България е сред държавите в ЕС, където през последните години някои демократични принципи са били пренебрегвани. Това показват данните на изследване на британския аналитичен център "Демос", чиито резултати са обобщени от белгийския вестник "Либр Белжик".
Изследването е било изготвено по молба на групата на социалистите и демократите в Европейския парламент.
Докладът сочи, че подобен извод се отнася също за Унгария, Румъния, Гърция, Франция и Италия. Нашата страна е поставена сред държавите, където напоследък е било наблюдавано повишение на равнището на корупцията и политическата нестабилност, както и спад на участието в изборите.
Сходни изводи са направени за Румъния, Латвия, Литва, Словакия, Унгария и Гърция.
Докладът изучава още доверието на избирателите в политиците, в демокрацията в държавата, в съгражданите, както и равнището на усещане сред хората, че контролират живота си.
По тези показатели България е в група с Унгария и Чехия, както и с жертвите на кризата в еврозоната - Португалия, Гърция, Испания и Кипър. В тази група сривът в доверието е най-отчетлив, показват данните.
В по-общ план изследването отбелязва, че демокрацията в Европа не може да бъде възприемана като даденост, че тя е заболяла, а състоянието ѝ се е влошило от обществено-икономическата криза.
Отчита се, че в последните години нетърпимостта в ЕС към малцинствата (мюсюлмани, роми, евреи, имигранти) нараства, особено в Холандия и Австрия, а най-тревожни са показателите в Кипър, Унгария и Гърция.
Изследването се основава на различни данни, включително от Световната банка и допитвания на място. Докладът обхваща годините 2000, 2008 и 2011, се отбелязва в информацията, цитирана от БТА.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент