Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Демократична България" призова президента да наложи вето върху Закона за туризма

21 коментара
"Демократична България" призова президента да наложи вето върху Закона за туризма

"Демократична България" призова президента Румен Радев да наложи вето върху поправките в Закона за туризма, с които се иска съгласие от съседите, за да може да бъде пуснат апартамент за отдаване под наем онлайн.

Промяната беше прокарана тихомълком между двете четения на закона от ГЕРБ. Корекциите въвеждат регистрация в общината на този вид имоти и при подаването на заявлението за това ще се изисква документ, удостоверяващ съгласието на 50 на сто от собствениците на самостоятелни обекти в етажната собственост, където се намира жилището за отдаване под наем за туристи.

"Всеки ден ни сервират нова порция смачкване на бизнеса. Последното е изискването над половината от съседите ти да са съгласни, за да можеш да отдаваш частната си собственост под наем краткосрочно, през онлайн платформи. "Демократична България" е категорично против такова вмешателство в личните дела на хората", се казва в позицията на обединението.

Според политическата организация възможността за отдаване под наем чрез сайтове като Airbnb.com и booking.com е съживила цели райони в София и други градове. Хиляди граждани разчитат на допълнителен доход от това. Някои си покриват месечните комунални сметки, за други е цяла бизнес ниша, посочват от "Демократична България".

Те напомнят, че десетки проценти от жилищата в София са празни и растящият туризъм е шанс за запълване на този капацитет. Ако тази ниша бъде затворена, потокът от гости ще трябва да бъде компенсиран от поне 100 нови хотела, които ще бъдат построени върху зелени площи, паркоместа или стари сгради, се казва още в позецията.

Според обединението България е много далеч от проблемите, които такива платформи създават в градове като Барселона или Париж. А в София те съдействат за милиони инвестиции и възраждане на района между Халите и Лъвов мост, например.

"Какво ще замести тези пари там? Еврофондове и неефективни държавни субсидии? Нужно ли е държавата да забранява нещо и после да го спасява? Това е извратена представа за функциониране на обществото", се казва още в позицията на "Демократична България".

Политическата формация обещава след парламентарните избори да поеме отговорността и да върне свободата на споделената икономика, като върне на пазара краткосрочното отдаване на апартаменти и на автомобили (услуги от типа Uber).

"Време е България да се сбогува с аналоговата икономика и да навлезе успешно в дигиталната ера. Това ще гарантира успеха ни като държава. Другото е още от същото", посочват от "Демократична България".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Камен Илиев
    #21

    Не подкрепям нерегламентирани услуги, особено като става дума за неща случващи се около дома ми.

  2. [email protected]
    #20

    И да се разберем,все ревете за законност и правила,а като искат да ги наложат,никак не ви отърва. Както казваме "НА ЗАПАД",ако нарушаваш законите ще ти скъсат дъ-то от глоби и забрани,че и в затвора ще те вкарат.НО тука по балкански манталитет,искаме правосъдие,но само такова каквото нас не ни засяга по никакъв начин!

  3. [email protected]
    #19
    Отговор на коментар #17

    Ами отиди питай в общината,те ще ти обяснят,кой какви права има,и защо.А в края на краищата,отиди при някой адвокат,плати му за консултация,и той ще ти разясни законите.Не е толкова трудно!

  4. Stixxx
    #18

    ДеБъ ще ме прощават, ама има доста мисъл в тези поправки. Не е много готино всякакви непознати да се щляят из входа без да има каквато и да е проследимост и отговорност. Освен това адски много жилища се строят в момента. Да не би да сме длъжни да им пълним гушите на разни псевдо-инвеститори като се превръщаме в хостел за всякаква сган? Да не си мислите, че тия, които идват през Airbnb и Booking са роднини на кралския двор?

  5. .text
    #17
    Отговор на коментар #9

    Това всеки го знае. Но тук не става дума за това. Става дума примерно като вземат в кварталната градинка да ми правят блок. Е тогава що го няма това правило?

  6. обикновен
    #16
    Отговор на коментар #11

    Следващата стъпка ще бъде да искат Характеристика от комсомолската организация, Разрешение от ППО/първичната партийна организация/ по местоживеене и Вуте да начислява процент за Нане.

  7. Mira88
    #15

    Поправката в закона е правилна,естествено е да се изисква съгласие от съседите при практическа смяна на предназначението на апартамент в хотел.Краткосрочното отдаване не е бизнес,поне не за собствениците на такива апартаменти.Печелят основно фирмите който ги управляват,без всякаква регулация и контрол до сега.В София,особено в централните части няма "десетки проценти" празни жилища, напротив,факт е че краткосрочното отдаване вдига цените на дългосрочните наеми.Почти 3000 жилища в София,основно в центъра се отдават за краткосрочен туризъм.Това е финансов балон извън всякаква икономическа логика и не е в интерес на гражданите.Много навременни мерки,подкрепям.

  8. Крис
    #14

    ДБ може де занимава с по-смислени неща. Някой от тия живял ли е в блок, където има airbnb?!! Разбира се, че трябва да има съгласие на съседите! За съжаление обаче това ще е поредната димка на тиквеника, също както ограничаването на рекламите за хазарт!

  9. Коментарът е изтрит в 20:03 на 4 април 2020 от автора.
    #13
  10. Хитър Петър1
    #12

    Тук коментиращите явно не са имали съседен обект, даден за Аirbnb, на главата! Е да ви запозная: не знаете кой ще спи до вас следващата вечер, вероятно шумни туристи, търсещи евтино пиене с разходка през "Ларгото", ако все пак имате късмет ще бъде семейство с деца, пристигнали със закъснял полет след полунощ и пр. Затова има жилищни сгради, които се отдават под наем на постоянно живущи и хотели (хостели), които са туристически обекти с друг статут. Не трябва да се смесват и двете под предлог - стопанска инициативност на дребния собственик, защото се обезценяват съседните апартаменти. Задължително трябва да се изисква нотариално заверено съгласие на всички непосредствени съседи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.