват от недоволството на хората. Политически партии, водени

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам