Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Денонощен щаб ще овладява "хаоса и разрухата" с газа (Обновена)

"Продължаваме промяната" към новата власт: Не всявайте страх

100 коментара
Росен Христов обявява действията на щаба, сн. БГНЕС

Назначеното преди ден служебно правителство веднага е сформирало междуведомствен денонощен кризисен щаб за "овладяване на хаоса и разрухата" в енергетиката и по-специално за осигуряване на газовите доставки за зимата. Освен това този щаб трябва да предложи механизъм понижаване на цената не само на природния газ, но и на електроенергията. Това обяви служебният премиер Гълъб Донев на свикана в сряда вечерта пресконференция, която се оказа изявление, след което журналистите не можеха да задават въпроси.

"За краткото време е анализирано огромно количество информация и ситуацията е сериозна, да не кажа критична", заяви служебният енергиен министър Росен Христов. Той участва в кризисния щаб, ръководен от вицепремиера и транспортен министър Христо Алексиев, в който влизат още финансовият министър Росица Велкова, председателят на енергийния регулатор Иван Иванов и представители на ДАНС, работодателите, браншови организации и синдикати. Държавният газов доставчик "Булгаргаз" не бе посочен изрично като част от кризисния щаб, но надали може да бъде изключен от решенията. Контролът над работата на щаба се поема от премиера Донев.

Росен Христов каза, че газ е осигурен до края на септември, а недостигът е за след това. От думите му се подразбра, че правителството работи по оставената от бившия премиер Кирил Петков оферта под условие за седем танкера с втечнен американски гази от октомври 2022 до края на април 2023 г. Офертата е разделена на две – три танкера до края на годината при едни условия, а останалите четири са по нови търговски условия, обясни миналата седмица бившият енергиен министър Александър Николов и това бе потвърдено от наследника му в сряда.

Газ има, слотове може да се купят, но няма пари

Христов също посочи, че слот за разтоварване на газа е осигурен само за октомври, но не и за след това. "Ще трябва да закупуваме допълнително слотове, което обаче ще оскъпи цената", каза министърът.

От изявлението му се разбра, че дори слотовете не са толкова сериозен проблем, колкото парите, с които трябва да се плати за тях, както и за гаранциите по договора за газовите доставки. "Търсят се начини за рефинансиране на "Булгаргаз" за осигуряване на финансови средства за бъдещите доставки", каза той. По думите му газовият доставчик е в "сериозна финансова криза".

С актуализацията на бюджета "Булгаргаз" държавни гаранции за получаването на изгоден заем от Европейската банка за възстановяване и развитие за 150 млн. евро целево за закупуване на алтернативни на руските газови доставки. Дали това ще е механизмът за осигуряване на свеж финансов ресурс или чрез заем от компанията майка на "Булгаргаз" – "Българския енергиен холдинг" (БЕХ), предстои да се види.

За финансиране от БЕХ обаче ще трябва разрешение от Европейската комисия, защото по същество е държавна помощ. При тези форсмажорни обстоятелства обаче Брюксел вероятно би проявил разбиране и бързина.

Служебният енергиен министър обеща денонощна работа по въпроса и конкретни решения на проблема с газа през следващата седмица.

Готви се търг за втечнен газ

Той информира също, че се подготвя търг за доставката на втечнен газ за задоволяване на нуждите на България до края на тази година и дори до края на предстоящата, но не влезе в никакви детайли, а и нямаше възможност за въпроси.

Според неофициална информация обаче и за този търг основният проблем са парите.

Енергийният министър заяви още, че от дни цената на две трети от азерския газ е в пъти по-висока, но не даде обяснения какви са причините за това.

И Христов, и премиерът Донев обявиха, че се търсят начини за намаляване на цената на природния газ за битовите потребители, каквато заявка направи по-рано през деня и шефът на енергийния регулатор Иван Иванов.

Преди изявлението в Министерския съвет от енергийното ведомство обявиха, че по инициатива на новия шеф на КЕВР Иван Иванов се е състояла спешна среща с ресорния министър Росен Христов, на която са били обсъдени проблемите с осигуряването на газовите доставки.

В разговора е участвала началничката на кабинета на енергийния министър Любомира Ганчева, досега съветничка на президента Румен Радев и позната на широката публика с изявени проруски позиции и енергиен експерт на партията на Румен Петков АБВ. Ганчева, в чийто фейсбук профил могат да се видят възторжени отзиви за проведения от Русия референдум в Крим, беше и кандидат за шеф на "Българския енергиен холдинг" през април миналата година. В разговора са участвали и трима от останалите четирима членове на КЕВР - Александър Йорданов, Благой Голубарев и Димитър Кочков.

Министър Росен Христов е обяснил на Иван Иванов, че вече са започнали симулации и изчисления на различните възможности за намиране на най-доброто решение за предвидимо осигуряване на газ, информираха от пресцентъра на енергийното ведомство. Иванов благодарил за бързата реакция на министъра, който посочил, че е особено важно каква ще е цената на газа през септември. Регулаторният шеф е отбелязал, че нормативната уредба не отговаря на динамичната ситуация, в която се налага да работят институциите.

"Продължаваме промяната" отхвърли обвиненията

Както стана ясно още миналата седмица, правителството на Кирил Петков договори нови количества втечнен газ на цени на около 30$ по-ниски от европейските. За да не постави служебния кабинет пред свършен факт с крайна сделка, то осигури възможност за потвърждаване или отхвърляне на офертата за втечнения газ до 19 август, в случай че наследниците му в управлението не успеят да осигурят нужната инфраструктура, или успеят да намерят по-надежден и по-евтин източник на газ. Така “Продължаваме промяната” отговори на служебното правителство за твърденията за хаос и разруха в енергетиката.

“За октомври вече имаме договорен слот, за ноември също имаме две опции – служебният кабинет може да ги разгледа. През април правителството на Кирил Петков за две седмици осигури терминал за втечнен газ в Турция – служебният кабинет може да се възползва от този опит”, добавят оттам.

“Апелираме да не се всява страх сред населението и оставаме на разположение да окажем съдействие. Приоритет на служебното правителство трябва да е да осигури надеждни доставки, като колегите не трябва да забравят, че най-големият проблем на руския газ, е, че може да бъде спрян по всяко време”, уточнява “Продължаваме промяната”.

Припомняме на българското общество, че не Кирил Петков и Александър Николов спряха доставките по газовия договор, а "Газпром" - едностранно и в нарушение на договора с България, заключава формацията.

Търсят се начини за поевтиняване на газа за бита


Иванов преди това обяви пред БНТ, че ще се търси начин как синьото гориво да се продава от обществения доставчик "Булгаргаз" на топлофикационните и газоразпределителните дружества с минимални разходи, за да не са толкова високи сметките на битовите потребители за парно и газ.

Иванов каза, че до дни се очаква да станат ясни идеите и взетите решения за природния газ.

"Но се изисква компетентност, реактивност, бързина и особена настойчивост при провеждането на съответните преговори. Колкото по-бързо стане това, толкова по-добре, защото за ноември и декември няма слотове и проблемът трябва да се реши до десетина дни", каза той.

КЕВР обаче не е получила офертата под условие за седемте танкера. Иванов също коментира, че по-лесното е да се осигури газът, сложното са слотовете за регазификация.

"Затова правителството (на Петков) не се обвърза с резервиране на капацитет от терминал – било Ревитуса, било двата терминала в Турция. Пропусната е възможността този въпрос да бъде решен. Сега ние прекупуваме слотове и капацитет за пренос и плащаме по-висока цена – особено за Ревитуса", коментира регулаторният шеф.

По думите му КЕВР е силно мотивирана да работи за решаване на проблемите с газа, но е само една от институциите, ангажирани с това. "Комисията има ограничени правомощия, защото не определя цената на природния газ, а само я утвърждава, но въпреки това ние при предложена цена от близо 300 лв./МВтч за август ще търсим нормативна промяна за изпълняване функциите на "Булгаргаз" като обществен доставчик за регулирания пазар и за тях доставките трябва да са на принципа на минималния разход. Ще се търсят решения и за цената на топлинната е електрическата енергия", заяви Иван Иванов.

Според него вдигане на цената на парното е възможна, но от 1 януари 2023 г., при драстично поскъпване на природния газ. Големият проблем, според него е това, че "Топлофикация София" потребява близо 30 процента от годишната консумация на газ, а заложените в цената разходи за газ са 120 лв./МВтч, а за август цената ще е почти 300 лв/МВтч. При това положение дружеството трябва да получи финансова помощ, защоот иначе ще продължи да трупа дългове към "Булгаргаз", който пък няма да има финансов ресурс да заплаща предварително бъдещите газови доставки.

Критики към ръководството на "Булгаргаз"

Иванов разкритикува ръководството на "Булгаргаз", което бе сменено от "Продължаваме промяната", че не е реагирало адекватно на кризата със спрените газови доставки от Русия.

"Трябваше още от 31 март (когато излезе декретът за плащане на руския газ в рубли – б. ред.) "Булгаргаз" или правителството да започнат разговори за търсене на възможност за дългосрочен договор за доставка на газ, за да има стабилност за потребителите. Втората мярка, която се надявам да бъде осъществена до края на септември е пускането на интерконектора с Гърция – цените там са много по-атрактивни спрямо спот пазара, включително на втечнен газ. Ако това се случи, още пред октомври цената на газа ще падне. До 2023 г. като се завърши терминалът в Александруполис няма да се казва, че България няма слотове за регазификация, България ще има такива", посочи още той, имайки предвид, че "Булгаргаз" е резервирал още през 2020 г. капацитет за регазификация на този терминал от 500 млн. куб. м годишно да десет години.

"Необяснимо е как "Булгаргаз" от 60 млн. лв. печалба в началото на февруари натрупа 500 млн. лв. загуба и отговор за това няма", коментира Иванов. "Вместо "Булгаргаз" още след 31 март да се организира да купи капацитет и да излезе на борсата, се наложи чрез други търговци, които се явяват посредници между борсата и "Булгаргаз", да купува, което силно повиши цената на газа за страната. При проверка по документи може да се окаже, че "Булгаргаз" отново е закупил руски газ през посредник, но с около 20 евро по-скъпо, което е в тежък ущърб на българските потребители", коментира регулаторният шеф.

"Булгаргаз": Вратата към "Газпром" остава отворена

Междувременно председателят на Съвета на директорите на "Булгаргаз" Иван Топчийски коментира пред Нова тв, че има вероятност за подновяване на доставките от "Газпром". Още миналата седмица бившият вече енергиен министър Александър Николов, каза пред журналисти, че "Булгаргаз" не е спирал да пише на "Газпром" за доставките.

Според Топчийски вратата на "Газпром" не е окончателно затворена и хипотетично е възможно руснаците да променят условията си. "Ние не затваряме страницата, стига да има гаранции, че няма да има рискове за "Булгаргаз" при промяна на условията", каза той.

Според него в момента е в ход втората вълна на газовата криза. Топчийски коментира, че за по-ниски цени на втечнения природен газ може да се говори при дългосрочни сделки и договори.

"Предложението за увеличаване на цената на газа с 60 процента за месец август вече е внесено. Цифрата е фрапираща и висока. Единствената може би добра новина е, че това се случва в месец август, който исторически е с най-ниско потребление преди отоплителния сезон", каза шефът на "Булгаргаз".

"В момента сме във втора вълна на газовата криза след февруари-март, когато избухна войната. Миналия месец имаше леко успокоение на пазарите. За съжаления заради по-ниските доставки по "Северен поток" цените се вдигнаха. Надяваме се малко да се успокои ситуацията и са предприети стъпки – така че фокусът наистина е в отоплителния сезон", обясни той.

За цената на втечнения газ Топчийски обясни, че тя се определя от котировките в Европа. Доставчиците са частни компании, които също гледат своя интерес и се реферират към пазарните цени.

"Не може да се вземат много лесно доставки, дори по дългосрочни договори, на прекалено ниски цени. Това, което от много време се върти в медиите, за 3-4 пъти по-ниска цена на втечнения газ, всъщност е презумпцията за дългосрочен договор, който влиза в сила след 1, 2 или 3 години на база на моделите, които компаниите за втечнен газ използват", каза Топчийски.

Той посочи също така, че дружеството работи по осигуряване на слотове за оферирания американски втечнен газ за ноември и декември, но те са "кът", защото са резервирани още преди година и вече са разпродадени от държателите им.

Иван Иванов коментира още, че България безспорно е потърпевша от въвеждането от Путин в конфликта с ЕС, заради войната в Украйна, на най-силното му оръжие – доставките на природен газ.

Регулаторният шеф определи като грешка на парламента налагането на мораториум върху поскъпването на тока от 1 януари 2022 г., което е повлияло на свободния пазар.

Според него компенсациите за бизнеса при цени на борсата над 250 лв./МВтч са оръжие за спасяване на бизнеса, но и имат демотивиращ ефект върху предприятията да въвеждат мерки за енергийна ефективност и да пестят енергия, защото са сигурни, че бюджетът ще им покрива разликата. Иванов също така смята ,че помощта за скъпия ток трябва да се прецизира и да има критерии за получаването ѝ. Причината е, че много бизнеси, които са отразили поскъпването на тока в продуктите си, са получили и компенсация от държавата, а други, които не са повишили цените на стоките и услугите си, не са.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

100 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #100

    протестите се очертават... "3 в 1" - едновременно с/у радев-борисов-пеевски

  2. Bлaдo
    #99

    комунарите ни (и прЭзидентските, и гЭрбавите, и путин-истките...) се радват на това гълъбарник-правителство, както комуно-терорист-шумкарите се радваха на совЭЭцката армия, нахлула и окупирала България по 9.9.44... И сега са възложили на тва съвЭЭ!цко зкпч-правителство сичките си извратени про-путински надЭЭждЪЙ... ..................... гадна работа!, ей.....

  3. John Doe
    #98

    Румен Радев Решетников ударно усвоява руско-мафиотските хватки на Борисов. Скоро ще изплуват и Радевите чекмеджета.

  4. nikolovaleksandar1988
    #97

    Време е за нови протести - този път срещу ГАДЕВ - РУСКИ РОБ!

  5. The Rock
    #96

    Най-гадни в армията бяха такива като Гълъб Донев, политическите офицери, т.нар. комисари. Най-мързеливите, най-долните и най-мразените, както от войниците така и от колегите си, строевите офицери.

  6. мила
    #95

    Радев дава тон и тези повтарят. Жалко само за Иван Иванов, че си плю на биографията.Колкото до днешното състояние в енергетиката, да търсят причините малко по-далече, някъде преди десетина години. И Боко да си поема отговорността.

  7. Отговор на коментар #79

    По повод на чуденката Ви какво следва да се разбира под названието "джендър", аз мисля, че означава: Индивид, който оспорва биологията, според която има два пола и счита, че има повече полове, "основани на социалната роля" (каквото и да означава това глуповата размита формулировка) и се занимава с хейтене на всеки, който счита, че биологията е права.

  8. АТ
    #93

    Ха-ха-ха! Явно Борисов се е върнал преди избори още - щабове, денонощни, ще заседават, истерия. Очевидно при българските генерали разликата е само в имената, а съдържанието е едно и също - кухота, злоба, интриганство.

  9. Мюнхен
    #92
    Отговор на коментар #85

    "Право" в Русе може да се завърши така, както "Начална и училищна педагогика" в Шумен или също "Право" в лозята край Варна- комплекса "Ален мак", сградата на "бившето" АОНСУ. В тези "университети" записват студентите така, както по комунистическо записваха желаещите за цветни телевизори или нафтови печки.Както правилно е отбелзал Blackadder, все едно нищо.У нас е създадена цяла каста от чиновници, които цял живот нищо не са работили, освен началници или сановници.Не са полагали собствен, упорит, самостоятелен труд, били са част от общата маса на казионни хорица, приемливи за всеки "режим".

  10. nikol
    #91

    Служебното правителство откри предизборната кампания! "Хаос и разруха" не са аргументи, а лирически отклонения в субективно мнение. Да се придържат към фактите и да не правят внушения. И не забравяйте, че министър на енергетиката беше човек на ИТН.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.