Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Демократичната рецесия

13 коментара
Демократичната рецесия

В света днес се случват две важни рецесии. Една от тях привлече много внимание. Това е икономическата рецесия в Америка. Тя обаче все някога ще приключи и светът няма да стане много по-лош от това. Другата не получи внимание. Това е така наречената демократична рецесия, и ако продължи за дълго, ще промени света.

Понятието "демократична рецесия" беше въведено от Лари Даймънд, политолог от Станфордския университет, в книгата му "Духът на демокрацията". Числата говорят сами за себе си. В края на миналата година Фрийдъм хаус, организацията, която проследява демократичните тенденции и изборите по целия свят, отбеляза, че от момента на приключването на Студента война 2007 година е била най-лошата година от гледна точка на свободата в света. Степента на свобода е намаляла в 38 страни, което е почти четири пъти повече от броя на страните, в които този показател се е повишил – 10.

Какво е обяснението? Голяма част от тази промяна е обусловена от ръста на "нефтоавторитаризма". Цените на нефта и развитието на свободата се намират в отрицателна корелация. Можем да наречем това "първи закон на политиката на нефта". Колкото повече расте цената на нефта, толкова по-малко свобода има. Ако цената пада, свободата става повече.

"23 страни в света формират най-малко 60% от износа си от петрол и газ и в нито една от тях няма истинска демокрация", обяснява Даймънд. "Русия, Венецуела, Иран и Нигерия са емблематични" в това отношение. Там държавните лидери са завзели нефтените находища, за да укрепят властта си.

Макар петролът да играе основна роля в забавянето на демократичните процеси, той не е единствен фактор. Намаляването на американското влияние и морален авторитет също има роля.

Опитът на Буш да построи демокрация в Ирак беше толкова нескопосан, както от американска страна, така и от страна на иракчаните, че убиха всякакво желание и възможност на Америка да пропагандира демокрацията където и да било. Скандалите заради мъченията в Абу Граиб и Гуантанамо също изиграха своята роля. "През последните години имаше много разпиляване както на "меката", така и на "твърдата" сила на Америка", отбелязва Даймънд, който е работил като специалист по демократичните процеси в Ирак.

Лошите момчета знаят това и извличат преимущества от ситуацията.

Вопиющ пример е президентът на Зимбабве Робърт Мугабе, който се опитва да фалшифицира резултатите от изборите, след като толкова години водеше страната към пропастта. Сега в света няма по–отвратителен лидер от Мугабе. Негов конкурент може да е само съседът му и главен съюзник и защитник – президентът на ЮАР Табо Мбеки.

Това, което може да се направи, е създаването на алтернатива на петрола и отслабване на същите тези "нефтени диктатори". Това е още един повод да не смята за малко и безобидно предателство предложението на Джон Маккейн и Хилари Клинтън за отмяна на федералния данък върху бензина за петгодишен срок, за да могат американците повече да пътуват с колите си и да поддържат цената на бензина висока. Макар, разбира се, това не е края на цивилизацията.

Това е просто още един пирон в ковчега на демокрацията по целия свят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tt
    #14

    lo6a rabota

  2. Хари
    #13

    Кой подкрепя нефтените диктатори ако не Русия и нейният диктатор Путин. Нали по този начин те влияяят върху цената на петрола. А Путин е главният виновник за сегашната убииствена цена на петрола. Сега когато той сложи своя мажоретка на президентският пост в Русия ще продължи да дърпа конците.

  3. emigrant
    #12

    Zasega niama takava (ikonimicheska).

  4. Дядо
    #11

    Песимистът: "Сега в света няма по–отвратителен лидер от Мугабе."Оптимистът:" А, има, има, Гоце Седефчоф му викат"

  5. кек
    #10

    А стига бе, бахти наглите копелета са тия от "Ню Йорк Таймс" ....направо не е за вярване...Ама тя Америка затова е световен лидер, защото сама си го твърди и винаги има някой да и вярва...баси мамата...!!!!

  6. кек
    #8

    Бахти...направо не мога да спра да псувам...Няма такава наглост никъде по света

  7. вальо
    #7

    Колко лапнишарани има по тоя свят, те ше повярват на тия глупости. Сауди Арабия някакси я няма, пък и във Венецуела са Тексакото и Шеврон от Години, За окупиран Иран и техните цени не става дума...олеле боже, колко идиоти има по тоя свят

  8. 18
    #6

    опитали се американците да демократизират светът, мъ той ни възприел...

  9. лапнишаран
    #5

    и ти си един от тяхкъв "окупиран Иран", бе образ, да не говорим че останалата част от писанията ти и сам не можеш да си я разбереш

  10. П. Петров
    #4

    "Вопиющ пример е президентът на Зимбабве Робърт Мугабе, който се опитва да фалшифицира резултатите от изборите, след като толкова години водеше страната към пропастта."А какво да кажем за купените избори в Б-ия?(и фалшифицирани)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.