Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Демократите в САЩ подновиха опитите за изтегляне от Ирак

4 коментара
Демократите в САЩ подновиха опитите за изтегляне от Ирак

Камарата на представителите в САЩ гласува в петък законопроект за изтегляне на американските войски от Ирак до 1 април 2008 година, съобщи ББС. Това е пореден опит на Камарата да прекрати военното присъствие в Близкия изток, въпреки заплахата на президента Буш, че ще наложи вето на всеки опит да се постави график за изтегляне.

За да влезе в сила, подобен законопроект трябва да бъде приет и от американския Сенат, а след това трябва да бъде съгласуван и с президента. Това е третият пореден законопроект в този дух, който се приема през 2006 година от Камарата на представителите.

На първия опит бе наложено вето от Джордж Буш, а вторият се провали, защото не успя да мине през Сената. Последното усилие на контролираната от демократите Камара оставя възможност на американски части да останат в Ирак, но ако изпълняват само антитерористични операции и участват в тренировъчния процес на иракската армия.

“Време е президентът да се вслуша в желанието на американския народ и да предпази тази нация”, заяви лидерът на демократите в Сената Хари Рийд. Преди това Буш представи доклад за вътрешната ситуация в Ирак, в който се казва, че обстановка продължава да бъде “сложна”.

Документът предрича усилване на интензивността на атаките от страна наподразделенията на Ал Каида в страната. “От доклада става ясно, че дори и Белия дом не може да заключи, че там има някакъв прогрес. Ние чакаме вече твърде дълго”, коментира председателят на Камарата на представители Нанси Пелоси. Въпреки това Буш отново отхвърли призивите за изтегляне като обяви, че това ще доведе до катастрофа.

Необходимото за изтегляне законодателство трябва да мине следващата седмица и през Сената. За този цел демократите имат нужда от подкрепата на републиканците. Трима сенатори – републиканци вече заявиха, че искат ясен график за изтегляне на войските от Ирак.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #5

    акад. 17

  2. BECKOB
    #4

    Акад,Грешиш. Помисли колко боксови срещи, например, се решават в първия рунд с нокаут?Много по-малко, от тези решени на база статистика от удари, и т.п. след 12-тия рунд.Не бъди толкова категоричен толкова бързо. Аз си мислех, че академиците са по-улегнали по природа...

  3. 17
    #2

    Драга редакция,Защо толкова се страхувате ДАЖЕ И ОТ ЕЛЕМЕНТАРНИ НЕЩА...Ми то цял свят знае (самите американци го публикуваха!), че Е ЗАПЛАНИРАНО присъствието - военно - пряко или скрито, с марионетни сили, с мироопазващи мисии и т.н., петролно (т.е. докато се изтоми петрола) и т.н. да ПРОДЪЛЖИ ОКОЛО 35-50 години...Цял свят го знае - ма тук - ЙОК!17

  4. Aleko
    #1

    След като вложиха толкова много в тази война, САЩ трябва да останат в Ирак толкова дълго, колкото е необходимо за изкореняване на средновековните кървави ислямски навици и възприемане на модерна ценностна система. Това става бавно, но неотвратимо, защото хората могат да се заблуждават временно, но накрая ще си направят сметката. Нормално е такава услуга да бъде заплатена с нещо, например с нефт.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.