Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Демокрацията си отива

68 коментара
Демокрацията си отива

В четвъртък вечерта Владимир Путин призова руснаците да гласуват в неделя за партията, листата на която той оглавява. Но ако избирателите откажат да последват лозунга на рекламните пана с размерите на голям жилищен блок, които провъзгласяват „Планът на Путин е победа за Русия”, то нервните кремълски апаратчици са готови да приложат „административния ресурс” за целите на победата. Така започва редакционен коментар на британския всекидневник „Гардиън” от петък.

След краха на комунистическия режим в Русия това са петите парламентарни избори. Възможно е те да се окажат най-фалшифицираните в руската история.

Според „Гардиън” хиляди служители в местните администрации са задължени да отидат на работа в почивния ден, за да гласуват за Путин. Вестинкът се позовава на опозиционни и независими източници, според които на местната власт са спуснати квоти с гласове, които трябва да се подадат за партията на Путин „Единна Русия”.

На служители от държавния сектор, включително лекари, учители и университетски преподаватели е наредено да гласуват за тази партия под заплахата от уволнение и лишаване от премии. Преподаватели изисквали от студентите да снимат с мобилния си телефон бюлетината редом с паспорта в кабинката за гласуване. Ако откажат, можело и да не си вземат изпитите. Дори 4 милиона бездомници били привлечени да гласуват срещу безплатен обяд, изброява вестникът.

Ако всичко това не сработи, под ръка е и компютърът на Централната избирателна комисия, за да се редактират резултатите, продължава изданието.

Не е ясно обаче защо на Путин му е нужно да манипулира резултатите. Той е най-популярният лидер в Русия за цяло поколение руснаци. Млад е - едва на 55 години, има отлично здраве, рейтингът на личната му известност твърдо стои над 80%. Да се преувеличава поддръжката, с която той се ползва сред народа, не е нужно – тя е истинска.

Президентът обаче има проблем. Той иска да остане „национален лидер”, но конституцията, пред която нееднократно се е клел, че ще я спазва, гласи, че не може да е президент трети мандат подред.

Путин няма подходящ алтернативен вариант. Ако назначи за свой приемник подставено лице и остане на власт като министър-председател или като ръководител на Съвета за безопасност на Руската федерация, той рискува – подставеният може да се превърне в господар на себе си.

Достатъчно е да се припомнят дните на политическата анонимност на Путин, когато той оглавяваше Федералната служба за сигурност. Тогава президентът Борис Елцин, чието здраве бе разклатено, за всеобщо крайно удивление назначи Путин за министър-председател и го благослови за свой приемник. Путин запази финансовите тайни на Елцини, но изведе страната далеч от  политиката по време на елциновата епоха. Освен това президентът, а не премиерът представляват Русия зад граница. Как ще може Путин да изпълни обещанието си да оказва отпор на Запада, ако няма възможност лично да пътува точно с тази цел?

Путин има време до март следващата година, когато изтича мандатът му, да разреши сложния въпрос за своя приемник, но в неделя му е нужно да получи с огромно мнозинство мандат от народа. Изборите, които са парламентарни, прераснаха в референдум за дейността му на президент. Затова се предприемат толкова спешни мерки за завоюване на гласове и няма желание да се допуснат в страната повече чуждестранни наблюдатели.

При този патерналистичен режим руското ръководство е обременено със сериозен политическите недостатък – никой не му вярва. Социологически сондажи показват, че народът обича президента си, но ненавижда всички „междинни сили” – милицията, местните съдебни власти, губернаторите, министрите, правителството. Някои провинции са управлявани разумно, но в областите, където се вихри корупция, почти или напълно отсъства гражданското общество, което би омекотявало щетите, нанасяни от злоупотребите с постовете. Или както казва един опозиционен депутат, който е на път да загуби депутатския мандат, печелен от него четири пъти: „Тези избори са кремълски биатлон. В нормалния биатлон спортистите стрелят по мишени. В кремълския съдиите стрелят по спортистите. Следователно въпросът е такъв: Путин или всичко е загубено. Демокрацията е оставена за после”, завършва коментара „Гардиън”.      

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

68 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. reakzioner
    #69

    "Според „Гардиън” хиляди служители в местните администрации са задължени да отидат на работа в почивния ден, за да гласуват за Путин.""На служители от държавния сектор, включително лекари, учители и университетски преподаватели е наредено да гласуват за тази партия под заплахата от уволнение и лишаване от премии."Kak shte stane tazi rabota, pri polozenie, 4e izborite sa taini?

  2. reakzioner
    #68

    Shte si pozvolia da izpolzvam edna idea na Francis Fukuyama ot knigata mu "America at the Crossroads". Vav vrazka s vaprosa, kak se preminava kam liberalna demokrazia, Fukuyama poso4va: "Predi da e vazmozna demokrazia, triabva da sashtestvuva darzava t.e. sazdavane i ukrepvane na darzavnite instituzii".Kakvo zavari Putin sled bezslavnoto upravlenie na Elzin? Darzavnost na raba na razpada! Kakvo napravi Putin? Ukrepna darzavnite instituzii. Kakvo predstoi? Demokratisazia!

  3. H5N1
    #67

    17 god ne ti li bqha dostatu4ni da razbere6 kak se manipulirat hora i izbori???

  4. Мнение
    #66

    Тъпа статия в Гьобелсов стил.Като че ли е писана по поръчка на Медиапул.Явно, че и в "Гардиън" е познато явлението миленрадевщина.

  5. Борис
    #65

    Това, което не е обяснено в статията, е, че Путин търси 2/3 мнозинство в парламента, за да промени конституцията и да направи възможно оставането си във властта. Ето малко повече по темата от "Шпигел":http://www.spiegel.de/international/world/0,1518,520255,00.html

  6. stray dog
    #64

    е да, ама за всички нормални хора стана ясно че тези "избори" не са никакви избориостава неясно защо българия (или поне голяма част от българите) си е избрала за пример и пътеводна светлина точно тази империя на злото - ретроградна и заслепена от омраза към всички останаликато сме малки и незначителни, поне "голям брат" можехме да си изберем като хората... или то ние точно затова сме малки и незначителни?

  7. BLUEBIRD
    #63

    от Гардиън!е па нема по-либерално-червен парцал от Гардиън!Да, ама е малко късно.

  8. Mickey
    #62

    Само лайняни мухи в главата ти бе келеш!

  9. перестойка
    #61

    в ботушите на Генералисимус Юдашвили?

  10. Вишински
    #60

    Николай II е с коса.Ленин е плешив.Сталин е с коса.Хрушчов е плешив.Брежнев е с коса.Андропов е плешив.Черненко е с коса.Горбачов е плешив.Елцин е с коса.ИЗВОД: Путин носи перука.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.