Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депресия мъчи 15 процента от хората у нас

8 коментара

До 15% от българите страдат от различни форми на депресия, съобщи в сряда националният консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова

Тя обясни пред БТА, че около 9 процента от тях страдат от периодична депресия или от т.нар. биополярно афективно разстройство (депресия и мания).

Депресиите се задълбочават обикновено в края на октомври или ноември, както и в края на февруари и началото на март. В нашите географски ширини сезонните депресии най-често се проявяват пролет и есен. През тези два преходни сезона има изостряне на съществуващи депресии или поява на нови депресивни състояния, обясни проф. Миланова.

Симптомите са подтиснато настроение, липса на удоволствие от преживявания, намалена енергия, понижена концентрация, забавена мисъл, нерешителност. Много често един от първите симптоми е безсъние. Депресивния човек трудно заспива, сънят му е накъсан, събужда се преждевременно с усещането, че не се е наспал, нарушава се апетитът му, губи тегло.

Депресията през есента се дължи на намаляването на деня и увеличаване на тъмната част от денонощието, което по физиологичен механизъм повлиява на настроението. Това се дължи на намаляване на отделяния в организма ензим мелатонин, известен още като хормон на настроението и съня.

Мелатонинът благоприятства за поддържането на тонус, на добро настроение.

Това се нарушава в сезоните, при които се увеличава продължителността на нощта - есента и зимата, най-често през октомври и ноември. Затова честотата на депресиите е най-висока в северните страни.

В страните на юг от екватора хората по-малко страдат от депресии.

Жените са много по-уязвими на депресивни състояния, отколкото мъжете. Съотношението жени-мъже е две към едно. Причините за това са комплексни - хормонални, биологични и емоционални. Жените много по-болезнено реагират на стрес. Най-често те развиват депресии след раждане. Близо половината от жените скоро след раждане за различен период от време преживяват депресии.

Един от новите методи за справяне със сезонната депресия е т.нар. светлинно лечение, при което се цели повишаването на мелатонин в организма като се търси ефекта на естествената слънчева светлина. Неслучайно в северните скандинавски страни навсякъде има луминисцентно осветление, което дава ефекта на естествената дневна светлина, обясни проф. Миланова.

Другият съвременен подход е медикаментозно лечение с ново поколение медикаменти, които влияят върху рецепторите, усвояващи мелатонин. Изборът на медикаменти за лечение на депресивните състояния е много широк. Новото поколение антидепресанти нямат странични ефекти, като отпадналост и безсилие, характерни за техните предшественици от преди 10 години, отбеляза проф.

Миланова. Антидепресантите се приемат известно време и след като депресията отшуми, за да възпрепятстват нейното завръщане.

Често те се предписват и профилактично.

Депресивните състояния много често са генетични, такива състояния често развиват хора, поставени в неблагоприятно социално положение - безработни, както и преживелите стрес.

Нашето общество е нетолерантно към хората, които имат подобни проблеми, затова се избягва търсенето на специализирана помощ, отбеляза проф. Миланова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Eye
    #9

    :)

  2. гудю
    #8

    е алкохолът. Черпещият се джентълмен е в константно добро благоразположение на духа. Той е винаги всред шумна и весела компания. Радва се на добро настроение, особено, ако започва рано сутрин. Не бива да пропуска и аперитива около 10 ч. На обяд е добре да се подкрепи с винце. Да подремне след обяд, докато стане ракиено време.Северните имат полусух режим и затова са киселбари. Обратното на веселбари.Не случайно в нашите села е имало по четири кръчми на шест къщи. Отбирали са от хубаво хората. Как

  3. карина
    #7

    моята я лекувам като правя свирки, а преди това си залепвам ченето с корега

  4. QG
    #6

    ..и се абонирате за антидепресантите поне за 5 години..

  5. znam
    #4

    Абсурд! Убеден съм, че са много повече.

  6. МИ6
    #3

    Мъка,скръб,душевна болка,душевно страдание - такива работи вече няма.Всичко е стрес,депресия и генетично предразположение.Ами има по-чувствителни хора,които страдат поради различни житейски ситуации - загуба на близки,на любими неща и хора,занимания,с които човек се е чувствал добре,които са му носели радост.Депресия,химия,наука.За душевност и душевни страдания вече не става и въпрос.За напрежението и безсмислиците,на които са подложени хората и,които неизбежно водят до душевни и физически неразположения.

  7. измъчен
    #2

    мъчи хората..

  8. Съглесен
    #1

    Идват от соцкомунягите, впили се като ненаситни кърлежи в българската снага !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.