Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ден на гнева“ и в Йемен

0 коментара

Мащабните антиправителствени протести, които тръгнаха от Тунис, достигнаха и до Йемен, където в четвъртък повече от 20 000 души излязоха по улиците на столицата Сана в "Ден на гнева" срещу 30-годишното управление на президента Али Абдула Салех.

Протестиращите отхвърлиха предложението на Салех да не се кандидатира на изборите през 2013 година и да не прехвърля властта на сина си и настояват да напусне поста веднага.

Уаел Мансур, организаторът на протеста, каза, цитиран от Ройтерс, че йеменците не са удовлетворени от отстъпките, предложени от президента.

В същото време обаче се провежда и паралелна демонстрация в негова защита.

Демонстрациите в Сана са най-големите от две седмици насам, откакто започнаха протестите, вдъхновени от Тунис и Египет.

"Народът иска смяна на режима!", "Не на корупцията!", "Не на диктатурата!" - скандират протестиращите.

Протестите са организирани от опозиционни лидери и цивилни групи, които се обявиха срещу бедността и липсата на политическа свобода.

Безработицата в Йемен е 40%, а цените на храните растат и хората страдат от недохранване. Освен това страната се смята за бастион на Ал Каида.

Рисковете за Йемен от бунтове като в Тунис и Египет са големи, тъй като страната се опитва да се бори срещу влиянието на Ал Каида, сепаратизма на юг и да заздрави мира с шиитските бунтовници на север и то в условия на отчайваща мизерия.

САЩ разчитат много на помощта на Салех в борбата срещу базираното в Йемен регионално крило на Ал Каида. Освен това политическата нестабилност в Йемен носи сериозни рискове за сигурността и стабилността в страните от Персийския залив.

Президентът на САЩ Барак Обама телефонирал на йеменския президент да изрази подкрепа за обявените от него предложения към опозицията и за доброто двустранно партньорство, съобщи държавната йеменска информационна агенция.

Вълната на протести в Близкия Изток

Свалянето на президента на Тунис Зин ал Абидин бен Али на 14 януари предизвика вълна от протести в много арабски страни, чиито лидери са на власт от повече от 20 години. Докъде стигна протестната вълна обобщава в четвъртък Франс прес, цитирана от БТА.

ЕГИПЕТ

Президентът Хосни Мубарак е на власт от 1981 г. Във вторник той обяви, че няма да се кандидатира за преизбиране тази година и пое ангажимента да гарантира мирен

преход на властта до есента. Ден по-късно това обещание не беше спазено и в Кайро избухнаха яростни сблъсъци между привърженици и противници на Мубарак, отнели живота на няколко души. Стотици бяха ранени. Нападнати бяха чужди журналисти. Небивалият бунт в Египет започна на 25 януари. Досега той отне живота на най-малко 300 души. Опозицията поддържа призива за огромен протест утре, на който да се поиска незабавната оставка на президента.

ЙЕМЕН

Президентът Али Абдула Салех е на власт от 1978 г. Вчера той обеща, че няма да се бори за преизбиране през 2013 г. и няма да предаде властта на сина си. Протестите срещу него започнаха в средата на януари.

ЙОРДАНИЯ

Крал Абдула е на власт от 1999 г.

Вчера той уволни премиера под натиска на протестиращите, настояващи за реформи. Фронтът за ислямско действие, главната опозиционна партия обаче обещава нови протести. Вълната от недоволство започна на 14 януари. Протестиращите се обявиха срещу икономическата политика на кабинета. Протестите се организират по призив на ислямистката опозиция и на левицата.

СИРИЯ

Президентът Башар ал Асад е на власт от 2000 г .

В последните няколко дни във Фейсбук беше отправен призив за протести в петък срещу едноличното управление, корупцията и тиранията. Призивът после беше цензуриран. На 29 януари силите на реда предотвратиха събиране на младежи пред

посолството на Египет в Дамаск.

АЛЖИР

Президентът Абделазиз Бутефлика е на власт от 1999 г.

За 12 февруари е насрочен поход за демокрация, забранен от властите. Той се организира по призив на новосъздаденото обединение Национална координация за промяна и демокрация. Тази формация настоява за отменяне на извънредното

положение, в сила в Алжир от 19 години, и за смяна на цялата система. В началото на януари пет дни на протести в Алжир срещу високите цени отнеха живота на петима души, ранени бяха над 800. Няколко души се самозапалиха в знак на протест срещу условията на живот.

СУДАН

Генерал Омар Башир е на власт от 1989 г.

Политическото напрежение и икономическите трудности станаха повод за протести на студенти, срещу които се изправи полицията и се стигна до сблъсъци в последните седмици. Най-малко 64 души бяха арестувани.

ОМАН

Султан Кабус бен Саид е на власт от 1970 г.

На 17 януари в столицата Маскат около 200 души протестираха срещу скъпия живот и корупцията.

МАВРИТАНИЯ

Президентът Мохамед Улд Абдел Азиз е на власт от 2009 г.

На 20 януари властите обявиха понижение с 30 процента на цените на продуктите от първа необходимост. В средата на януари няколко хиляди души протестираха в столицата Нуакшот срещу повишаването на цените.

МАРОКО

Крал Мохамед Шести е на власт от 1996 г.

На 25 януари правителството обяви, че запазва субсидиите за продуктите от основна необходимост, за да избегне рязко покачване на цените и да предотврати криза, подобна на тази в Тунис и Египет. Четири опита на самозапалване бяха извършени в последните 10 дни. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.